Jes, kohta alkaa !!!

Vee2

Jes, ja vihdoinkin. Kesälomamatka alkaa.
Lauantaina ennen kahta lähdetään, mää, vaimo ja 15 matkalaista kohti Kroatiaa.

Lautalla Travemundeen ja sieltä kohti etelää.
Grossglocknerin ja Plöckenpassin ylitse Italian kautta Kroatiaan, Brtonigliaan, jossa teemme retkiä lähimaastoon ja käymme näyttämässä ryhmälle Venetsiaa.

Piipahdamme Itävallassa Faaker Seellä, European Bike Weekillä jossa tapaamme noin 100.000 muuta Harrikka-harrastajaa.

Ajan ryhmän kanssa heidän lomansa päätteeksi takaisin Travemunden satamaan ja palaan samoilta jaloilta suoraa ja ripeetä reittiä takaisin lomailemaan Brtoniglaan. Siinä tulee rastit tuttuakin tutuksi ja menee siinä sitten omatoiminen rautaperseajokin.

Brtoniglassa löhöillään pari viikkoa ja kotimatkalla käydään vielä Italiassa Lago di Gardalla, Sirmionessa, jossa on italialaisten järjestämä Harrikka kokoontuminen.

Paluumatkalla vedämme vielä vaimon kanssa kahdella pyörällä Fernpass-solan yli ja poikkeamme vuosikymmenten aikana tutuksi tulleeseen Motoristihotelliin, Lauenfördeen, Villa Löwenherziin.

Niinpä niin, matkajuttua tulee ehkä myöhemmin syksyllä, joten oikein hauskaa syksyä kaikille motoristeille ja Kroatian ystäville.    

13

958

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oooo

      jeah! Kuuntelen tomppa.... ja HD komppaa...

    • LongbayLadybiker

      päheeltä! Hyvää matkaa koko ryhmälle! Olisi todella kiva lukaista jonkinmoinen matkakertomus ja katsella kuvia sitten syssyllä!
      Eikun hanaa!!!

    • jälleen

      yksi mielikuvitusmatkaaja tarinoi!

    • optimistista

      Mitenkäs hoituu ne harrikan sadan kilometrin huollot? Niitähän tulee tolla matkalla jo aikas monta. Ja niitää muttereitakin irtoaa jo repullinen.

      • on vain polkupyörä

        Onneksi sulla ei ole muuta kuin fillari.
        Erikoisen köyhä tyyppi olet mitataan järjellä tai muulla tavalla ...


      • on kokemusta

        Tolla hemmolla on ainakin kokemusta jos sen profiilia kattoo, ihan pikkukokemuksella ei näköjään kannata alkaa vääntää.
        Hyvää matkaa.


    • Trollientrolli

      Käy vähän kateeks, mutta nauti reissusta ja kertoile....

      Itellä kaikenmaailman työ- ja muut sessiot rajoittanu ajamista, mutta topi elöää...for ever...

    • GHOSTWRITER

      Toivotaan että on ilmoja. Miksei olisi kun täältä pääsee. Jos siellä Kroatiassa, Pulan suunnalla liikutte, niin laita ihmeessä juttua.

    • Lomat ja matkat on loppu.
      Reissaaminen rajoittuu pääasiassa töihin ja takaisin.
      Hyvää matkaa vaan koko porukalle ja ajelkaahan varovasti.

    • Olen HD-MIES!!!

      Faaker See odottaa...
      Paikaltahan löytyy hillitön määrä kireisiin nahkapöksyihin pukeutuneta neitosia. Meinaan koeajaa mahdollisimman monta!
      Jos bikerit alkaa mustasukkaisena vittuilla, vedän niitä pataan!
      Bikerin ladyt ovat yhteisiä! Mulle kans, vaikka liukkaille!

      Jos jostain käsittämättömästä syystä huolimatta ei flaksi viikon aikana käy, on maassa tarjolla jos jonkin sorttista porttolaa.
      Itse asiassa meinaan silti käydä porttolassa irstailemassa. Mielummin jo mennessä Tsekkien puolella, jossa on HALPAA!!!! Ja takaisin tullessa uudestaan!

      Kerropa onko Kroatiassa vielä hyviä(halpoja) pilluja tarjolla? Viimeksi kun kävin, oli vielä Jugoslavia voimissaan. Zagreb tuli vain läpi ajeltua matkalla Rijekaan.

      • sua ota mukaan

        Ei ne sua ota mukaan koska sinne menee vaan ne kellä on moottoripyörä. Ne jotka vaan virtuaali surffaa pysyy kotona.


      • Olen HD-MIES!!!
        sua ota mukaan kirjoitti:

        Ei ne sua ota mukaan koska sinne menee vaan ne kellä on moottoripyörä. Ne jotka vaan virtuaali surffaa pysyy kotona.

        Nimittäin ajan itse keulilla ja märään reitin sekä tahdin. Minkäänlaisten sulkamunien kanssa en aja minnekään.
        Matkavauhti on 160km/h ja tankkausväli 200km. kolmella tankillisella päästään jo syömään ja huoriin, sitten jatketaan samaan malliin.
        päivämatka on helposti 1500km luokkaa.

        Tosin lautta tulee rantaan niin vittumaiseen aikaan, ettei ehdi paljoa yli 700km.
        Pimeässä on vittumaista ajella. Joka tapauksessa Faakerseehen ehtii seuraavana päivänä kevyesti. Toivottavasti EI sada!


    • Mika++

      Poiketkaa Skradinissa. Löytyypi Sibenicin vierestä. Paikka on ihan snadi, mutta viihtyisä. Krka luonnonpuisto alkaa kyseisen kylän vierestä ja siellä kannattaa käydä. Suosittelen käyntiä myös ylemmillä putouksilla. Käykää moikkaamassa restaurant Marinan väkeä. Opetin yhden vanhemman herrasmiehen ottamaan tilauksen vastaan suomeksi.

      Olkaa varovaisia kaupungeissa vilkkaimpien katujen liikennevaloissa. Kalkkikiviasfaltti on kulunut niissä kohdin todella liukkaaksi.

      Jos menette Dubrovnikiin saakka, niin varautukaan loppumatkasta pieneen kiertotiehen teitä 513 ja 62 pitkin. Ainakin keväällä rantatie oli remontissa. Lähin bensa-asema sillä suunnalla on vasta Metkovicissä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1088
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      686
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      193
      547
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      46
      478
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    9. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      171
      451
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      447
    Aihe