Corsa B:ssä ratti on hiukan vinossa (eli suoraan ajaessa ratti osoittaa hiukan oikealle). Onnistuukohan kotikonstein oikaisu?
Ratti vinossa.
5
1368
Vastaukset
- Kadetissa
tuon saman aiheutti rikkinäinen iskari.Ennen niiden vaihtoa yritin rattia irti, onneksi en saanu.
- säätö
säädä kumpaakin raidetankoa samanverran vasenta ulos ja oikeeta sisään tee koeajo jatka näin kunnes kunnes ratti suoristuu.
- kajoa
raidetankoihin jos auto on muuten ajoktaan ok eikä renkaat kulu mitenkään poikkeuksellisesti.
- Nimetön
nuo äskeiset neuvot pilaavat autosi ajo ominaisuudet oikea oppisesti näin käännä renkaat suoraan laita ratti lukkoon irrota ratin keskiön suoja löysää mutteri nykäise ratti irti ja säädä siellä olevilla pooreilla ratti suoraan
- 16SV
Sama se laittaako pyöriä suoraan, koska rattilukon kytkemiseksi rattia pitää kuitenkin vähän kääntää...eli yksinkertaisesti ratin kun ottaa irti, se vaan laitetaan summassa jonkin verran eri kohtaan. Korjaantuuko se näin vai meneekö hermo, en ota kantaa.
Pitäisi tietää miksi ratti on vinossa, jotta sen voisi oikealla tavalla oikaista. Jos se on raidetangon nivelen vaihtajan jäljiltä vinossa, niin sitten säädetään raidetankoja, mutta jos rattia on käytetty irti ja laitettu vinoon, niin sitten oikaistaan rattia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026708
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324018törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303445Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831837- 331428
- 281367
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi481141Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111016Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11950- 42909