Varokaa merkkiliikkeen hintoja

On tullut aika vaihtaa etupyörän laakerit vm:98
Lagunaan ja tiedustelin ekaksi hintaa Tampereen Käyttöautosta vastaus 2 laakeria 430 euroa. Ja
Motonetissä 128 euroa, hintaero 302 euroa joten
kannattaa aina kysellä ensin muualta kun merkki-
liikkeestä sama koskee korjaamohintoja!
71509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Saattaa niissä olla muutakin kuin eroa kuin hinta.

Äänestä
  • Saattaa olla tosiaan, että tarvikkeena saa paremmat. Rellun alkuperäisethän ei ole kovin lujia yleensä.
    Kyselin merkkihuollosta hintaa vetoakselin sisemmän suojakumin vaihdolle. Vastaus 140 €!
    Tuttu pikkukorjaamo vaihtoi kolmella kympillä! Ostan vaikka olutta sillä säästyneellä 110 eurolla...

    Äänestä

  • Ja Rellu ei ole edes ainoa automerkki, jonka laatu paranee oikeilla varaosilla. Merkkiosat kilpailutetaan nykyisin niin tiukasti, että laadusta on pakko tinkiä. Mutta kun niistä oikeista varaosista ei tarvi maksaa sitä merkkilisää, niin ne jäävät useissa tapauksissa selkeästi selkeästi merkkiosia halvemmiksi. Mutta kannattaa kysyä myös merkkiosia - voit kokea yllätyksen.

    Äänestä

  • Tarvikeosissakin on kahta kategoriaa. On näitä "emmäätiedä kuka tän on tehnyt joku harmaa pahvirasia" ja "tämä on SKF:n laakeri, ruotsissa tehty"

    Jos alkuperäisosa maksa 400€ se harmaa pahvirasia maksaa 80€ ja SKF:n omassa lootassa oleva ehkä 120€

    Jos kohta no-brand osa on varmasti alkuperäistä huonompi, on yhtä varma ettei se tunnetun huippumerkin omalla brändillään myymä osa ole ainakaan alkuperäisosaa huonompi.

    Äänestä

Kyseisen laakerin valmistaa aina SNR sillä ne omistaa patentin ASB(active sensor bearing)- laakereihin. Niitä ei tee mikään muu lafka, ei edes lisenssillä. Muutoinhan laakeri maksaisi noin puolet vähemmän.

Äänestä
  • Mitä varaosiin tulee niin ratkaisee se hinta paljon mutta ratkaisee siinä muutkin asiat. Nimittäin olin tässä taanoin vm 92 volvo 440:llä bilian pihassa ja tuli tulppa-asia ajankohtaiseksi. Bilia olisi myynyt tulpat hintaan 92e, joten arvaatte varmaan, että ajoin biltemaan, josta ko. vehkeet sai 9,90 hintaan.

    Äänestä

  • Pälliveikko kirjoitti:

    Mitä varaosiin tulee niin ratkaisee se hinta paljon mutta ratkaisee siinä muutkin asiat. Nimittäin olin tässä taanoin vm 92 volvo 440:llä bilian pihassa ja tuli tulppa-asia ajankohtaiseksi. Bilia olisi myynyt tulpat hintaan 92e, joten arvaatte varmaan, että ajoin biltemaan, josta ko. vehkeet sai 9,90 hintaan.

    Aika vitsikäs hinta Biliassa...hehe hehehee...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


RXE kirjoitti:

On tullut aika vaihtaa etupyörän laakerit vm:98
Lagunaan ja tiedustelin ekaksi hintaa Tampereen Käyttöautosta vastaus 2 laakeria 430 euroa. Ja
Motonetissä 128 euroa, hintaero 302 euroa joten
kannattaa aina kysellä ensin muualta kun merkki-
liikkeestä sama koskee korjaamohintoja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu