omakotitalossamme teen remmontia. tein vedeneristyksen (joka puuttui)teknisentilan lattiaan. lämmönvaihdin on seinässä(kaukolämpö). ohjeen mukaan vesieristys kertaalleen ja kumimainen kaivolaippa kaivonpäälle. sattumnoisin vaihtimessa liitin pettänyt ja vettä valunut yön aikana lattialle. kaivolaippa vielä leikkaamatta koska toinen vedeneritys kerta vielä laittamatta. kaivo siis tukittu.vettä valunut niin että lattialla ollut yli kymmenen senttiä vettä. kipsilevyt kastunut ja vettä makuuhuoneen puolelle niin että jalat kastu aamulla. teknisen tilan ovesta mennyt tosin osa ulos. tein vahinkoilmoituksen ja virkailija sanoi, että ei ole ikinä törmänyt vastaavaan. tosi huono tuuri miten luulette käyvän korvauksen suhteen?
mitä luulette
tästä?
4621
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Liki vastaava tapaus joku vuosi sitten. Tein remppaa ja raksa-aikana kaikki kaivot tukittu ettei jätettä mene sinne. Pohjantähti korvas kun lähti paineiskun takia päähana putken päästä irti ja reilu 10 cm vettä talossa. Paha sanoa nykytilanteesta, sen verran vaan että tapiolan edustaja valehteli päin naamaa kun vakuutusta tein. Kysyin vanhasta vesjohdosta että jos hajoaa korvaako. Sanoi että ei putkea, työn kyllä. Putki poks, ei korvaa mitään. Eikä enää olla sen yhtiön kanssa tekemisissäkään.
Luultavasti käy ihan hyvin. On ollut menossa sellainen työvaihe, että kaivo on saanutkin (pitänytkin) olla tukittuna. Juuri tätä varten ne vakuutukset ovat. Toivotaan parasta. Kannattaa tutkia kunnolla, ettet peittele mitään märkää seinän sisään.
Ehtoja lukemalla selviää korvaako. Ainakin tuo täyttää äkillisen vesivahingon merkit.
vakuutusyhtiöösi että teet remppaa,eli ns. riskilisä. Tällöin mielestäni pitäisi korvata. Tosin myös tapaus on ennalta arvaamaton ja yllättävä.