Auttaako mitkään lukioaineet pääsykokeissa, siis kannattaako mitään painottaa erityisesti? Millaista työtä tekee vestonomi ja saako hyvää palkkaa? Entä jos lähtisi ulkomaille opistelemaan, ehkä britteihin tai amerikkaan, onnistuuko?
VESTONOMI?
...
46562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
samoihin kysymiksiin kaipailisin vastausta, mutta siis ompelijasta...
Ompelijaksi ei voi valmistua amk:sta. Se on 2. asteen tutkinto.
Ompelijoiden työtilanne on Suomessa ja yleensä EU:ssa aika heikko. Suurin osa vaatteista valmistetaan muualla. Työpaikkoja on kuitenkin jonkin verran eivätkä ne kokonaan poistu. Onhan teattereita, ja tarvitaan ateljee-työtäkin. Ompelijan palkka on pieni.
Vestonomit toimivat vaatetusalalla osto-, alihankinta-, markkinointi-, kehittämis- ja suunnittelutehtävissä.
Työllisyystilanne hyvä ja tarve kasvaa tulevaisuudessa. Vaatteita ostetaan koko ajan enemmän ja tukkuliikkeissä tarvitaan vaatetusalan osaamista enemmän, koska suurin osa vaatteista ostetaan kaukaa. Monilla keskusliikkeillä on myös omia mallistoja, joita teetetään.
Vestonomi-tutkinto on melko uusi ja kehitetty vastaamaan yhteiskunnan muuttuneita tarpeita. Ulkomailla vastaavia tutkintoja ei vielä juuri ole, vaan joudut opiskelemaan vaatesuunnittelua, vaatetustekniikkaa (insinööri) tai markkinointia ja itse yhdistämään näitä toisiinsa. Vestonomikoulutuksissa on hyvät vaihtosuhteet ulkomaisiin yliopistoihin.
Vestonomien keskipalkka on 2800 e/kk. Suurin osa on ollut alalla alle 10 vuotta, koska tutkinto on uusi.
Opiskelemaan on vaikea päästä. Ennakkotehtävä, pääsykoe ja haastattelu ratkaisevat, ei niinkään todistus. Kolmiulotteinen hahmottaminen, matemaattinen ajattelu, laaja yleissivistys ja trendien seuraaminen, hyvä kirjallinen ja suullinen ilmaisu sekä piirustustaito ovat eduksi pääsykokeissa.
Täältä lisää: http://fi.wikipedia.org/wiki/Vestonomi_(AMK)http://www.metropolia.fi/koulutustarjonta/kulttuuriala/vaatetusala/
Apua on hyvästä suullisesta, kirjallisesta ja kuvallisesta ilmaisutaidosta. Suomen lisäksi tarvitaan vieraita kieliä, koska työ muodin parissa on aika kansainvälistä. Erityisesti ilmaisu on tärkeää, jos haluaa painottaa opinnoissa markkinointia.
Matikkaa tarvitaan pakollisissa liiketalousopinnoissa jonkin verran ja erityisesti pitää olla hyvä matikassa, jos aikoo erikoistua kaavoitukseen.
Kuvis on tärkeää kaikille ja erityissti niille, jotka haluavat erikoistua suunnitteluun.
Voi valita, painottaako suunnittelua, kaavoitusta vai markkinointia.
Työpaikoja on hyvin tarjolla. Suurin osa opiskelijoista on töissä jo opiskeluaikana. Palkoista en tiiä, kun opiskelen nyt 2. vuotta ja olen lähdössä Kiinaan. Ulkomaille pääsee vaihtoon 2. tai 3. opiskeluvuonna.