Kerran koirapuistossa tuli siihen portille pari kakaraa, luulin että katselevat koiria aidan toiselta puolelta. Sitten toinen pojista laittoi käden kahvalle, heti kiellettiin että älä avaa kun koirat voi karata. Avasi kumminkin ja tulivat pojat puistoon sisälle. Kuka korvaa jos jotain tapahtuu, koirat kun leikkivät, voi jotain sattua lapsille siinä leikin tiimellyksessä. Tai jos menevät koiria koskemaan luvatta jne. Minäkö joudun koiranomistajana maksamaan lääkärireissun jos lapsi kaatuu koiran juostessa päin/hypätessä vasten?(ja koiralla ei kyllä ole lupaa hyppiä, mutta koirakin joskus innoissaan unohtaa säännöt). Mikä ihme siinä on ette voida muksuille opettaa että KOIRApuisto on VAIN koirille tarkoitettu, eikä mikään lasten leikkipaikka. Mielestäni ei ole lasten paikka tuo koirapuisto, paitsi jos ovat vanhempiensa(ja koiransa) seurassa. Eikö voi mennö muualle leikkimään, samanlaista maastoa on ihan aidan toisella puolella, ja jos haluuvat koiria katsoa niin sitten sieltä ulkopuolelta vaan. Koirapuistoon ei muutenkaan kuulu tulla muiden koiria silittelemään, koirat tuodaan puistoon ihan muuta varten kuin lasten iloksi.
Toinen asia mikä mua ärsyttää on se,että toiset heittelevät keppejä/omia leluja siellä. Tosi kiva jos mun koira menee sen kepin/lelun perässä ja se koira jota "varten" heitetty alkaa rähisemään kun mun koira ottaa sen. Ja niitä helvetin nameja ei annetta siellä puistossa!!!
Kenellä vastuu?
3
678
Vastaukset
- *******
sinne puistoon mennä ollenkaan? Eipä taida edes täällä ne ihmiset sun viestejä lukea kenelle ne olis suunnattu. Onhan se ärsyttävää ettei joillain ole käytöstapoja noudattaa sääntöjä, mutta niitä tulee olemaan aina. Suosittelen, että menet puistoon sitten vain tuttujen läsnäollessa, ettei tarttis totaalisesti hermojaan menettää.
- Ramoona
Ei kaikkea voi jättää tekemättä siksi ettei asiat suju juuri vain oman mielen mukaan.
Asioista kuuluu ja täytyy sanoa, oikeuksiaan saa ja kuuluu puolustaa..
Tietysti joidenkin mielestä se on vaan helpompi jättää koko asia silleen jos on vähän harmeja.
Niin ja aloittajalle, että jos mukuloille on sanottu ettei saa tulla yms. ja tulevat silti, niin minä ainakaan en meinaa olla vastuussa.
Opettaisivat sitten kotona tapoja kersoilleen.
Mee sinne vaan :)
- puheella
vaan asiat selväksi. Koirapuistossa on ihan säännöt olemassa(esim. Ei leluja puistoon)joihin voit vedota, jos tulee vastaan sanomista.
Lapsiakin voi kyllä tiukasti vaan kieltää tulemasta. Jos silti vaan sinne tunkevat, niin pyydä vanhempien nimet, osoitteet ja puhelinnumerot. Luultavasti eivät niitä anna, vaan lähtevät kiiruusti pois..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908546Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991500- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100