Juuri tänä aamuna television varhaisohjelmassa joku matkailualan "asiantuntija" herkesi aivan ihmettelemään, kun ulkomaalaiset arvostavat Suomessa rauhaa ja hiljaisuutta. Minulle asia on ollut päivänselvä jo vuosikymmenet.
Tila ja hiljaisuus on meillä Suomessa se erilaisuus, joka saa ulkomaalaiset käymään täällä Suomessa toistuvasti. He toteavat, että siellä kotona (ulkomaan kotimaassa) on kaikki paikat täynnä ihmisiä ja melua joka puolella. Suomalaisen väljän tilan mukana tulee hiljaisuus, rauha, luonnon äänet, lintujen laulu, tuulen humina, laineitten liplatus.
Mistä mahtanee johtua se vimmattu villitys, jolla Suomen kotimaisen matkailubisneksen tekijät organisoivat pörinää ja meteliä yhä syvemmälle suomalaiseen maisemaan, joka oli aikaisemmin rauhallisuuden tyyssija?
Kyllähän jo vanhastaan vesillä on liikkunut veneitä ja laivoja konevoimalla, mutta entisaikaan tilanne oli vielä hallinnassa. Kaksitahtinen Kipinä-keskimoottori "put-put-put.."-napsutuksellaan ei paljoa ketään häirinnyt. Eivät tukkilauttoja vetävät hinaajat sen enempää kuin valkokylkiset matkustajahöyrylaivatkaan mitään riesoja olleet.
Nykyisin on vesillä pikaveneitä ja vesiskootereita, maalla mönkijöitä ja talvella moottorikelkkoja. Musiikki pauhaa sekin usein niin, että linnutkin väistyvät virittelemään ääntään jonnekin pois sivummalle. Kun tähän meteliin vielä lisätään extreme-palvelujen tarjonta, niin siinä onkin sitten "suomalaisen matkailun vetonaulakuva" nykyisessä olemuksessaan! Mahtaako tuottaa tulosta pitkän päälle?
Kun Mika Häkkinen rakensi hulppean hirsihuvilan Valkealaan, hän sopi ensimmäiseksi paikallisen väen kanssa, että järvi on rauhoitettu pörinäkoneilta. Maailmaa laajalti nähneenä Mika ymmärtää rauhallisen tilan ja hiljaisuuden arvon. Ymmärtävätkö meidän matkailubisneksen tekijämme?
Tilaa ja hiljaisuutta
0
376
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491304- 1601115
- 61997
- 8812
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli183795Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27766- 11759
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51751- 346738
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78685