Minulla on ihan uusi näppäimistö,(Fujitsu-Siemens). Ongelma on se, että miten saan esim. u-umlautin (eli u:n mis on kaksi pistettä yläpuolella) tai eestin "Ö"-kirjaimen "tulemaan". Näppäimissä on esim näin: Å:n kanssa on se sininen u-umlaut, sitten ¨^ näppäimessä on sininen"Ö" ja pykälä ja jotain muuta..., sitten on muitakin näppäimiä, missä on sinisellä, vihreällä ja punaisella esim ae, o poikkiviivalla -toisessa näppäimessä punaisena ja toisessa vihreänä, sekä muita kirjaimia ja merkkejä.
Olisin TOSI kiitollinen, jos joku osaisi neuvoa. Kirjoitan joskus myös saksan kielellä, joten u-umlaut olisi tarpeen...
Terv. Ihmettelijä
Olisin TOSI kiitollinen, jos joku osaisi neuvoa. Kirjoitan joskus myös saksan kielellä, joten u-umlaut olisi tarpeen...
Terv. Ihmettelijä
Vastaukset 4
Vanhimmat
lukiessanikin olipahan epä selvä kyssäri.
XP:ssä.
Ohjauspaneeli > Aluekohtaiset- ja kieliasetukset > Kielet > Tekstipalvelut ja syöttökielet > Tiedot > Asennetut palvelut > Lisää....valikosta saksa.
Kielipalkki-napista valitse, mihin haluat kielipalkin näppärin kielen vaihtoon.
Em. tavalla saat näppäriin vaihtokieliksi muitakin, jotka tulevat kielipalkkiin lennosta vaihdettaviksi.
Nykyaikaisilla koneilla tuo on yli 20 vuotta toiminut samalla periaatteella: ensin näppäillään tarvittava aksenttimerkki ja sen jälkeen sen alle tuleva kirjain - tavallisesti vokaali.
Führer über alles :-(
Skandinaaviset ääkkösvaihtoehdot saa myös oöä-näppäinten takaa pitämällä optiomuuntonäppäintä alaspainettuna: œøæ
Samoin ü löytyy u:n takaa. Viron õ onnistuu vain ensinmainitulla tyylillä eli ensin 'mato' ~ ja perään o. Tuo mato löytyy Ån oikealta puolelta. Vastaavasti saadaan: ¡España!
Nykyisin voi myös laittaa Järjestelmäasetuksista: Maakohtaiset: Syöttövalikko eri maiden kansallisia näppäinasetteluja lippuvalikkoon suoraan valittavaksi. Huomaa tässä että esim. saksan kohdalla y ja z vaihtavat paikkaa!
Õnne
Jäi mainitsematta: käyttöjärjestelmä on Windows Vista Home Premium.. Kiitos vastanneille :) , selvittelen...