Voiko perinnön menettää Exälle

tapaus4321

Eli tietääkö kukaan voiko avioeron jälkeen mahdollisesti tullutta perintöä tai osaa siitä menettää exälle jos ei ole avioehtoa ja ex haluaa eron jälkeen toimittaa osituksen tai pesänjaon?

16

2871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Ositus tehdään ositusperusteen hetken tilanteen mukaan. Eli jos ero on saatu vireille, niin perintö on turvassa. Kannattaa silti toimittaa se ositus, niin ovat varat kirjoissa ja kansissa.

      • tapaus4321

        Vastapuoli vaan ei suosiolla sitä ositusta halua tehdä.


      • tyhmä kysymys?

        Mitä tarkoittaa "toimittaa ositus"? Siis mitä ja minne...?


      • jakaja
        tapaus4321 kirjoitti:

        Vastapuoli vaan ei suosiolla sitä ositusta halua tehdä.

        Ositus toimitetaan "pakolla", mikäli pesään haetaan pesänjakaja, joka tekee osituksen ellei ositusta saada sovittua.


      • tehdään
        tyhmä kysymys? kirjoitti:

        Mitä tarkoittaa "toimittaa ositus"? Siis mitä ja minne...?

        jne.


      • pulliainen
        tyhmä kysymys? kirjoitti:

        Mitä tarkoittaa "toimittaa ositus"? Siis mitä ja minne...?

        ... että eroava pariskunta keskenään sopii, kumpi ottaa mitäkin, ja tekee paperit, eli ositussopimuksen.

        Ositussopimus on suht helppoa tehdä itsekin. Sitä ei tarvitse rekisteröidä missään.


      • kallis juttu
        jakaja kirjoitti:

        Ositus toimitetaan "pakolla", mikäli pesään haetaan pesänjakaja, joka tekee osituksen ellei ositusta saada sovittua.

        Valitettavasti Pesänjakaja on kallis juttu,varsinkin jos ollaan tosi riitaisia.Ei taida riittää edes 10 000e nykyisin.
        Tosin toinen osapuoli voi tulla järkiinsä jo siinä vaiheessa kun uhkaat pesänjakajalla,koska kustannuksiin osallistuu kumpikin osapuoli.Minun tapauksessani juuri uhkaaminen auttoi,jonka jälkeen osituksen laati Lakimies.


      • setäjokasöikiviä
        kallis juttu kirjoitti:

        Valitettavasti Pesänjakaja on kallis juttu,varsinkin jos ollaan tosi riitaisia.Ei taida riittää edes 10 000e nykyisin.
        Tosin toinen osapuoli voi tulla järkiinsä jo siinä vaiheessa kun uhkaat pesänjakajalla,koska kustannuksiin osallistuu kumpikin osapuoli.Minun tapauksessani juuri uhkaaminen auttoi,jonka jälkeen osituksen laati Lakimies.

        Mistä ihmeestä tuli tuo 10.000 euron palkkio ? Näillä sivuilla väitetään palkkioista ihan mitä vaan ilman todellista tietoa.

        Normaalisti pesänjakajan palkkiot ovat n. 5.000 luokkaa.

        Tietenkin, jos oikein riitelee jokaisesta kahvikupista, niin palkkiot kasvaa ja silloin ei 10.000 euroa riitä.

        Huomattavaa on se, että puolisot vastaavat yhdessä palkkiosta eli puoliksi se yleensä menee.


    • ÄN36

      teillä on alaikäisiä lapsia, testamentin antaja ei ole laittanut ehtoja, kuolet ja lapsesi kuolevat, avioitumattomina ilman omaa jälkikasvua, ennen exääsi. Silloin hän perii perintösi lastesi perintönä.

      Tosi todennäköistä...

      • Lakiasiaaa

        Jos lapset kerkiävät saamaan perinnön itselleen eli pesänjako on tehty ja perinnön jako on suoritettu ja se on vahvistettu viranomaisten toimesta, ainoastaa silloin voi EX:sä periä jo lapsilla olevan omaisuuden (jota aikaisemmat perinnät ovat kasvattaneet).

        Mutta jos perheen pää kuolee ja lapset joilla ei ole omia lapsia kuolee eikä perintöä ole vielä jaettu ei EX:llä ole mitään sanomista perinnön suhteen koska kuollut ihminen ei ole enää ns. oikeistoimikelpoinen henkilö vaan kuollut ja tässä tapauksessa ei perintö siirry 2:n sukupolven yli EX:lle joka ei edes kuulu enää sukuun vaan on täysin vieras ihminen, joten perintö menee sukuun kuuluville (ellei perinnön tekijä ole tätä testamentissaan erikseen maininnut). Jos ei ole tässä tapauksessa perijöitä niin perintö menee EX:n ohi valtiolle. Näin se vaan menee oikeasti.


    • nix nax

      ...avioeron jälkeen tullutta perintöä?

      Jos perinnön "tulemisella" tarkoitat perinnönjakoa, exä voi päästä osingolle, jos perittävä on kuollut ennen avioeroasian vireille tuloa. Jos sen sijaan avioeron jälkeisellä "tulemisella" tarkoitat, että perittävä on kuollut avioeroasian vireille tulon jälkeen, perintö ei kuulu ositettaviin varoihisi.

    • Lakiasiaaaaa123

      Ei voi menettää. Tuleva perintöhän ei kuulu osituksen joukkoon ja ositus on pakko tehdä jos sitä vaadit. Tuolla puhuttiin palkkioista mutta oli kyllä sellaista puuta heinää joten älä välitä.

