Jes, ja vihdoinkin. Kesälomamatka alkaa.
Lauantaina ennen kahta lähdetään, mää, vaimo ja 15 matkalaista kohti Kroatiaa.
Lautalla Travemundeen ja sieltä kohti etelää.
Grossglocknerin ja Plöckenpassin ylitse Italian kautta Kroatiaan, Brtonigliaan, jossa teemme retkiä lähimaastoon ja käymme näyttämässä ryhmälle Venetsiaa.
Piipahdamme Itävallassa Faaker Seellä, European Bike Weekillä jossa tapaamme noin 100.000 muuta Harrikka-harrastajaa.
Ajan ryhmän kanssa heidän lomansa päätteeksi takaisin Travemunden satamaan ja palaan samoilta jaloilta suoraa ja ripeetä reittiä takaisin lomailemaan Brtoniglaan. Siinä tulee rastit tuttuakin tutuksi ja menee siinä sitten omatoiminen rautaperseajokin.
Brtoniglassa löhöillään pari viikkoa ja kotimatkalla käydään vielä Italiassa Lago di Gardalla, Sirmionessa, jossa on italialaisten järjestämä Harrikka kokoontuminen.
Paluumatkalla vedämme vielä vaimon kanssa kahdella pyörällä Fernpass-solan yli ja poikkeamme vuosikymmenten aikana tutuksi tulleeseen Motoristihotelliin, Lauenfördeen, Villa Löwenherziin.
Niinpä niin, matkajuttua tulee ehkä myöhemmin syksyllä, joten oikein hauskaa syksyä kaikille motoristeille ja Kroatian ystäville.
Jes, kohta alkaa !!!
13
937
Vastaukset
- oooo
jeah! Kuuntelen tomppa.... ja HD komppaa...
- LongbayLadybiker
päheeltä! Hyvää matkaa koko ryhmälle! Olisi todella kiva lukaista jonkinmoinen matkakertomus ja katsella kuvia sitten syssyllä!
Eikun hanaa!!! - jälleen
yksi mielikuvitusmatkaaja tarinoi!
- optimistista
Mitenkäs hoituu ne harrikan sadan kilometrin huollot? Niitähän tulee tolla matkalla jo aikas monta. Ja niitää muttereitakin irtoaa jo repullinen.
- on vain polkupyörä
Onneksi sulla ei ole muuta kuin fillari.
Erikoisen köyhä tyyppi olet mitataan järjellä tai muulla tavalla ... - on kokemusta
Tolla hemmolla on ainakin kokemusta jos sen profiilia kattoo, ihan pikkukokemuksella ei näköjään kannata alkaa vääntää.
Hyvää matkaa.
- Trollientrolli
Käy vähän kateeks, mutta nauti reissusta ja kertoile....
Itellä kaikenmaailman työ- ja muut sessiot rajoittanu ajamista, mutta topi elöää...for ever... - GHOSTWRITER
Toivotaan että on ilmoja. Miksei olisi kun täältä pääsee. Jos siellä Kroatiassa, Pulan suunnalla liikutte, niin laita ihmeessä juttua.
Lomat ja matkat on loppu.
Reissaaminen rajoittuu pääasiassa töihin ja takaisin.
Hyvää matkaa vaan koko porukalle ja ajelkaahan varovasti.- Olen HD-MIES!!!
Faaker See odottaa...
Paikaltahan löytyy hillitön määrä kireisiin nahkapöksyihin pukeutuneta neitosia. Meinaan koeajaa mahdollisimman monta!
Jos bikerit alkaa mustasukkaisena vittuilla, vedän niitä pataan!
Bikerin ladyt ovat yhteisiä! Mulle kans, vaikka liukkaille!
Jos jostain käsittämättömästä syystä huolimatta ei flaksi viikon aikana käy, on maassa tarjolla jos jonkin sorttista porttolaa.
Itse asiassa meinaan silti käydä porttolassa irstailemassa. Mielummin jo mennessä Tsekkien puolella, jossa on HALPAA!!!! Ja takaisin tullessa uudestaan!
Kerropa onko Kroatiassa vielä hyviä(halpoja) pilluja tarjolla? Viimeksi kun kävin, oli vielä Jugoslavia voimissaan. Zagreb tuli vain läpi ajeltua matkalla Rijekaan.- sua ota mukaan
Ei ne sua ota mukaan koska sinne menee vaan ne kellä on moottoripyörä. Ne jotka vaan virtuaali surffaa pysyy kotona.
- Olen HD-MIES!!!
sua ota mukaan kirjoitti:
Ei ne sua ota mukaan koska sinne menee vaan ne kellä on moottoripyörä. Ne jotka vaan virtuaali surffaa pysyy kotona.
Nimittäin ajan itse keulilla ja märään reitin sekä tahdin. Minkäänlaisten sulkamunien kanssa en aja minnekään.
Matkavauhti on 160km/h ja tankkausväli 200km. kolmella tankillisella päästään jo syömään ja huoriin, sitten jatketaan samaan malliin.
päivämatka on helposti 1500km luokkaa.
Tosin lautta tulee rantaan niin vittumaiseen aikaan, ettei ehdi paljoa yli 700km.
Pimeässä on vittumaista ajella. Joka tapauksessa Faakerseehen ehtii seuraavana päivänä kevyesti. Toivottavasti EI sada!
- Mika++
Poiketkaa Skradinissa. Löytyypi Sibenicin vierestä. Paikka on ihan snadi, mutta viihtyisä. Krka luonnonpuisto alkaa kyseisen kylän vierestä ja siellä kannattaa käydä. Suosittelen käyntiä myös ylemmillä putouksilla. Käykää moikkaamassa restaurant Marinan väkeä. Opetin yhden vanhemman herrasmiehen ottamaan tilauksen vastaan suomeksi.
Olkaa varovaisia kaupungeissa vilkkaimpien katujen liikennevaloissa. Kalkkikiviasfaltti on kulunut niissä kohdin todella liukkaaksi.
Jos menette Dubrovnikiin saakka, niin varautukaan loppumatkasta pieneen kiertotiehen teitä 513 ja 62 pitkin. Ainakin keväällä rantatie oli remontissa. Lähin bensa-asema sillä suunnalla on vasta Metkovicissä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3511650Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san324589Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa624220Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1543560Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2462792Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1382519Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2201989- 961507
Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3781389Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta201007