missäs tori Tallinnassa?

j.k.

olen kuullut että rautatieaseman lähellä on jokin tori, missä kannattais käydä. Mikä on tarkempi osoite? tai jos ei osoitetta niin mitä kautta sinne jalkaisin mennään?

11

3286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyyti

      Osoite on Kopli 1.

      Kävellen olen mennyt Toompean muuria seuraten vallihautojen ohi ja sitten kun rautatieasema jo näkyy torin löytää sen takapuolelta.

      Suosittelen siellä käyntiä, sillä se ei ole ainakaan ollut mikään turistirysä vielä, vaan paikallisväritteinen.
      Myös Keskustorilla Olympiahotellin lähistöllä kannatta käydä, jos ei ole vielä tuttu!

      • j.k.

        Ei ole keskustorikaan tuttu. Eiköhän me ainakin tonne rautatieaseman torille nyt osata.


    • tai kävellen

      Merekeskuksen ohi samaa tietä kun 2 ratikka menee. Pari pysäkkiä, niin siinä on rautatieaseman tori. Eli länteen-etelään päin.
      Toisees suuntaan (Viruhotelli,) ja lähellä stockaa on keskustori. Näillä sivuilla on karttoja jos katsot muita viestejä.

    • Estofiili

      Jaama turg on todellakin aavistuksen "bysanttilaisempi" fiilikseltään kuin esimerkiksi Tallinnan keskustori, mutta kovin on meno nykyään siistiä. Yritin viime syksynä kännisen hetken päähänpistosta ostaa Jaama turgin venäläisiltä (käytännössä kaikki ovat käsittääkseni venäläisiä) myyjiltä 9 mm:n Tokarevia, mutta kukaan ei ko. torilla suostunut minulle sellaista myymään, vaikka tiedustelin likimain kaikki kauppiaat läpi. Ja viime keväänä sama laulu, mutta vesiperä jälleen.

      Toisin oli ennen. Muistan vanhat hyvät ajat esimerkiksi Mustamäen torilla, silloin kun torikauppaa käytiin vielä vanhoissa kasvihuoneissa ja permiläiseen kansanpukuun pukeutuneiden arpinaamojen suojeluksessa. Tuolloin oli kaupan kaikkea mahdollista ja vähän mahdotontakin. Aseita myytiin täysin avoimesti.

      Jaama turgillehan pääsee kaikista näteimmin igorin ohjastamalla pirssillä, ja igor tulee porolle tulkiksi, jos poro ei osaa venättä eikä puhua käsillään. Sinänsä torilla ei minun nähdäkseni ole ollut mitään mielekästä ostettavaa, samaa krääsää ja rättejä myydään esimerkiksi Sadamarketissa ja Merekeskuksessa, jos haluaa käydä Tallinnassa vain ostoksilla. Ulkobasaari nostalgikoille ja russofiileille.

      • keväthurma

        BaltiJaamaTurg
        https://www.tripadvisor.fi/Attraction_Review-g274958-d2705945-Reviews-Balti_Jaam_Market-Tallinn_Harju_County.html
        http://balticguide.ee/torielamaa-tallinnassa/


    • achrens

      Moi!
      Kertokaas ihmiset missä Tallinnassa on hyvä, edullinen tori?

    • taas se sama matkaaj

      Moi!

      Olen nyt asunut täällä Tallinnassa ja muutenkin käynyt ennen muuttoa, ja voin sanoa että ehdottomasti Keskturg.
      Sieltä saa vaikka mitä hyvää tavaraa ja halvalla.Kävin lounaalla tänään torin pikkukahvilassa , alle 2 euroa.
      Mansikoita saa nyt 4-5 euroa/kg. näkyi olevan espanjalaisia.

      Ei muuta kuin sinne vaan ja samalla kampaajalle, parturiin ja hierontaan kasvohoitoon siinä Kreutzwaldin pikkukadulla Jane ja Porlour salongit.

      Me kohtume homme hommikul:)

    • Kaipaan-neuvostoliittoa

      Kyllä neuvostoaikainen tori oli paras kaikista.

      • Oli.todella

        Ei virolaiset osaa torielämää, saati torietikettiä. Sen takia Tallinnassa KAIKKI torit kuolevat. Kiitti viron pa*kapäät.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2774
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      158
      2465
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1152
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      870
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      869
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      299
      854
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      95
      846
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      738
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      729
    Aihe