Xenon look H1/ H4 / H7 polttimot

Onko kellään kokemuksia noista xenon look polttimoista?
Onko niistä mihinkään?
124918
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tarkoitatko sinisiä halogeeneja vai AITOJA xenoneita?

Äänestä

Ei ole kokemuksia, mutta muistelisin, että sinisellä valolla on kaikkein lyhin aallonpituus, joten siniset polttimot kuulostavat kuolleena syntyneeltä idealta.
Eli maalaisjärjellä ajatellen niiden kuvittelisi olevan heikkotehoisempia, kuin tavalliset polttimot.

Äänestä

Minulla on siniset polttimot. No ne on ehkä ihan käheän näköiset mutta ei niillä mitään näe. Todella surkeat nyt juuri tähän aikaan vuodesta. Ja maksoinkin niistä ihan perkeleesti.

Äänestä

Itselläni ei ole. Kaverillani on. Oltiin eilen illalla ajelulla ja voin sanoa, että ihan pirun hyvät. Nämä on siis ne aidot Xenon valot, jotka maksaa siinä tuhannen euron paikkeilla, feikeistä ei ole mihinkään, dumppaa ne samantien.

Aitojen XENOJEN valon väri vastaa päivänvalon värilämpöä ja kirkkautta = valkoinen, HIEMAN sinertävä valo (8000 K). Valoteho normaaliin halogeeni polttimoon verrattuna lisääntyy n. 300%. Näet kauemmaksi ja silmien rasitus ja väsyminen vähenee yöllä ajettaessa päivänvalon kaltaisen valaistuksen ansiosta.

Äänestä
  • Valon väristä sen verran, että päivänvalon värilämpötila on 5500-6500K riippuen säätilasta (pilvisyys...) ja tuo 8000K on VIOLETTI, eikä valkoinen. Muuten olen kyllä samaa mieltä AIDOISTA XENONEISTA, jotka on omassakin autossa, enkä ota pois kun katsastukseen.

    Äänestä

  • Mimmi kirjoitti:

    Valon väristä sen verran, että päivänvalon värilämpötila on 5500-6500K riippuen säätilasta (pilvisyys...) ja tuo 8000K on VIOLETTI, eikä valkoinen. Muuten olen kyllä samaa mieltä AIDOISTA XENONEISTA, jotka on omassakin autossa, enkä ota pois kun katsastukseen.

    En tiedä, mitä tarkoitetaan feikkilampuilla, mutta ainakin HID-lamput H1, H4 ja H7 ovat aivan älyttömän kirkkaita ja hyviä. Valo saavuttaa täyden kirkkautensa vasta n. minuutin kuluttua syttymisestä. Eivät tietenkään ole lailliset, koska ovat kivat ja liikenneturvallisuuden kannalta hyödylliset.

    Äänestä

  • Tosi hyvät kirjoitti:

    En tiedä, mitä tarkoitetaan feikkilampuilla, mutta ainakin HID-lamput H1, H4 ja H7 ovat aivan älyttömän kirkkaita ja hyviä. Valo saavuttaa täyden kirkkautensa vasta n. minuutin kuluttua syttymisestä. Eivät tietenkään ole lailliset, koska ovat kivat ja liikenneturvallisuuden kannalta hyödylliset.

    Onkos sinulla niissä HID lampuissa ERILLISTÄ sytytintä ja /tai ballastia?
    Jollei näitä löydy, sinulla EI ole AITOJA xenoneita.
    Jos taas sinulla on, niin tervetuloa KIRKKAUDEN aikakauteen, minullakin on sellaiset SAABissa H1:sten tilalla.

    Äänestä

  • Vastasin jo että minulla on juuri tuolaiset ja niillä ei tee mitään.

    Äänestä

  • vision plussat on hyvät ja antaa valkoisempaa valova, erikoispolttimoista erittäin pitkäikäinen.

    Äänestä

  • filip kirjoitti:

    vision plussat on hyvät ja antaa valkoisempaa valova, erikoispolttimoista erittäin pitkäikäinen.

    noi on ihan naalista

    Äänestä

joutaisi potkia sisään kaikki tollaset lamput, on niin vittumainen valo vastaan tullessa, ihme ettei ole kielletty koko lamppuja kun vilkkuu ja välkkyy sinertävää niin ettei eteensä meinaa nähdä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Volkkari kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia noista xenon look polttimoista?
Onko niistä mihinkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu