Sanokaas lähteekö sydänkiukaasta löylyä vielä 8 tunnin kuluttua siitä kun savupelti on laitettu kiinni? Voiko siellä saunoa koko illan yhdellä lämmityskerralla? Eihän se kai vaan ole puusyöppö kertalämmitteinen?
T: Kiuasta hankkimassa
T: Kiuasta hankkimassa
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ei lähde löylyä 8h jälkeen
Ei voi saunoa koko iltaa yhdellä lämmistyskerralla
Taidat tarkoittaa aitokiuasta?
Pesällisellä lämpee kaikki jatkuvalämmitteiset kiukaat mitä minä olen käyttänyt...
Eli jatkuvalämmitteinen perus peltipurkki kyseessä. Klapia saa lykätä ennen saunomista ja saunomisen aikanakin.
Näin vähän pelkäsinkin. Kertalämmitteinen meilläkin tuolla saunassa huokuu. Tuo alkuperäinen viesti oli vähän provo. Siksi kun on niin hauska seurata tuota kiuas väittelyä jota täällä niin paljon näkee.Tosin eihän kaikkilla ole mahdollisuutta laittaa kertalämmitteistä saunaansa eikä se kaikille käyttäjille sovikkaan. Kun on ihmisiä joiden pitää saada sauna nopeasti lämpimäksi ja päästävä saunasta taas pian pois niin silloin nuo peltipurkit on hankittava. Kertalämmitteisen saunan löyly on vaan niin erilaista kuin jatkuvalämmitteisen,sille joka pitää saunomisesta ja haluaa kylpeä pitkään ja illan aikana useammin niin silloin jatkuvalämmitteinen on ehdoton valinta. Meillä on molemmat,sisäsaunassa jatkuvalämmitteinen ja pihasaunassa kertalämmitteinen,näin on niitä hyvä vertailla. Tänä kesänä on sisäsuna lämmennyt ainoastaan 4 kertaa ja kuitenkin saunotaan 2-3 kertaa viikossa. Kaikille saunojille kiuastyypistä riippumatta,oikein hyvää loppukesää.
Ilmeisesti aitokiuas teillä pihasaunassa. No eihän sitä turhaan pidetä savusaunan jälkeen seuraavaksi parhaana. Siinä on sellaista aitoutta johon ei edes ikillä pääse.
Aitohan siellä. Aitokiuastahan voi käyttää savusaunan kiukaanakin,mutta ei ole tullu kokeiltua,enkä taida kokeillakkaan niin ei nokeennu lauteet,kun ei istumaosat ole irroitettavat.
Hauska pikku yksinpuhelu=)
Mitä se LIIKKIIDI täällä yksikseen höpisee?
Sydänkiukailla saunotaan 24 tuntia vuorokaudessa kaikkein pienimmällä puumäärällä.
Rautakankareen majan saunassa tilavuu 35 kuutiota, Aitokiuas hyytyi hetkessä, jota autettiin Misalla huonolla tuloksella.
Asia korjaantui Sydän-kiukaalla.
Nyt vuosi saunotto Sydänkiukaalla, jossa 100 kiloa kerkeksiä.
Noin tunnissä saunan lämpö 80 astetta ja 10 henkeä voi saunoa vaikka kuinka kauan, lämmön laskematta ja jalatkin lämpiää.
Löylyt pehmeän muhevia.
Puun kulutus laski roimasti.
Klikkaa http://sydänkiuas.fi
Niinhän se google paljasti Rautakankareen majan kiukaasta:
"Kauhamiehen on lapattava löylyä tiuhaan tahtiin, jotta väki pysyy lämpimänä."
"Löylyssä voi istua vaikka kuinka pitkään, sillä emme saa saunaa missään vaiheessa 80-asteiseksi. "
"kaipaamaamme savun tuoksua kylläkin"
Eli ei se sitten ihan puhtaasti poltakaan?
"Reilu tunti ei riittänyt"
Mutta senhän piti lämmetä alle puoleen tuntiin?
