Tilaa ja hiljaisuutta

Juuri tänä aamuna television varhaisohjelmassa joku matkailualan "asiantuntija" herkesi aivan ihmettelemään, kun ulkomaalaiset arvostavat Suomessa rauhaa ja hiljaisuutta. Minulle asia on ollut päivänselvä jo vuosikymmenet.

Tila ja hiljaisuus on meillä Suomessa se erilaisuus, joka saa ulkomaalaiset käymään täällä Suomessa toistuvasti. He toteavat, että siellä kotona (ulkomaan kotimaassa) on kaikki paikat täynnä ihmisiä ja melua joka puolella. Suomalaisen väljän tilan mukana tulee hiljaisuus, rauha, luonnon äänet, lintujen laulu, tuulen humina, laineitten liplatus.

Mistä mahtanee johtua se vimmattu villitys, jolla Suomen kotimaisen matkailubisneksen tekijät organisoivat pörinää ja meteliä yhä syvemmälle suomalaiseen maisemaan, joka oli aikaisemmin rauhallisuuden tyyssija?

Kyllähän jo vanhastaan vesillä on liikkunut veneitä ja laivoja konevoimalla, mutta entisaikaan tilanne oli vielä hallinnassa. Kaksitahtinen Kipinä-keskimoottori "put-put-put.."-napsutuksellaan ei paljoa ketään häirinnyt. Eivät tukkilauttoja vetävät hinaajat sen enempää kuin valkokylkiset matkustajahöyrylaivatkaan mitään riesoja olleet.

Nykyisin on vesillä pikaveneitä ja vesiskootereita, maalla mönkijöitä ja talvella moottorikelkkoja. Musiikki pauhaa sekin usein niin, että linnutkin väistyvät virittelemään ääntään jonnekin pois sivummalle. Kun tähän meteliin vielä lisätään extreme-palvelujen tarjonta, niin siinä onkin sitten "suomalaisen matkailun vetonaulakuva" nykyisessä olemuksessaan! Mahtaako tuottaa tulosta pitkän päälle?

Kun Mika Häkkinen rakensi hulppean hirsihuvilan Valkealaan, hän sopi ensimmäiseksi paikallisen väen kanssa, että järvi on rauhoitettu pörinäkoneilta. Maailmaa laajalti nähneenä Mika ymmärtää rauhallisen tilan ja hiljaisuuden arvon. Ymmärtävätkö meidän matkailubisneksen tekijämme?

0

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

        Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
        Maailman menoa
        70
        5251
      2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

        Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
        Maailman menoa
        270
        4369
      3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

        nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
        Maailman menoa
        101
        3980
      4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

        ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
        Maailman menoa
        187
        2360
      5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

        Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
        Maailman menoa
        35
        1667
      6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

        Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
        Sinkut
        72
        1610
      7. Miten must tuntuu

        et sä ajattelet mua just nyt
        Ikävä
        17
        1209
      8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

        Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
        Tv-sarjat
        6
        1079
      9. Ajattelen sinua

        Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
        Ikävä
        38
        993
      10. Millainen mulle

        Sitten sopisi?
        Ikävä
        94
        909
      Aihe