      Jokaisella on saatavilla oikeusaputoimiston apu, menet sinne ja neuvottelet asiasta.

      Tuolla joku sanoi, että jos perheen pää on saamassa perinnön ja kuolee sekä lapset kuolee ja heillä ei ole omia lapsia niin EX:sä saisi perinnön , tämäkään ei ole totta koska EX:ssä ei voi saada perintöä jos perinnön saajat ovat kuolleet eivätkä ole oikeistoimikelpoisia niin perintö kuuluu sukuun johon taas EX:sä ei kuulu :D

      Ainoa tapa jolloin EX:sä voi saada perinnostä osansa on että perheen pää kuolee ja lapset perii ja perinnön jako suoritetaan ja vahvistetaan viranomasiten toimesta allekirjoitettuna. Lasten isähän on oikeutettu perimään lapsilla sen hetkisen olevan omaisuuden muttei tietenkään perintöä joka on vasta tulossa ja tämäkin vaatisi sen että lapset olisvat kuolleet ja käyttäisivät jo perinnästä saatua omaisuutta.

      Vinkkinä muuten, lapset pystyvät tekmeään testamentin, jolla esim. kumpikaan vanhemmista ei peri penniäkään, tämä on lain mukaan täysin mahdollista. Lapsia ei voi edes testamentilla ohittaa vaan heille kuuluu aina väh. puolet kuolleen vanhemman omaisuudesta.

      Muuten, näitä asioita on parempi kysyä oikeusaputoimistolta eikä täältä, täällä kun saa vaikka mitä ihmeellisimpia vastauksia ns. asiantuntijoiden suulla :-)

      Ammattiani en kerro mutta sanon että tiedän näistä aikas joltensakin viran puolesta kaiken tarvittavan.

      • Korjaaja Pekka

        Jokaisellahan EI ole saatavila ilmaista, tai edullista oikeusapua.
        Avioero tilanteessa se, joka "ensiksi kerkeää" oikeusaputoimistoon, otetaan asiakkaaksi.
        Vastapuolta sitten ei.

        Eli pitäkäähän kiirettä...


      • oikeusapua
        Korjaaja Pekka kirjoitti:

        Jokaisellahan EI ole saatavila ilmaista, tai edullista oikeusapua.
        Avioero tilanteessa se, joka "ensiksi kerkeää" oikeusaputoimistoon, otetaan asiakkaaksi.
        Vastapuolta sitten ei.

        Eli pitäkäähän kiirettä...

        naapurikunnan oikeusaputoimistosta, jos exä kerkee ekax oman kunnan toimistoon.


      • Korjaaja Pekka
        oikeusapua kirjoitti:

        naapurikunnan oikeusaputoimistosta, jos exä kerkee ekax oman kunnan toimistoon.

        Toimiikohan noin?


      • tapaus4321
        Korjaaja Pekka kirjoitti:

        Toimiikohan noin?

        "Jokaisella on saatavilla oikeusaputoimiston apu, menet sinne ja neuvottelet asiasta."

        Asiantuntija, valitettavasti olet väärässä. Oikeusaputoimisto ei ota asiaa käsiteltäväkseen jos tuloraja ylittyy, näin minun kohdalla. Sanoivat että ota yksityinen.
        Asiasta pirullusen tekee se, että aviovaimo on venäläinen eikä meillä ole avioehtoa ja jolla on oma maksettu kämppä venäjällä. minulla taas on saman verran velkaa nykyisestä kämpästä suomessa ja nämähän eivät kuulu ositukseen tai tasinkoon, koska kämppä ja velat on tehty ennen avioliittoa ja avioliitto kesti 7kk:tta.
        Eroprosessi on riitaisa ja haluaisin tehdä sopuosituksen, mutta vastapuoli ei suostu, koska elää siinä uskossa että tulevaisuudessa voi lypsää minulta rahaa.Etenkin mahdollisestä tulevasta perinnöstä.
        Kiitos kaikille asiallisista vastauksista ja antakaa lisää vinkkejä jos tiedätte!
        Eli tämä oli tärkeä tieto että avioeron jälkeen ex ei voi saada tasinkoa perinnöstä, jos saan perinnön. Tällaisessa käsityksessä olen tässä vaiheessa. Korjatkaa ystävällisesti jos olen väärässä.
        Mitä lapseen tulee, se on hänen ja juridisesti minä en ole hänen isänsä enkä huoltaja, mutta minulla on jotain oikeuksia lapseen, mutta ei mitään velvotteita, vaikka hän oli minulle kuin oma lapsi.
        Huoleni on se, että jos sopuositusta jossa kumpikaan ei vaadi kummaltakaan mitään tehdä, EXällä on oikeus hamaan tappiin asti vaatia pesänjakoa ja ositusta kiusallaan. Muuta ideaahan siinä ei ole.
        Ja se on kallista lystiä lähteä penkomaan omistuksia vuosien jälkeen.
        Itse olen ottanut eroanomuksen aikaan dokumentit veloista ja varoista, mutta tuon haluaisin todella varmistaa, että pääsen hänestä lopullisesti eroon. Siten, että en halua häneltä mitään, mutta senttiäkään en halua hänelle enää maksaakaan.
        Kiitokset kaikille tähän mennessä, silti haluaisin jonkun varmuuden asialle, muistaen että netistä saatua tietoa kyseenalaistan, mutta jos joudun menemään juristille, tiedän edes jotain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      105
      3555
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      207
      2286
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2120
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      38
      1859
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1659
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1118
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      920
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      882
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      847
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      812
    Aihe