Avoero ja omaisuus

jariex

Meille syntynyt riitaa avoerossa, omaisuudesta. Asunto-osake ja kesäpaikka puoliksi, kummankin nimissä. Velaksi osaksi hankittu. Avovaimo, puhelee, että hänen pitäisi saada nyt suurempi osuus myydyistä ja jo jaetuista rahoista, jotka saimme osakkeesta ja kesäpaikasta, kun on rahaakin tuonut enemmän, suuremmalla palkallansa. Menee varmaan lakimiehen puheille alkuviikosta. Onko hänellä mahdollisuuksia, näin jälkeenpäin muuttaa jo jaettua omaisuutta.

5

1377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei lakia

      Avoerotapausessa ei voi oikein muhinkään lakiin viitata omaisuuden jaossa. Omaisuus jaetaan niin kuin se paperilla on, eli molemmat pitää varansa ja velkansa. Jos asunto, mökki ja velat on 50/50, niin silloin ne myös jaetaan 50/50. Mitään lakiin perustuvaa muuta jakoa ei voi tehdä.

    • miten jos

      jos vetoaa perusteettomaan etuun. Isompien tulojen perusteella.

      • niin mitään.

        Voi vedota, mutta isotuloisuus ei ole rikos Suomessa. Ei tuollaisilla seikoilla ole mitään merkitystä.


      • maallikko vain
        niin mitään. kirjoitti:

        Voi vedota, mutta isotuloisuus ei ole rikos Suomessa. Ei tuollaisilla seikoilla ole mitään merkitystä.

        Jos ex pystyy todistamaan, että hän on maksanut suuremman osuuden lainojen lyhennyksistä, hänellä on mahdollisuus saada suurempi osuus omaisuudesta.


      • eronnutminäkin
        maallikko vain kirjoitti:

        Jos ex pystyy todistamaan, että hän on maksanut suuremman osuuden lainojen lyhennyksistä, hänellä on mahdollisuus saada suurempi osuus omaisuudesta.

        Mutta ap. pystyy näyttämään, että hän omistaa puolet. Minusta se on suurempi näyttö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      388
      5794
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1742
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      27
      1149
    4. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      121
      1033
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      914
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      56
      904
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      46
      882
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      132
      882
    9. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      861
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      833
    Aihe