maahantulomaksu

on 1 €

Moi,

Kaikille tiedoksi että se Albanian maahantulomaksu on 1 €, maksoin 1 €:n toukokuussa 2008. Yrittivät saada 10 €, sanokaa vain että tiedätte että se on 1 €, niin pääsette eurolla. Lähes kaikki turistit maksavat sen 10 €, koska rajavartiat tosiaan väittävät sen olevan sen verran, mutta Albanian laissa ja säädöksissä se on 1 €.

5

1772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuota tiennyt

      Tuota en ole tiennytkään, olen kaksi kertaa käynyt Albaniassa, ja kummallakin kerralla maksanut 10 euroa. Sama kun olen mennyt Montenegroon Kosovon kautta maksoi 10 euroa. Kerran Makedoniasta Kosovoon niin 10 euroa. Mahtaako se olla 1 euro myös noista muista maista???

      • Nimetön

        Moi,

        En osaa tuohon Makedonia-Kosovo asiaan vasatata. Matkasimme Montenegron kautta Albaniaan paikallisessa seurassa, mietä oli 5 ulkomaalaista henkilöä (suomalainen,kanadalainen,jenkki) ja yhteensä maksoimme 5 euron setelillä maahantulomme, yrittivät kyllä enemmän (10 €/hlö), mutta asiaan tietysti vaikutti se että paikallinen ystävämme osasi kieltä, kulki uein rajan yli ja tiesi että summa on kaikille sama, yksi euro.

        Kai se on niin normaalia että saavat melkein kaikilta rahastettua tuon 10 €, ja enhän tosiaan olisi rajavartioston kanssa alkanut vänkäämään ellei olisi paikallinen tästä riisto-yrityksestä meille kertonut. Myös Jenkki matkalaiset olivat tietoisia asiasta, olivathan lukeneet sen lonely planetista ;D


    • Mats

      Olet aivan oikeassa. Ainakin Tiranan lentokentällä yrittävät rohmuta sitä 10 euroa ja taitavat siinä aika usein onnistuakkin. Ihmettelin vain sitä kentällä olevien sotilaitten paljoutta. Taisin maksaa 2 euroa, kun ei enempää euroja löytynyt.

      • Suomiporo

        Ei minulta mitään maksuja peritty. Lähtö ja saapuminen Tiranasta. Muiden matkailijoiden kanssa kun juttelin niin viidestä henkilöstä yksi oli maksanut 10 eur maahan tullessaan. Maksu oli peritty tullissa laivalla Italiasta saavuttaessa.

        Mukava maa ja mukavia ihmisiä. Lomakohteena mitä mainioin siis!


      • Balkan ranger
        Suomiporo kirjoitti:

        Ei minulta mitään maksuja peritty. Lähtö ja saapuminen Tiranasta. Muiden matkailijoiden kanssa kun juttelin niin viidestä henkilöstä yksi oli maksanut 10 eur maahan tullessaan. Maksu oli peritty tullissa laivalla Italiasta saavuttaessa.

        Mukava maa ja mukavia ihmisiä. Lomakohteena mitä mainioin siis!

        Minulta ei pyydetty mitään. Tulin minibussilla (furgon) Montenegrosta (Ulcinj). Rajamuodollisuudet menivät nopeasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      31
      3060
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1626
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      129
      1484
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1345
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      90
      1247
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      26
      1119
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      54
      1028
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      971
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      231
      969
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      950
    Aihe