Johdon vika, jos hovi mokaa

Emme suosittele

Moikka.

Olimme suunnitelleet viettävämme häämme Vanha Viilatehdas -nimisessä tilausravintolassa Vantaalla, mutta päätimme sitten etsiä uuden paikan. Olimme äsken vieraana siellä pidetyissä häissä ja petyimme osaan henkilökunnasta toden teolla.

Viilatehtaan suulas kokki tai mikä lie alatyylisiä ilmauksia viljellyt tyyppi, jota naimisiin-foorumilla tituleerattiin "Teukka Salamaksi" sai meidät pohtimaan saman toistumista myös meidän häissä.

Tyypin nykäsenmatti-huumori latisti osin uskonnollista häätilaisuutta aina silloin, kun hän halusi olla äänessä ja hän halusi olla usein, ilmestyen selittämään milloin mitäkin.
Tilaisuudessa olleet tarjoilijat olivat asiallisia ja paikka ruokineen kerrassaan mainio.

Jos kuitenkin Viilatehtaan henkilökunta on tätä luokkaa ihmisen tärkeimmässä juhlassa, niin mitä sen voi odottaa olevan muissa juhlissa. Pidän paikan johtoa suoraan syyllisenä henkilökunnan virheille.
Toivottavasti hääpari valittaa tästä osasta henkilökuntaa. Meidän osalta Viilatehdas sivuutetaan niin häiden kuin asiakastilaisuuksien suhteen. Löytyyhän alueen tilausravintolatarjonnasta vielä kunnon asiakaspalveluakin.

Oli muuten vähemmän mielenkiintoista kuulla, että Vanhan Viilatehtaan omistajat olivat puolivuotta pankkeja hattukourassa kiertäneitä maalaispoikia, jotka hyvällä tuurilla saivat homman toimimaan. Oikein ajoitettuna historiakatsaus olisi ollut kiinnostava, mutta sen ajoittaminen kesken hääparin kuvaustuokion, kertoi ettei tyypillä ollut tilanteessa minkäänlaista ymmärrystä. Niinikään tyypin ohjaama kättelykierros, juuri päättyneen sellaisen jälkeen, osoitti ettei tilannetaju ollut hallussa.

4

847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta haluamme kuulla lisää

      Viilatehdasta on kehuttu menneinä vuosina paljon, mutta nyt on alkanut tulla julkisuuteen soraääniäkin. Ehkä on niin, että ravintola-alaa vaivaava henkilökunnan puute näkyy myös tilausravintoloissa ja nämä mainitsemasi "epämääräiset tyypitkin" saavat siten jalansijaa, kun muutakaan työväkeä ei ole saatavilla.

      Konsultoimme häätilaisuuksia ja suhtaudumme vakavasti asiakkaiden saamiin kokemuksiin pääkaupunkiseudun tilausravintoloista.

      Kertomasi kuulostaa kauhealta, mutta haluamme kuulla lisää.

      • Timi

        Varsinkin kun kirjoittelee nimettömänä samoja viestejä eri foorumeille ja muka konsultoi?En usko!


    • olis pitänyt googlata

      ollaan hirveän pettyneitä palveluun ja ei varmasti näytetä häävideota kelleen. muut maksavat häät ja on niiden asia neuvotella hinnasta mutta nyt tiedetään se että olis pitänyt googlata vanha viilatehdas ennakkoon ja löytää epäkohdat koska nyt on myöhästä.

    • Modernit häät

      Ihastuimme Vanhan Viilatehtaan miljööseen, tiloihin ja terassiin kosken yllä. Tila tiilineen, siisteine kalusteineen ja valkoisine pöytäliinoineen oli upea. Kukka-asetelmia ja kynttelikköjä ei olisi edes tarvittu. Paikka oli juuri mieleeni, rapatut valkoiset seinät ja musta katto, sekä linnamainen sisätila. Paikka, joka sopii moderneihin häihin ja antaa tilaa omille värivalinnoille. Pääkaupunkiseudulla ei ole paljoa vastaavia "eleettömiä" juhlatiloja, joissa ei ole värikkäitä seiniä, boordeja, samettiverhoja, samettituoleja, lamppuja ja kalusteita. Juhlapaikkoja etsiessäni kohtasin monta kulahtanutta kartanoa, vihreää tuolia ja punaista lampunvarjostinta.

      Ruoka oli hyvää ja palvelu moitteetonta. Lapsille oli varattu leikkihuone, jossa tekemisen lisäksi tarjottavaa lasten makuun.

      Upea hääpaikka, vaikka kallis (150 e/hlö), oli se rahan väärti. Saimme upeita muistoja ja kuvia. Tämän viestiketjun joskus lukeneena, halusin kirjoittaa oman kokemukseni paikasta, joka on kaikkea muuta kuin aloittajan vastaava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      66
      5201
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      129
      3787
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      48
      3194
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2267
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      450
      1974
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1678
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1375
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      64
      1306
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1107
    10. 47
      1082
    Aihe