hankinnassa olisi autonavigaattori ja olen myös innostunut kokeilemaan geokätköilyä. tiedän, että autonavigaattori on luotu autoilevalle kansalle, mutta voisiko sitä käyttää myös harrastuksiin?
KELLÄÄN KOKEMUKSIA?
Jos enemmän harrastuksesta innostun voi tottakai hankkia paremman, maastoon tarkoitetun gps:n, mutta pärjääkö ainkin aluksi autonavigaattorilla?
Gramin 660 tuotekuvauksessa luki, että akku kestää 7h ja maastokarttoja saa ladattua. lisäksi mukana bluetooth ja muuta krääsää..
garmin 660 autonavigaattori geokätköilyssä?
4
1356
Vastaukset
- Mio&TomTom
Ainakaan meidän Mio- ja Tomtom- navigaattoreissa ei ole sitä "kompassinuolta", joka osoittaa waypointia. Tomtom näyttää kyllä koordinaatit, mutta se ei pysty osoittamaan suuntaa ja matkaa pointille maastossa. Ainakaan oma päänsisäinen kompassini ei pysty liikkumaan maastossa niin, että lähestyn koordinaatteja ilman suuntanuolta. Sitä paitsi on ärsyttävää, kun se kiljuu maastossa koko ajan: "Tee U-käännös, jos mahdollista!" Ü Miolla en ole edes yrittänyt löytää kätköjä enkä ihan varmasti tiedä saako siihen nuolen ja jos niin miten. Tiellä Mio osaa suunnistaa koordinaattien perusteella, mutta en usko sen maasto-ominaisuuksiin, autonavigaattori ei ilmeisesti usko, että joku haluaa liikkua puskassa. Kannattaa räplätä navigaattoria ja katsoa, miten se toimii pelkkien naattien perusteella. Garminissahan voi vaikka ollakin sellaisia ominaisuuksia, kun se tekee kerran maastogepsejäkin.
- Garmin 250 W
Olen myös jonkinverran etsinyt ja löytänytkin kätköjä autonavilla. Asetuksia muutan kätköilyyn sen verran, että nopeimman reitin sijaan käytän pois tieltä -asetusta.
Näytöstä näkee mihin suuntaan menet, ja alakulman etäisyys näyttää vielä metrin tarkkuudella lähestytkö vai loittonetko kohteesta.
Maastokarttoja en autonaviin ole edes kaivannut, ehkäpä ne kuuluvat enempi vaellusharrastuksiin, ja siihen suunniteltuihin käsigepseihin.- Garmin 200
,, ja kohtuullisesti myös minä päässyt sillä autonavilla harrastuksen alkuun.
- jozzucca
tilasin garmin 250W:n ja odottelen innolla milloin tulee noutoilmoitus postiin. maastokartat kun vielä tuohon laitteesee saa niin jo alkavat kätköt löytyä=)
turha oli tuota 660 ostaa, kun fm toiminto vaatii erinomaisen antennin autoon ja meillä kuuluu hädin tuskin radio kaupungin keskustassa=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492048Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3061749- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781203- 671160
- 251071
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23957