Onko ketään ketä on käynyt Zanzibarilla? Millaista on? Onko "bumstereita" vai saako olla rauhassa?
Zanzibar
fjsdaklö
42054
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Milenkiintoinen paikka. Pohjoisessa parhaat rannat. Ihan rauhassa saatiin olla. Vuokrattiin auto ja ajeltiin ympäriinsä. Joissakin pikkukylissä lapset pelkäsivät meitä valkoihoisia. Ihmiset olivat ystävällisiä. Käytiin mm mausteplantaasilla ja merellä kalastajan kanssa.
Lämmintä piisasi.
olimme 3 viikkoa, josta keniassa 4vrk safarilla.Zanzibarilla olimme eri puolilla.SAFARI CLUBILLA,OCEAN PARADAISSA JA STOUN TAUNIN kaupungissa.Kaupunki oli päivällä tuvallinen mutta yöllä kannattaa olla tarkkana,kun silläkin on pahanlaatuinen huumeongelma.merellä olimme kalastajien veneillä delfiinä näimme (todella veikeitä).maustetilalla kävimme.ihmiset ystävällisiä ,mutta liikenne aivan kamalaa ja tiet kuoppaisia.kauppiaita oli aika paljon ,mutta eivät saaneet tulla hotelien aluelle.kenia on aika pelottava valkoiselle väelle!!!!!!!!
ole lähtenyt väärällä asenteella jos pelottavalta tuntuu. Tai sitten et sovellu afrikan matkaajaksi, mitenkä valitsitkaan lomakohteen, kaikki nuo asiat saa selvitettyä etukäteen. Itse olen käynty neljä kertaa Afrikassa ja kiertänyt safareilla ja myös Sansibarilla eikä ole tarvinnut pelätä kertaakaan. Sen sijaan erittäin mielenkiintoisia ja suuria elämyksiä antavia matkoja.
Pelko on terve itsesuojeluvaisto (vai olenko väärässä).jos satuit katsomaan uutisia 07-08 vuodenvaihtessa KENIAN PRESSANVAALIEN AIKAAN (olimme juuri silloin keniassa ja liikuimme bussilla illalakin),niin olisit ehkä tullut toisiin ajatuksiin(asennekasvatusta).meillä oli tuttava kenian lähetystössä töissä joten häneltä saimme varmasti hyviä vinkkejä.onneksi et ollut meidän neuvonantajamme,en varmaan olisi kirj. safarilla kaikki oli ihan ok mutta NAIROBI ON VAARALLINEN PAIKKA.Jos omin silmin näkee kaikenlaista ,niin turha on sinun neuvoa minua.ps. sinne vaan nairobin yöhön kävelemään niin todennäköisesti ei sinullekin selviää tämä tosiasia!!!!!!!!!!!!!!!