Kikkoja kikkoja

Nimetön

Kertokaas joku mulle pari helppoo ja hyvää kikkaa ku en oikee osaa viel mitää.

17

4873

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katsokaa missä omat on

      En ole itse pelaaja, mutta kun Englannin liiga sattuu näkymään suorana satelliitista niin siellä eniten miellyttää Chelsean ja Arsenalin peli. Miksikö? Koska jos niiden jommankumman joukkueen pelaaja päättää luopua siitä joukkueelle taistellusta jalkapallosta ne onnistuu useammin kuin muut joukkueet syöttämään sen OMAN joukkueen pelaajalle. Tämä tämmöinen toiminta siis pallon hanakasti itsellään (pelaaja) pitäminen, eteneminen ja samalla tarkkaan seuraaminen missä on omia pelaajia ja vain kun syöttö on varma heille suoraan KOHTI syöttäminen (ei ohi tai sinnepäin) vain omille pelaajille johtaa sellaiseen ainakin kun TV:tä katsoo monelle pelaajalle kohtuu tuntemattomaan seikkaan että ikäänkuin hallitaan peliä. Tästä taas seuraa se että vastustaja ei pääse tekemään maaleja niin helposti ja joskus kun hyvin agressiivisesti ja röyhkesti ja nopeasti ja suoraviivaisesti porukka lähestyy vastustajan päätyä, tarvittaessa yksin itsekkäästi jos muut liikaa jäljessä, jopa maaleihin. Vain omille pelaajille tarkkaan syöttäminen vie joukkuetta huisin paljon pitemmälle kuin mikään muu asia. Jos esim. katsoo suomen jääkiekkojoukkuetta niin kiekko on kuin kuuma peruna kun sen saa se pitää silmänräpäyksessä syöttää eteenpäin johonkin satunnaiseen suuntaan jonka seurauksena joukkue menettää kiekon ja vastustaja pääsee tulee takaisin niin että miestä kaatuu ja oma maalivahti joutuu töihin. EI NÄIN. EI. Joka kerta kun oma maalivahti joutuu töihin se on kerta liikaa se on suunnaton riski se on viimeinen askel ennen tappiomaalin syntymistä. Palloa voi pitää itsellään eli OMALLA JOUKKUEELLA vaikka maailman tappiin. Se on teidän joukkueen ja se pidetään teidän joukkueella. Eli tärkeintä on tietää eli KATSOA ja KATSOA TARKKAAN missä on muut oman joukkueen pelaajat samalla kun itse pitää palloa jotta voi syöttää heille jos kertakaikkiaan itse ei voi palloa enää pitää/ ei mahdu etenemään tai pakittamaan tai kiertämään.

      Maalivahdin aloituspotku kauas keskikentälle tai jopa vähän taakse on toinen asia jota en tajua, koska yli 50% pallo menetetään siinä vastustajan joukkueelle joka on siellä puolikentän takana palloanne vastassa rinta kaarella ja pää yli 2m korkeudessa. Sen takia jos olisin maalivahti, ei tule tapahtumaan, syöttäisin vain maatapitkin omille lähellä maalia koska silloin pallo on omalla joukkueella valmiiksi hallussa ja he kyllä osaavat syöttää VAIN omilleen jos tajuavat tämän... sen sijaan että pitää taistella keskikentällä OMALLA maalivahdilla JUURI OLLEESTA pallosta sen saamisesta joukkueen haltuun joka kuluttaa joukkueen voimia. Näin vain TV:tä katsoneena on helppo olla Mastermindina kun ei itse tarvitse toteuttaa. Kulmiakin voisi ampua suoraan KESKELLE (tolppien väliin keskelle siis) maalin eteen lähelle jossa voisi suoraan olla päällä pukkaamassa lentopallotyyliin vaikka kolme äijää 'verkolla' suoraan maaliin siitä jos etsii täydellisyyksiä. Valmentaja voisi myös seurata ketkä menettää eniten palloa vastustajalle ja vaihtaa niitä pelaajia kentältä pois.

      Myös maaliin laukomista suoraan vauhdista itseä kohti vierivästä pallosta eri kulmista voisi harjoitella kun TV:ssä tuntuvat aina vetävän ne pallot innoissaan yli maalin nyt se tulee hitsi mikä paikka nyt vedetään KOVAA ja UPEESTI maaliin ja 4m yli maalin... Hiljempaa ja varsinkin alempaa olisi riittänyt. On mulla vieläkin yksi asia en saa sitä nyt päähän..