Rautakankareen saunassa, Torstaina 21.08.08 metä oli kymmenen todistamassa mihin Sydänkiuas pystyy.
Saunottiin uitiin saunottiin 80 asteessa lähes kolme tuntia yhteen menoon.
Hyvä kiuas hyvät löylyt.
sydän sydän sydän lopeta jo tuo mainostus
saattoihan huoneessa 80 astetta ollakin mutta kyllä kiukaasta meni jo kolmen tunnin kuluttua vesi semmoisenaan läpi. siinä ei mikään varastoi lämpöä niin pitkää aikaa ellei sitä saunomisen aikana lämmitetä lisää, puhtaasti fysiikan lakien vastaista.
Totta, lisäsimme kolmesti kolme kalikkaa saunomisaikana ja lopetusvaiheessa mittari osoitti 95 C astetta.
käyttää myös häkäpönttönä!
Asensin sytänkiukaan Lada 1200 S:n moottorin tilalle ja bensankulutus laski lähes nollaan.
Ajoin kolmella koivuklapilla Espoosta Rovaniemelle ja takaisin.On se ihme peli, tämä sytänkiuas!
semmoisenaan. Asensin siihen vaan renkaat alle ja helvetin leveän penkin. Se käy hakemassa sillä sytänkiukaalla saunakaljatkin kaupasta, pysyy nekin kylmänä, ja maailma pelastuu.
Ettei vain ollut 95 astetta fahrenheitia?
Sydänkiukaan kuvia ja mittoja että vois tehdä itsellensä kiukaan testausta varten
Sepä on niin salainen laite, ettei kuvia ole saatavilla promokuvien lisäksi. Ja sekin taitaa olla ainutlaatuinen kappale. Mutta ehkä se toinen kiuas vielä valmistuu lähivuosina...
Kun saunassa on 95 astetta niin siitä ei nauti kukaan.
Kuka on kieltänyt käyttämästä kaminaa makkaranpaistoon.
Harvian, Kastori, Misan taikka Narvin taikka Ikin kiukaaseen tekisin ite, koska pöntön teko ei tarvitse konstikkaita välineitä .
Kuullostavat olevan maailman parahaita lämmöntuottajia, eikä tarvitse hormia juuri laikaan. Näyttävän myyvän niihin erikseen turvaseiniä paloeristeeksi, mitähän ne kustantaa. Kiukaat ovat ihan sopivan hintaisia verrattaessa sydämmeen.
mitään.Potkaisin muijan pihalle ja otin sytänkiukaan tilalle.Mikäs sen mukavampaa tekemistä pimeinä talvi-iltoina kuin kopeloida sytänkiukaan tuhkaluukkua.Kyllä sytänkiuas aina yhden muijan voittaa, on se aika kone!
Taitavat olla hyvin teknillisiä, koska 20 sm hormi riittää paine-eron aikaan saamiseksi.
Polttavat puhtaasti (eivät laske pihoille ympäristöpäästöja) korkealla hyötysuhteella, lämmittävät saunan alas saakka tasaisen lämpimäksi ja saunoessa ei jalkoja palele.
Lisäksi tulevat halvaksi valmistaa.
Kenellä kuvia tee se itse miehelle.
Mistä saa kaminakiukaiden sydämmen kuvia. Tarkoituksena tehdä disainia vuoraamalla se rantakivillä. Lienee tee se itsemiehen taidoille helppo nakki valmistaa ja pienin kustannuksin.
Sydänkiukaita on esillä Lahden Terrassa ja yksi leikattuna, mutta se on aivan liian konstikas ja työläs valmistaa kotipajassa.
Kannattaa käydä katsomassa, se on vaikuuttava kiuas.
En kyllä ymmärrä miksi joku sellaisen itse haluaisi tehdä, mutta ei se mikään vaikea tehdä ole. Jos vain hitsata osaa niin helppoa kuin heinän teko. Sekään ei tosin käy kaikilta.
Minä tekisin ennemmin ikityyppisen mallin, vaikka vähän kehittyneemmän sellaisen.