Olen jonkin aikaa pohdiskellut oman yrityksen perustamista ja harkinnut meneväni jossakin vaiheessa yrittäjä kurssille.
Ihan vain mielenkiinnosta tiedustelisin että kuinka asiat saisi rullamaan sen jälk. kun kurssi on käyty? löytyykö ajoa esim irtoperä puolelta jos hommaa oman veturin ja missä hinnoissa nuo sopimukset pyörii että jotain jäisi itsellekin? vastailkaa kellä itsellä on oma auto. kiitokset jo etukäteen. =)
Ihan vain mielenkiinnosta tiedustelisin että kuinka asiat saisi rullamaan sen jälk. kun kurssi on käyty? löytyykö ajoa esim irtoperä puolelta jos hommaa oman veturin ja missä hinnoissa nuo sopimukset pyörii että jotain jäisi itsellekin? vastailkaa kellä itsellä on oma auto. kiitokset jo etukäteen. =)
Vastaukset 10
Vanhimmat
On mukavampiakin tapoja köyhtyä, kuin alkaa
kuorma-auto yrittäjäksi. Minä ainakin aivan
toisenlaisia "irtoperiä" vetelen nykyään:)
jos sinulla oli koulutodistuksessa uskonnosta 10 ja laskennosta 4, niin niillä eväillä yleensä aletaan kuorma-auto yrittäjäksi.
ja laitat heti sisustuksen uusiksi ja rosterit sun muut tarpeelliset keulaan. Sitten vaan irtoperän ajoon, pitäähän auton olla mukava koti kun työn äärellä asuu. Säästöön ei jää mitään, mutta pääasia on että aika kuluu ja tuntee tekevänsä töitä.
hyviä vastauksia! täältä ei kannata kysyä mitään ku ei nämä lahopäät osaa vastata.
itseänikin kiinnostaa tuo asia, vaikka tuskin ostankaan omaa autoa, mutta luulisi että siitä jää loppujen lopuksi enemmän käteen, jos vaikka ajaisit beweshipille omalla autolla, koska on paljon omia autoja kuskeilla. asiallisija kommentteja itsekin kaipaisin. Pistät auton myyntiin, jos alkaa näyttää huonolta ;)
Käsitykseni mukaan irtoperissä on aika huonot katteet..
kovalla työllä voi saada ehkä kymmenenkin. Ainut vaan kun se on miinusta...
...on että aina töissä.Lomille voit heittää hyvästit.Sairastaa et voi.Aina tulee joku joka vie ajosi koska joku ajaa vieläkin halvemmalla! ; )
juuri siitä, että yrittäjä pitää möys lomia ja vielä silloin kuin itse haluaa.Mutta nämä harrastajat harrastavat työn tekoa.Ja ainahan harrastaminen maksaa.Joten täytyy erottaa yrittäminen ja harrastus toiminta, ennen kuin haaveilee yrittäjän urasta.
Hinnat irtoperissä liikkuu noin 95senttiä/km molemmin puolin, joten nopealla laskutoimituksella saa tehdä paljon töitä että rahaa tulee.
Mikäli löydät vain jonkun toisen ammatin jossa ei ole kuluja niin paljon niin mene ihmeessä!