Muuratjärvestä

kirjolohia

joko nousee niitä murtuneen padon päästämiä kirjolohia sieltä?

3

1628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muikunpyytäjä

      Ei oo ainakaa verkkoihin menny kun on kokeiltu siitä lähistöltä, mihin se joki laskee. En oo kuullut muidenkaan saavan kun oon kyselly ihmisiltä. Eräs kalastaja meinasi että kirret olis jääneet siihen jokeen eikä olis ollenkaan laskeneet järveen. Sieltä padolta on kuitenkin matkaa järveen ainakin kilometri, voi olla reilusti enemmänkin. Voi olla kyllä perääki siinä että kirret olis joessa. Normaalistihan kirjolohet paremminkin nousee jokea ylöspäin kun laskee alaspäin. Muikkuja on yritetty pyytää mutta ei oo juuri saatu. Tietäskö joku että mistä löytyy muuratjärven muikut.

      • almasty

        Olette muikkua kokeilleet muuratjärvi on syvä järvi,josta löytyy lähes 40 metriä syviä hunttia joihin ohn muikulla tilaa painua matalapaineen aikana.


      • muikunpyytäjä
        almasty kirjoitti:

        Olette muikkua kokeilleet muuratjärvi on syvä järvi,josta löytyy lähes 40 metriä syviä hunttia joihin ohn muikulla tilaa painua matalapaineen aikana.

        On kokeiltu vähän ympäri järveä erilaisista paikoista. Tiukkaa teki mutta löydettiin lopulta muikkupaikat kun päästeltiin sankollisittain pientä ahventa ja särkeä verkoista. kokeiltiin kaikki mahdolliset paikat ja lopulta päästiin jyvälle ainaki yhestä kutupaikasta. Ei vaan ehtiny pyytämään enää kun paikka löyty mutta saatiin kuitenki muutamia kymmeniä kiloja. Muikut tosi isoja, 23 milliseenki jäi aina joku muikku. Parhaiten tuli 19 millisellä. Kutu ei ollut vielä parhaimmillaan kun mätimuikut puuttu lähes kokonaan, suurin osa oli koiraita. Niitä oli mukava savustella ja napostella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1732
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      881
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      778
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      770
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe