missäs tori Tallinnassa?

j.k.

olen kuullut että rautatieaseman lähellä on jokin tori, missä kannattais käydä. Mikä on tarkempi osoite? tai jos ei osoitetta niin mitä kautta sinne jalkaisin mennään?

11

3194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyyti

      Osoite on Kopli 1.

      Kävellen olen mennyt Toompean muuria seuraten vallihautojen ohi ja sitten kun rautatieasema jo näkyy torin löytää sen takapuolelta.

      Suosittelen siellä käyntiä, sillä se ei ole ainakaan ollut mikään turistirysä vielä, vaan paikallisväritteinen.
      Myös Keskustorilla Olympiahotellin lähistöllä kannatta käydä, jos ei ole vielä tuttu!

      • j.k.

        Ei ole keskustorikaan tuttu. Eiköhän me ainakin tonne rautatieaseman torille nyt osata.


    • tai kävellen

      Merekeskuksen ohi samaa tietä kun 2 ratikka menee. Pari pysäkkiä, niin siinä on rautatieaseman tori. Eli länteen-etelään päin.
      Toisees suuntaan (Viruhotelli,) ja lähellä stockaa on keskustori. Näillä sivuilla on karttoja jos katsot muita viestejä.

    • Estofiili

      Jaama turg on todellakin aavistuksen "bysanttilaisempi" fiilikseltään kuin esimerkiksi Tallinnan keskustori, mutta kovin on meno nykyään siistiä. Yritin viime syksynä kännisen hetken päähänpistosta ostaa Jaama turgin venäläisiltä (käytännössä kaikki ovat käsittääkseni venäläisiä) myyjiltä 9 mm:n Tokarevia, mutta kukaan ei ko. torilla suostunut minulle sellaista myymään, vaikka tiedustelin likimain kaikki kauppiaat läpi. Ja viime keväänä sama laulu, mutta vesiperä jälleen.

      Toisin oli ennen. Muistan vanhat hyvät ajat esimerkiksi Mustamäen torilla, silloin kun torikauppaa käytiin vielä vanhoissa kasvihuoneissa ja permiläiseen kansanpukuun pukeutuneiden arpinaamojen suojeluksessa. Tuolloin oli kaupan kaikkea mahdollista ja vähän mahdotontakin. Aseita myytiin täysin avoimesti.

      Jaama turgillehan pääsee kaikista näteimmin igorin ohjastamalla pirssillä, ja igor tulee porolle tulkiksi, jos poro ei osaa venättä eikä puhua käsillään. Sinänsä torilla ei minun nähdäkseni ole ollut mitään mielekästä ostettavaa, samaa krääsää ja rättejä myydään esimerkiksi Sadamarketissa ja Merekeskuksessa, jos haluaa käydä Tallinnassa vain ostoksilla. Ulkobasaari nostalgikoille ja russofiileille.

      • keväthurma

    • achrens

      Moi!
      Kertokaas ihmiset missä Tallinnassa on hyvä, edullinen tori?

    • taas se sama matkaaj

      Moi!

      Olen nyt asunut täällä Tallinnassa ja muutenkin käynyt ennen muuttoa, ja voin sanoa että ehdottomasti Keskturg.
      Sieltä saa vaikka mitä hyvää tavaraa ja halvalla.Kävin lounaalla tänään torin pikkukahvilassa , alle 2 euroa.
      Mansikoita saa nyt 4-5 euroa/kg. näkyi olevan espanjalaisia.

      Ei muuta kuin sinne vaan ja samalla kampaajalle, parturiin ja hierontaan kasvohoitoon siinä Kreutzwaldin pikkukadulla Jane ja Porlour salongit.

      Me kohtume homme hommikul:)

    • Kaipaan-neuvostoliittoa

      Kyllä neuvostoaikainen tori oli paras kaikista.

      • Oli.todella

        Ei virolaiset osaa torielämää, saati torietikettiä. Sen takia Tallinnassa KAIKKI torit kuolevat. Kiitti viron pa*kapäät.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      139
      2543
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      359
      1948
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1627
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1473
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1340
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1193
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1153
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      917
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      107
      899
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      762
    Aihe