Olen määräaikaisessa työsuhteessa joka kestää tämän syksyn, 3 viikkoa on koeaika.
Mulla ei ole paljonkaan kokemusta työelämästä eikä kyseisistä työtehtävistä.
Ekana ja tokana päivänä tein joitakin virheitä asiakastietojen käsittelyssä.
Kuinka helposti voivat antaa potkut koeajalla kun kyseessä määräaikainen työ? Mitkä riittää syyksi?
Mulla ei ole paljonkaan kokemusta työelämästä eikä kyseisistä työtehtävistä.
Ekana ja tokana päivänä tein joitakin virheitä asiakastietojen käsittelyssä.
Kuinka helposti voivat antaa potkut koeajalla kun kyseessä määräaikainen työ? Mitkä riittää syyksi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koeajan ideahan on just siinä, että kummatkin osapuolet voi lopettaa työsuhteesi milloin tahansa. Ei siihen koeajalla kait mitään kummempia syitä tarvita.
saat kenkää ihan mistä syystä vain.
Ja työsuhde päätetään koeaikana.
Kaikki on laillista paitsi syrjintä tai esim ahdistelu ja siitä kieltäytymisenä irtisanottu...sun pitää pystyä silloin todistamaan tuo.
Kun työsuhde päätetään koeaikana, ei syytä kerrota, vaan lapussa lukee "päätetty koeajalla".
Kenkää voi siis tulla mistä vaan.....
uudessa työpaikassa. Älä nyt siitä hermostu. Tästä eteenpäin kysyt työkavereilta vaikka kuinka tyhmiä mieluummin kuin sössit. Kysyä saa aina!
Oikeasti jos joku antaa sulle potkut siitä syystä että teet alkutaipaleella virheitä niin siitä sitten vaan. Et olisi oikeasti halunnutkaan sitä työpaikkaa.
Koeajalla ei työnantajan tarvitse kertoa mistä syystä potkut antaa mutta jos on selkeästi nähtävissä että potkut ovat tulleet epäasiallisista syistä voi asian riitauttaa. Mikäli kuulut liittoon ja mikäli liitto lähtee hoitamaan asiaa. (yleensä ei ikävä kyllä).
No sinun kohdallasi tarvitaan vain itseluottamusta ja kokemusta. Kokemusta ei kerry ilman aikaa ja tietenkään ilman niitä tilanteita, virheitä ja töppäyksiä. Nyt nauttimaan jokaisesta virheestä täysin sydämin.
mitä työsopimuslaki sanoo koeajalla kenkimisestä?
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010055
7. luku
8. luku esim pykälä yksi?
jne..