tulonlähde? Rahastetaanko lapsella härskisti toista vanhempaa?
Onko
lapsikin
7340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
suorastaan herroiksi elellään 118 eurolla kuukaudessa... Tapaamisia on n. kerran vuodessa, joten eipä etä liikoja lapseen joudu sijoittamaan.
Härskiyttä on maksaa mitätöntä elatusapua nuorelle joka opiskelee, jos tulot enempäänkin riittäisivät.
Taidat olla etävanhempi.
etävanhempi, vaan parisuhteessa ja seurannut tässä muutamaa tapausta, jossa kyllä vedätetään ihan yks nolla. Siksipä halusinkin keskustelun alulle, että onko kyseessä joku uusi trendi.
Rahaa pitäisi olla aina saamassa, mutta tilisiirtona ei saisi laittaa. Vaikuttaa pian tukiin tai sitten ei voi enää lastenvalvojalle valittaa, miten etä ei osallistu mihinkään, ja on vaikea. Eli on olemassa tällainen ryhmä, vaikka toivottavasti hyvin pieni. Itse tiedän ainakin kolme äitiä, jotka toimivat näin. Heillä on myös yksi yhteinen piirre. Lapset (joita on siis monta) on kaikki erimiehille, ja lasten ja isien tapaamisia on joka lapsen kohdalla hankaloitettu kaikin mahdollisin tavoin. Ja aina vaan äiti kuvittelee, että hän on se, joka toimii oikein, eikä ymmärrä omaa toimintaansa millään lailla vääräksi. Nämä ovat marttyreitäkin yleensä, ja jos heidän Puheitaan ei purematta niele, ja tekee jonkin ikävän kysymyksen, hän loukkaantuu verisesti. Ja valittaa kovaan ääneen, miten kukaan ei ymmärrä, miten vaikeaa hänellä on olla tämän suuren perheen yksinhuoltajana. Vaikka siis olisi ne lasten isätkin, jotka aikanaan olisivat halunneet olla tukena, mutta äiti itse on omalla toiminnallaan käytännössä estänyt se, vain elatusmaksut siis ovat kelvanneet.
Eli kyllä kannattaa olla tarkkana, kenen kanssa lapsia tekee. On erittäin ikävää, jos tällainen sattuukin kohdalle.
Ja ihan vaan huomiona vain, en ole etäisä, vaan nainen, joka ihmettelee joidenkin äitien kylmäveristä kiusantekoa lasten varjolla.
Hei,
Saan lapsesta 137€/kk. Lapsi 14-vuotias.
Aloin kesällä saamaan aivan nurkan takaa, aivan ulkopuoliselta, järkyttäviä tekstiviestejä siitä miten haluan lapselleni ja itselleni miehestä rahasammon. Mies, miehen äiti ja veli ihmettelevät miten jotkut voivat olla kateellisia ja suorastaan pimeitä! Asioilla on aina kaksi puolta, ja niiden kahden puolen välillä tasapainoilu olisi helpompaa jos muut eivät puuttuisi toisten välisiin sopimuksiin.
Mutta tiedän tasan tarkkaan, että noita naisia on. Ja silloin on isä kovassa paikassa, koska lapsilla ja lasten avulla onnistuu myöskin kiristäminen. Ihan samalla lailla on olemassa hankalia äitejä kuin hankalia isiäkin. Erotus on siinä, että isien taistelu oikeuksiensa puolesta on usein vaikeampaa johtuen yhteiskunnan asenteista.
Tarkoitin että lapsen isä (ei mieheni, mutta mieskuitenkin :)), mummu ja setä ihmettelevät miten joku kuvittelee että oikeasti pääsisin rikastumaan jollain 137€:lla/kkdessa.
Herjat todella röyhkeitä ja aivan ulkopuoliselta naiselta, tosin, muttei ole lapsen isän nykyinen puoliso, ei yhtään mikään...
Isä hermostui totaalisesti moisesta röyhkeydestä