Aion nyt aikuisiällä pyrkiä lähihoitajaksi työvoimakoulutuksessa. Minua kiinnostaisi kuulla millaisia laskuja oli pääsykokeissa? Kuinka hyvät matematiikan taidot tarvittiin ja millaisista laskuista oli kokeessa kyse?
lähihoitajaksi
aikuisena
4480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
minä ainakin oon tosi huono matematiikassa, laskut oli ihan helppoja, semmoisia miten lukujono jatkuu ja sanallisia. Haastattelut meni sitten minulta ihan pieleen jännittämisen takia
Ne laskut olivat ihan helppoja, itselläni ei matikkapäätä, mutta läpäisin ne ja hyvin!
Niissä tarvii vaan ehkä hieman miettiä koska ne virheet sattuu yleensä siten kun ei ajattele oikein kunnolla ennen kun vastaa!
Esim1. 1 3 6.... Miten jatkuu...
Esim2. _*8=32, 67 _ _=121, _ 39-_=100
Sen tyylisiä juttuja mulla kokeessa! Ihan helppoja juttuja mutta selasia laksuja kuitenkin että niitä saa pohtia ja kannattaa pohtia muutama sekuntti että menee varmasti oikein ja kun on tehnyt kaikki kohdat niin tarkistaa sitten vielä uudestaan jos ehtii! Aikaa tuossa matikka testissä tais olla ainakin mulla 20 tai 30min!!
Miinus, plus, jako ja kerto laskuja voi kerrata hieman jos ei ole laskenut yhtään mitään moneen vuoteen, on sitten helpompi kokeessa kun ei tarvitse miettiä mitä ne jakolaskut olikaan!
Eli ei siis välttämättä tarvitse hallita prosenttilaskuja tai yhtälön ratkaisua? Tai muuta erikoista? Riittää ihan peruslaskutoimitukset ja maalaisjärki?
Ihan perus juttuja ovat! en muista olisko joku prosentti juttu ollut, ja se on tyyliin sitä että kuinka monta prosenttia on 20/100sta!
Ihan sellasia ja vastaavilla yhtälöillä mitä aikaisemmin, esim1 ja esim2 ovat! ei mitään sen kummempia yhtälöitä enkä itse edes osaa yhtälöitä ratkoa, meni koulussa aikanaa ihan ohi x ja y yhtälöt ja koekkin meni ihan tuurilla läpi koulussa aikanaan! Varaa ihan rohkeasti pääsykoe aika, sen saa sitten uusia jos menee pieleen! itse kun kävin pääsykokeissa niin sanottiin että vuoden sisällä pääsykokeesta tai viim. vuoden päästä kokeesta tarvii aloittaa opiskelu, muuten joutuisi uusimaan kokeen!
Sitä luetunymmärtämistä ennemmin itse pelkäsin kun on lievä lukihäiriö eikä paniikissa osaa sitten sisäistää lukemaani tekstiä!