      Ai niin, joskus näkee että vastustajalla on pallo ja oma pelaaja on niin lähellä että hän voisi todellakin vain yksinkertaisesti juosta palloa kohti ja potkaista PALLOA (ei vastustajan jalkaa) ja saada sen pois vastustajan hallinnasta, tämmöisessä tilanteessa ei tietenkään kerkeä katsoa että potkii pallon vasustajan jalan edestä omille, mutta riittää että potkaisee sen pois siitä syntyy sitten uusi taistelu minne se lentääkään. Eli röyhkesti lähestyminen ja PALLON potkaiseminen pois vastustajan edestä, ihan sama mihin suuntaan, vastustajalta joka kuvittelee hallitsevansa palloa jos sattuu olemaan alle 10m päässä.

      • DRW51

        aloittaja kysyi helppoja kikkoja eikä mitään syväanalyysiä syötöistä ja maalivahdin avauksista


    • joona89
      • härmän häjy

        keksikää kotonanne kikkoja ja ota muilta mallia


    • lätkä on parempaa

      ketä kiinnostaa jalkapallo harrastin ennen sit huomasin ettei jalkapallossa tapahdu mitään vaan syötellään ja syötellään

      • 9 vuotias pakki

        buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    • 9 vuotias pakki

      no eka menee sellatti et otetaan pallo haltuun ja sit otetaan parempi jalka jolla sujautetaan pallo huonomman jalantakaa ja sit vaa lähetään perää


      ja se toinen menee sellatti et juostaan kentän toiseen päähän (siis vastustajan päähän) sitten noin puolen metrin päästä rajaa sitten perempi jalka pysäyttää pallon ja sitten käännytään ihan normaalisti ja sitten juostaan pari metrii takas päin ja tehdään sellatti ett pallo vedetään paremman jalan pohjalla toiseen suuntaan sitte taas ladataan harha kuti maalille mutta ei laukaista ja sitten vaa viedään pallo maalil ja potkastaan tää oli itte keksitty ja testattu ja toimii jos vaan osaanoi kaikki jutut

      • Jorma-Uotinen

        Ihan BTW sen ensimmäisen harhautuksen nimi on ihan Hocus Pocus. :)


    • Pakki 11v

      kattokaa str skill school videoita youtubesta se on tosi hyvä tyyppi ja sillä on tosi monta kikkaa joita on helppo oppia, koska se näyttää vaihe vaiheelta.

    • helpoa yksinkertaist

      Pari helppoo kikkaa

      Askel-harhautus, zidane, painonsiirto,

      • RAINBOW!!!!

        Tää kikka nyt ei oo hirveen helppo mut helkuti siistii kun sen osaa! Lähes jokane futaaja haluu oppia tän eli rainboun. Eli: kun pallo on sun jalkojen välissä mieluummi vähä jalkojen takana mutta silti niiden välissä. Sitten jos oot oikee jalkane nosta oikeen jalan sisäpuolella pallo vasemman jalan kantapään päälle ja ponnauta se niin että se lentää ylitsesi suoraan eteesi. Tän kaiken pitää tapahtua nopeeta ettei pallo kerkee tippumaan.


    • valmentajaX

      Tähän kannattaa julkaista vanha totuus: "Jos et osaa syöttää, et osaa pelata"

      Ihan turha aloittaa kikoista, jos ei osaa "paljon mitään".
      Jalkapallo on joukkuelaji eikä pelaajaa, joka ei osaa syöttää voi laittaa kentälle.

      10 000 sisäsyrjäsyöttöä eri kulmista ja haltuunottoa seinää vasten, molemmin jaloin, niin alkaa perussyöttötaito kunnossa. Huomattavasti hyödyllisempää harjoittelua, kuin esim. pomputtelu.

    • maalivahti1

      maalivahdille kikkoja
      dyykays: tehdään niin että laittaa toisen jalan koukuun nostaa toisen jalan ilmaan ja toisen jalan laitaa takaisin suoraksi ja samalla ponnistaa torjuminen: kannatta torjua kädet kolmiossa

    • kikka-laitinen
    • Anonyymi

      Ppppppppppppew¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨buuuuuuuuuuuuuuu

    • Anonyymi

      Mikä on helpoin jalkapallo kikka?

      • Anonyymi

        Siirrät palloa sivusuunnassa jalanpohjalla vierittämällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3242
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3068
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1880
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1555
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1445
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe