Johdon vika, jos hovi mokaa

Emme suosittele

Moikka.

Olimme suunnitelleet viettävämme häämme Vanha Viilatehdas -nimisessä tilausravintolassa Vantaalla, mutta päätimme sitten etsiä uuden paikan. Olimme äsken vieraana siellä pidetyissä häissä ja petyimme osaan henkilökunnasta toden teolla.

Viilatehtaan suulas kokki tai mikä lie alatyylisiä ilmauksia viljellyt tyyppi, jota naimisiin-foorumilla tituleerattiin "Teukka Salamaksi" sai meidät pohtimaan saman toistumista myös meidän häissä.

Tyypin nykäsenmatti-huumori latisti osin uskonnollista häätilaisuutta aina silloin, kun hän halusi olla äänessä ja hän halusi olla usein, ilmestyen selittämään milloin mitäkin.
Tilaisuudessa olleet tarjoilijat olivat asiallisia ja paikka ruokineen kerrassaan mainio.

Jos kuitenkin Viilatehtaan henkilökunta on tätä luokkaa ihmisen tärkeimmässä juhlassa, niin mitä sen voi odottaa olevan muissa juhlissa. Pidän paikan johtoa suoraan syyllisenä henkilökunnan virheille.
Toivottavasti hääpari valittaa tästä osasta henkilökuntaa. Meidän osalta Viilatehdas sivuutetaan niin häiden kuin asiakastilaisuuksien suhteen. Löytyyhän alueen tilausravintolatarjonnasta vielä kunnon asiakaspalveluakin.

Oli muuten vähemmän mielenkiintoista kuulla, että Vanhan Viilatehtaan omistajat olivat puolivuotta pankkeja hattukourassa kiertäneitä maalaispoikia, jotka hyvällä tuurilla saivat homman toimimaan. Oikein ajoitettuna historiakatsaus olisi ollut kiinnostava, mutta sen ajoittaminen kesken hääparin kuvaustuokion, kertoi ettei tyypillä ollut tilanteessa minkäänlaista ymmärrystä. Niinikään tyypin ohjaama kättelykierros, juuri päättyneen sellaisen jälkeen, osoitti ettei tilannetaju ollut hallussa.

4

937

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta haluamme kuulla lisää

      Viilatehdasta on kehuttu menneinä vuosina paljon, mutta nyt on alkanut tulla julkisuuteen soraääniäkin. Ehkä on niin, että ravintola-alaa vaivaava henkilökunnan puute näkyy myös tilausravintoloissa ja nämä mainitsemasi "epämääräiset tyypitkin" saavat siten jalansijaa, kun muutakaan työväkeä ei ole saatavilla.

      Konsultoimme häätilaisuuksia ja suhtaudumme vakavasti asiakkaiden saamiin kokemuksiin pääkaupunkiseudun tilausravintoloista.

      Kertomasi kuulostaa kauhealta, mutta haluamme kuulla lisää.

      • Timi

        Varsinkin kun kirjoittelee nimettömänä samoja viestejä eri foorumeille ja muka konsultoi?En usko!


    • olis pitänyt googlata

      ollaan hirveän pettyneitä palveluun ja ei varmasti näytetä häävideota kelleen. muut maksavat häät ja on niiden asia neuvotella hinnasta mutta nyt tiedetään se että olis pitänyt googlata vanha viilatehdas ennakkoon ja löytää epäkohdat koska nyt on myöhästä.

    • Modernit häät

      Ihastuimme Vanhan Viilatehtaan miljööseen, tiloihin ja terassiin kosken yllä. Tila tiilineen, siisteine kalusteineen ja valkoisine pöytäliinoineen oli upea. Kukka-asetelmia ja kynttelikköjä ei olisi edes tarvittu. Paikka oli juuri mieleeni, rapatut valkoiset seinät ja musta katto, sekä linnamainen sisätila. Paikka, joka sopii moderneihin häihin ja antaa tilaa omille värivalinnoille. Pääkaupunkiseudulla ei ole paljoa vastaavia "eleettömiä" juhlatiloja, joissa ei ole värikkäitä seiniä, boordeja, samettiverhoja, samettituoleja, lamppuja ja kalusteita. Juhlapaikkoja etsiessäni kohtasin monta kulahtanutta kartanoa, vihreää tuolia ja punaista lampunvarjostinta.

      Ruoka oli hyvää ja palvelu moitteetonta. Lapsille oli varattu leikkihuone, jossa tekemisen lisäksi tarjottavaa lasten makuun.

      Upea hääpaikka, vaikka kallis (150 e/hlö), oli se rahan väärti. Saimme upeita muistoja ja kuvia. Tämän viestiketjun joskus lukeneena, halusin kirjoittaa oman kokemukseni paikasta, joka on kaikkea muuta kuin aloittajan vastaava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe