bangkok-samui+ostokset

ekaa kertaa...

Hei kaikki Bangkokissa ja samuilla käyneet!

Ollaan matkustamassa mieheni kanssa ensimmäistä kertaa Thaimaahan ensi tammikuussa (Dubai on koluttu jo niin moneen kertaan, että oli aika vaihtaa paikkaa;)) ja ollaan varattu yhdistelmämatka bangkok-samui. Nuorena naisena (24v) minua tietenkin kiinnostaa tämä ostosten teko eli vaatteet, kengät ja laukut.. Mieheni haluaisi ostaa lähinnä urheiluvaatteita. Eli mihinkähän meidän kannattaisi bangkokissa suunnata? Mbk-ostoskeskuksesta olen lukenut ja siellä tulemme varmasti vierailemaan, mutta mistähän ostoskeskuksesta mahtaisi löytyä enemmän kansainvälisiä merkkejä? Enkä tarkoita nyt mitään kopiokamaa.. Hotellimme on sofitel silom ja jos olen oikein ymmärtänyt, lähellä pitäisi olla jotain hyviä ostoskatuja, mutta minkä nimisiä?

Samuilla majoitumme Nora Beach Resortiin. On ilmeisesti muutaman kilometrin päässä keskustasta, joten minkähän verran esim. taksi maksaa? ja minkälaiset ostosmahdollisuudet samuilla on? Onko suositella jotain erityisen hyvää ostospaikkaa?

Ostosten teko ei kuitenkaan ole pääasia lomallamme, ja aikaa jäisi enemmän muuhunkin kiertelyyn, kun tietäisi vähän paremmin minne kannattaa suunnata.. Kaikkia muitakin hyviä vinkkejä saa antaa meille ensikertalaisille bangkokiin ja samuihin liittyen, sillä aikaa on vain se 5 7 yötä ja näkemistä varmasti riittää.

Suuri kiitos kaikille jotka vaivautuvat vastaamaan!

9

3247

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taximeter

      Samuilla en ole käynyt,mutta Bangkok on vuosien
      mittaan tutuksi tullut sekä työn ,että lomien merkeissä.
      Keskeisiä ostosalueita:Silom Roadin ja Suriwong
      Roadin alue,sekä Siam Square ja Sukhumvit Road.
      Patpongin alueella iltaisin vilkasta katukauppaa.
      Toreja ja markkinoita ympäri kaupunkia.
      Chinatownissa kannattaa käydä.
      Ratchaprarop Roadilla paljon vaateliikkeitä,lähellä
      Bayoke Sky-hotellia.
      Ostoskeskuksista ja tavarataloista:
      Siam Paragon,Siam Squarella on Aasian suurimpia
      ostoskeskuksia,paljon merkkiliikkeitä.
      Oriental Plaza,Oriental hotellin lähellä on
      hyvin ylellinen ostoskeskus.
      Merkkiliikkeitä löytyy myos Emporium tavaratalosta
      joka on Sukhumvit Roadilla (soi 24).
      Ja nämä "tavalliset" Central,Robinson,Big C,Tesco-
      Lotus jne.mainitsemasi MBK
      Kartalta nämä kaikki löytyvät ihan helposti,hanki
      hyvä kartta.
      Bangkok on shoppailijan unelma,jos olet pienikokoinen.Isoja vaatekokoja on vaikea löytää.
      Samoin kenkiä.Toki jos tyytyy turistirääsään niin
      rantavaatetta yms.katukaupasta ja markkinoilta
      löytyy.Urheiluvaatteiden suhteen sama asia,merkki-
      vaatteet ovat kovin pieniä.
      Hinta aitojen merkkivaatteiden suhteen ei ole
      kovin edullinen.
      Outlet myymälöitä on kyllä useissakin paikoissa,
      Bangkokissa en muista missä olisi.
      Myynnissä on valtavasti piraattituotteita ja on
      sanottava,että laatu on paikoin hyvää ja samoin
      myös hinta.
      Eipä muuta kuin valtaisia shoppailupäiviä.
      Hauskaa lomaa.

    • huikee määrä

      eri ostoskeskuksia, tulette väkisinkin törmäämään useimpiin niistä. ostoskeskuksista MBK on halvin, mutta siellä myydään myös piraatti tuotteita. Emporiumiin pääsee kätevästi Skytrain:llä, muut löytyvätkin keskustan alueelta aika lähekkäin toisiaan. Lähes kaikissa ostoskeskuksissa samat liikkeet (guess, vuitton, couch, prada jne...)
      Urheilukauppojakin löytyy, mutta kannattaa käydä katsomassa tavaratalojen (mm. Isetan ja Zen) urheiluosastot. tavaratalot löytyy ainakin CentralWorldista.

      Samuilla taas ei ole paljoakaan ostettavaa. Lähinnä paikallisia tuotteita.
      mikäli lennätte Bangkokista samuille, kannattaa tarkistaa paljonko kiloja saa viedä (ilmaiseksi) koneeseen. Finnairilla 20 kg, yleensä sisäisillä lennoilla vain 15 kg.

    • M-63

      Samuille alä jätä mitään ostettavaa.
      Hanki kaikki tarvittavat Bangkokista, ellet halua vain Samui T-paitoja

      • ekaa kertaa bangkok-samui

        Kiitos paljon kaikille vastaajille!

        Lomaa odotellessa...


      • jjjkk
        ekaa kertaa bangkok-samui kirjoitti:

        Kiitos paljon kaikille vastaajille!

        Lomaa odotellessa...

        Nora oli muuten erinomainen hotelli ja on varmaan vieläkin. Hyvä valinta...
        Suosittelen mopoa liikkumiseen, sen verta on matkaa huvituksiin ja saari on muutenkin sopivan kokoinen mopolla ajeluun.


    • Kattis*

      ..mekin ollan menossa Bkk-Samui yhdistelmälle (AM:N matka) tammikuussa miehen kanssa...ja olen myös 24v. :) Pisti vaan silmään. Meillä kyseessä on häämatka.

      • Kattis*

        ..että meillä on tuo sama hotelli yhdistelmä :)


      • ekaa kertaa....
        Kattis* kirjoitti:

        ..että meillä on tuo sama hotelli yhdistelmä :)

        Mikä päivä teillä on lähtö? Meillä 10.1.
        Meillä ei oo häämatka mut vaikutti muuten niin kivalta lomayhdistelmältä et ei millään malttaisi odottaa tammikuuta.. toivottavasti säät suosii:)


      • viime helmikuussa
        ekaa kertaa.... kirjoitti:

        Mikä päivä teillä on lähtö? Meillä 10.1.
        Meillä ei oo häämatka mut vaikutti muuten niin kivalta lomayhdistelmältä et ei millään malttaisi odottaa tammikuuta.. toivottavasti säät suosii:)

        Hyvää matkaa, meillä oli viime vuonna sama yhdistelmä. Eri hotellit mutta kuiten. Samaa mieltä kuin edelliset kirjoittajat, jotta Bangkokista kannattaa ostaa sen minkä ostaa, Samuin valikoima T-paita -tyyliä. Mutta paikkana aivan ihanan rento ja mukava. Oltiin Lamai Beachillä mikä on rauhallisempi paikka kuin Chaweng. No, onhan meillä ikääkin vähän enemmän. Mutta tykättiin. Ainoa huono puoli oli se, että viimeiset kaksi-kolme päivää vettä tuli taivaan täydeltä. Koneet oli myöhässä lähtöpäivänäkin rankkasateiden vuoksi, mutta ehdittiin kuitenkin... Ymmärsin, että tuo saderintama ei ollut ihan epätavallinen, jotta siellä sellaisia kuulemma on enemmän kuin muualla, mutta toivotaan että teillä on ihan hyvät säät.

        Tosin kun alkoi sataa vettä, vaihtoi katukaupustelija hyvin nopeasti T-paidat sateenvarjoihin ja -takkeihin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      96
      941
    2. 59
      868
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      635
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      61
      632
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      538
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    10. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      45
      476
    Aihe