Ratti vinossa.

ympyrä ja salama

Corsa B:ssä ratti on hiukan vinossa (eli suoraan ajaessa ratti osoittaa hiukan oikealle). Onnistuukohan kotikonstein oikaisu?

5

1411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kadetissa

      tuon saman aiheutti rikkinäinen iskari.Ennen niiden vaihtoa yritin rattia irti, onneksi en saanu.

    • säätö

      säädä kumpaakin raidetankoa samanverran vasenta ulos ja oikeeta sisään tee koeajo jatka näin kunnes kunnes ratti suoristuu.

      • kajoa

        raidetankoihin jos auto on muuten ajoktaan ok eikä renkaat kulu mitenkään poikkeuksellisesti.


    • Nimetön

      nuo äskeiset neuvot pilaavat autosi ajo ominaisuudet oikea oppisesti näin käännä renkaat suoraan laita ratti lukkoon irrota ratin keskiön suoja löysää mutteri nykäise ratti irti ja säädä siellä olevilla pooreilla ratti suoraan

      • 16SV

        Sama se laittaako pyöriä suoraan, koska rattilukon kytkemiseksi rattia pitää kuitenkin vähän kääntää...eli yksinkertaisesti ratin kun ottaa irti, se vaan laitetaan summassa jonkin verran eri kohtaan. Korjaantuuko se näin vai meneekö hermo, en ota kantaa.

        Pitäisi tietää miksi ratti on vinossa, jotta sen voisi oikealla tavalla oikaista. Jos se on raidetangon nivelen vaihtajan jäljiltä vinossa, niin sitten säädetään raidetankoja, mutta jos rattia on käytetty irti ja laitettu vinoon, niin sitten oikaistaan rattia.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      95
      3219
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2486
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      62
      1454
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1422
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      14
      1001
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      935
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      326
      918
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      847
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      814
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      798
    Aihe