katto pään päälle

Jos äitini vuokraa asunnon omiin nimiinsä ja minä menen siihen kirjallisella sopimuksella alivuokralaiseksi, vaikuttaako sossun (ja kelan) tukiin? Huoneisto olis kokonaan minun käytössä. Voi olla tietysti neuvottelukysymyskin?

Luottotiedoissa merkintä ja tällä hetkellä tuntuu ainoalta mahdollisuudelta saada kämppä.
4319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuopa riippuu Kelan harkinnasta. Kela on kylläkin aika yksioikoinen lafka, jossa harvoin inhimillisyys on kunniassa, mutta kysyä voi. En usko, että olet ainut luottohäiriöinen, jonka on järjestettävä asumisensa jotenkin, joten voipi olla, että asia on peräti Kelalla ohjeistettukin.

Jos onnistuu, niin siinä varmasti täytyy sinun ja äitisi välillä kirjoittaa vuokrasopimus siten, että äitisi luovuttaa koko asunnon koko hallinnan sinulle ja sinä maksat vuokran äidillesi. Tuosta vuokranmaksusta täytyy varmasti myös olla näyttöä, kuten pankkitosite.

Äänestä
  • kirjoitatte pätevän vuokrasopimuksen. Äitisi joutuu kai maksamaan pääomatuloa vuokrarahoista, tai ehkä ei kun tulojen hankkimiseksi hänen on maksettava yhtä paljon vuokraa kun saa sinulta.Sinä voisit kai saada asuntotukea mikäli olet pienituloinen. Kysy nyt ensin Kelalta ja myös verotoimistosta ettei äidillesi koidu ikäviä yllätyksiä.

    Äänestä

Sinut ja äitisi (lähisukulaiset) lasketaan kuuluvaksi samaan ruokakuntaan, että yhteisten tulojenne perusteella määräytyy asumistuki. Asumistuki kannattaa kuitenkin laskettaa Kelassa.

Äänestä
  • Ei lasketa samaan ruokakuntaan, jos asunnot ovat täysin erilliset. Sillä ei ole merkitystä, vaikka äiti olisikin välivuokranantajana. Se on eri asia, kuin jos asuu samassa taloudessa, jolloin tulot laskettaisiin yhteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mahdollistako? kirjoitti:

Jos äitini vuokraa asunnon omiin nimiinsä ja minä menen siihen kirjallisella sopimuksella alivuokralaiseksi, vaikuttaako sossun (ja kelan) tukiin? Huoneisto olis kokonaan minun käytössä. Voi olla tietysti neuvottelukysymyskin?

Luottotiedoissa merkintä ja tällä hetkellä tuntuu ainoalta mahdollisuudelta saada kämppä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu