Ruokailusta..

Uhraavatkohan (köyhät) opiskelijat yleensä varojaan nauttiakseen ravitsevan kouluaterian? Vai ottavatko omat eväät mukaan?

Paljonkohan yhden aterian hinta on?
(Opiskelijakortilla saa toki kai alennusta)

Itse pähkäilen täs ko. asiaa ja päädyn todnäk omiin eväisiin, mites te?
8891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Oon todennut että pitkinä päivinä on yksinkertaisesti pakko syödä koulussa, että jaksaa. Meillä maksaa 2,60.. 6o senttiä noussut keväästä! Kova hinta on jo, mutta ei auta..

Äänestä

Meillä kouluruoka maksaa 2,50 euroa.
Itse käyn koulussa syömässä. Omien eväiden hinta olisi loppupeleissä aika samaa luokkaa kuin kouluruuankin ja kouluruoka on kuitenkin monipuolisempi ja ravitsevampi kuin ne omat eväät olisivat. Ainakaan minä en saisi mukaani kouluun kovinkaan paljon evästä - enkä voisi säilyttää tai lämmittää sitä missään... Tietysti jossakin koulussa se lämmityskin voi kai onnistua.

Äänestä

maksaa lounas 1,05 - 1,30 euroa eli ei paha. Siis kyseessä opiskelijahinnat. Kyllähän noilla hinnoilla kannattaa koulussa syödä, kun ruokaan kuuluu leivät, salaatit ja juoma.

Äänestä
  • Voih, missä ihmeessä on noin halpaa?

    Äänestä

  • kade.. kirjoitti:

    Voih, missä ihmeessä on noin halpaa?

    Haaga-Heliassa pasilassa. Paitsi että nyt hinta on noussu 1.20:een halvimmillaan. Tiedä sitten mistä se johtuu...

    Äänestä

  • siis.. kirjoitti:

    Haaga-Heliassa pasilassa. Paitsi että nyt hinta on noussu 1.20:een halvimmillaan. Tiedä sitten mistä se johtuu...

    Oho, aika hassu juttu kun itekkin oon Haaga-heliassa ja meillä on ihan erilaiset hinnat.. halvin ruoka on 2 euroa! Onko pasilassa sitten ees hyvää ruokaa? :D

    Äänestä

Meillä on ruoan hinta opiskelijakortilla 1.80e (noussut kesällä). Käyn ruokailussa kun on pitkä päivä tai töitä koulun jälkeen. Sitten jos taas omalla kullalla vapaa ja tulee kotona tehtyä iso ruoka niin sit tietty joku hedelmä ja leipä mukaan. Ja tietty vähän siihenkin katsoen, että onko koulul hyvää vai pahaa ruokaa :)

Äänestä
  • ja sitten jos on jotain kolmatta spesiaalimpaa, se on jotain 3-4 e.

    eli halvin on kasvis ja tuo keskimmäinen on ihan perus...

    Todella halpaa, kun ottaa huomioon, mitä siihen kuuluu.
    salaatit ja leivät ja lämmin ruoka, ja juoma...

    niin eihän tolla rahalla saa millään kotona samanlaista lounasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uusopiskelija kirjoitti:

Uhraavatkohan (köyhät) opiskelijat yleensä varojaan nauttiakseen ravitsevan kouluaterian? Vai ottavatko omat eväät mukaan?

Paljonkohan yhden aterian hinta on?
(Opiskelijakortilla saa toki kai alennusta)

Itse pähkäilen täs ko. asiaa ja päädyn todnäk omiin eväisiin, mites te?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu