Mulla on Bora 2002 1.4 koneella. ajettu on 124000. Kone on alkanut nakuttamaan, en ole varma mutta se alko öljynvaihdoksen jälkeen. ennen siinä oli shellin longlife2 0w-30 ja nyt siinä on mobil esp longlife 5w-40 öljyä voisko siinä olla vika vai jossain muualla?
Nakutus
3
872
Vastaukset
- Vulkan
Olettaen että kuvaamasi nakutus on palamisessa tapahtuvaa nakutusta eikä muualta moottorista tulevaa kalkatusta, se ei johdu öljystä. Autossasi on nakutuksentunnistin joka havaitsee mikäli kone nakuttaa ja siirtää sytytyksenajoitusta automaattisesti myöhäisemmäksi, jolloin nakutuksen pitäisi loppua. Tässä järjestelmässä on sitten mahdollisesti jokin vika, eli kannattaa varmaan lähteä siitä liikkeelle että laittaa moottorin testeriin.
- Jossukka
Ääni ei varmaan ole nakutusta vaan naputusta (toivottavasti). Naputus taas kuuluu todennäköisesti venttiileistä ja noihin nostajiin juuri tuo öljylaatu saattaa vaikuttaa. Kuuluuko sekä kylmänä että kuumana? Voit toki vaihtaa takaisin shelliin tai kokeilla muita öljymerkkejä. Jos kuitenkin öljy on valmistajan luokitusten mukaista, ei hätää pitäisi olla eikä pieni nostajien ääntäminen sinänsä maailmanloppu ole. Jos ääni on jatkuvaa ja kuulostaa omaan korvaan huolestuttavalta, vie tohtorille tutkittavaksi.
- norsu
eikö ääni olekkin aivan kuin 1200 ladassa?mulla on myös ollut jo pari vuotta -02 1.4 bora ja sama saamarin "vika".minusta ne on juuri venttiilit jotka sitä ääntä pitää.jos joku on saanut selvitettyä äänen syyn ja korjattua sen,niin kertokaa ihmeessä mistä se tulee.muuten autossa ei ole ollut mitään vikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017523
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1015419- 834997
- 1364384
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113130- 472772
- 522749
- 612367
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102324Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211900