Tyhmiä kysymyksiä

Tortsu

Hei!

Olen harkitsemassa matkaa Japaniin (Osakaan). Kannattaako matkaa edes harkita, kun en osaa ollenkaan Japanin kieltä, englantia kyllä? Eli osaavatko puhua Osakassa englantia?

Ja kuinka on japanilaisen ruuan laita? En todellakaan osaa syödä puikoilla, joten löytyykö veistä ja haarukkaa ravintoloista? En myöskään ole maistanutkaan sushia, löytyykö Osakasta kansainvälisiä ravintoloita, siis muita kuin MÄkkiä? Toki sushia maistaisin, mutta varalta olisi hyvä olla myös muita ravintoloita.

Onko Osakassa helppo liikkua, esimerkiksi kentältä kaupunkiin? Onko väliä miltä alueelta hotelli on, olen käsittänyt, että julkinen liikenne on hyvää.

Millainen sää Japanissa olisi lokakuussa? Katsoin kyllä, että suht lämmintä, mutta samalla huomasin, että sademäärä oli melko korkeä, onko lokakuu siis huono kuukausi Japaniin matkustamiselle?

Japani ja Osaka ovat varmaan itsessään nähtävyyksiä erilaisine kulttuureineen, mutta löytyykö Osakasta jotain erityistä?

Tässäpä nyt oli vino pino kysymyksiä. Olen kyllä etsinyt tietoa muualtakin, mutta paikan päällä käyneiltä olisi mukava kuulla kokemuksia ja vastauksia.

Kiitos jo etukäteen!

3

1045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ensinnäkin huolesi ovat aikalailla tyhmiä, kuten toki itsekin mainitsit. :-)

      1. "Eli osaavatko puhua Osakassa englantia? "

      Todennäköisesti yhtä hyvin kuin sinäkin. Tai sanotaan, että ainakin yritystä löytyy ja kaikki selviää ihan varmasti.

      2. "Ja kuinka on japanilaisen ruuan laita? En todellakaan osaa syödä puikoilla, joten löytyykö veistä ja haarukkaa ravintoloista?"


      Löytyy, mutta sitten saatat jäädä paitsi loistavgista "paikallisista ravintoloista". Ja todellakin osaat syödä puikoilla. Todella helppo oppia. Katso vaikka googlella ohjeet ja treenaa vartti, niin homma hoituu auttavasti.


      3. "En myöskään ole maistanutkaan sushia, löytyykö Osakasta kansainvälisiä ravintoloita, siis muita kuin MÄkkiä? Toki sushia maistaisin, mutta varalta olisi hyvä olla myös muita ravintoloita."


      Osakasta löytyy enemmän ravintoloita kuin koko suomesta ja sorttia on ihan tasan joka lähtöön. Oletitko, että Japanissa lähes kaikki ravintolat ovat sushi ravintoloita? Erittäin pahasti väärä oletus.

      4. "Onko Osakassa helppo liikkua, esimerkiksi kentältä kaupunkiin? Onko väliä miltä alueelta hotelli on, olen käsittänyt, että julkinen liikenne on hyvää. "

      Olet käsittänyt aivan oikein. Lisäksi, koska osaat ilmeisesti englantia, google auttaa asiassa.

      5. "Millainen sää Japanissa olisi lokakuussa? Katsoin kyllä, että suht lämmintä, mutta samalla huomasin, että sademäärä oli melko korkeä, onko lokakuu siis huono kuukausi Japaniin matkustamiselle?"

      No ei se nyt niin kovin korkea ole ja ihan oikein suht lämmintä on tuohan aikaan. Ei ole huono kuukausi, vaan itse asiassa aika hyvä kuukausi, koska ei ole enää niin järjettömän kuuma.


      6. "Japani ja Osaka ovat varmaan itsessään nähtävyyksiä erilaisine kulttuureineen, mutta löytyykö Osakasta jotain erityistä? "

      Mitäpä etsit? Osakasta löytyy vaikka ja mitä, riippuu kiinostuksen kohteista.

      • piuhti

        Hei!

        Englantia ei osata kovin hyvin, mutta se ei ole ongelma. Ihmiset ovat hyvin avuliaita ja pienellä kärsivällisyydellä varustettuna selviää loistavasti. Osakan metroissa ja junissa kuulutukset tulevat myös englanniksi.

        Lentokentältä on helppo tulla junalla keskustaan. Hotellin sijainniksi suosittelen Shinsaibashin/Namban/Dotonborin aluetta.

        Ruokatarjonta on todella monipuolista ja halutessaan on helppo syödä hyvinkin halvalla. Haarukoita emme nähneet kertaakaan. Suosittelen opettelemaan puikoilla syömistä, koska muuten menetät kyllä paljon.

        Osakasta kannattaa ehdottomasti tehdä muutaman päivän reissu Kiotoon ja päiväretket Himejiin ja Naraan. Kaikkiin pääsee kätevästi junalla.

        Haepa googlesta Matkamies, sieltä löytyy tunnelmia ja kokemuksia Osakasta.

        Antoisaa matkaa!


    • joodaawdasd

      Joo lokakuun pitäs olla kyl iha hyvä kuukausi kelien suhteen. Varo ettei taifuuni iske ;) Toi syksy on vähän herkempää taifuunien kannalta, mutta niitä ei silti kannata pelätä yhtä vaarattomia ku suomen syyysmyrskyt! :D
      Löytyy siis ainakin surffauskelejä, ite surffasin taifuuniaalloissa Chigasaki Beachillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe