Millaista on Barcelonassa pääsiäisen aikoihin? Onko pyhinä paikat auki? Entä lämpötilat suunnilleen?
Barcelona pääsiäisen aikaan
5
4335
Vastaukset
- Jotamitä sellaista
Barcelonassa en ole ollut ihan pääsiäisenä, mutta etelämpänä kyllä.
Säät on tuurissa. 2006 pääsiäisen aikana satoi, tuuli - pusakka päällä koko ajan. Vuotta aikaisemmin, maaliskuussa vietimme aikaa rannoilla - paidatta.
Pääsiäinen on katolisille jouluakin suurempi juhla. Torrevieja oli pääsisäisviikolla alkuviikosta puolityhjä, kiirastorstaina käupunki täyttyi ääriään myöten. Kulkueita valmisteltiin, ihmiset juhli, kaupunki kuhisi elämää. Ukkosmyrskyt vain pilasi itse huippuhetket. Palvelu kyllä pelaa pyhinäkin, sen verran rahan voima nykyään puhuu. - jotamitä jne
Yksi juttu. Hotellien hinnat ovat juuri pääsiäisviikolla sesonkitasolla. Pompsahtavat 50% ylöspäin. Barcelonassa oli pääsiäisviikon alussa jonoa joka paikkaan... aikaisemmala keikalla toukokuussa joka paikkaan mahtui hyvin.
Syy on juuri espanjalaisten em pääsisäisjuhlinta.- meikkis1975
Olimme kolme vuotta sitten pääsiäisen siellä. Oli mahtava reissu. Nähtävyydet ja ravintolat olivat auki. Parina päivänä oli 22 lämmintä, eli ihan mukavat kelit. Pääsiäinen oli sillon huhtikuussa. Kulkueet olivat mahtavia ja porukkaa oli paljon. Suosittelen!
- meikkis1975
meikkis1975 kirjoitti:
Olimme kolme vuotta sitten pääsiäisen siellä. Oli mahtava reissu. Nähtävyydet ja ravintolat olivat auki. Parina päivänä oli 22 lämmintä, eli ihan mukavat kelit. Pääsiäinen oli sillon huhtikuussa. Kulkueet olivat mahtavia ja porukkaa oli paljon. Suosittelen!
Me ainakin maksoimme hotlelista sopuhinnan vaikka olimme siellä pääsiäisen aikaan. Varasimme sen hyvissä ajoin syksyllä jo. 350 e/5vrk kahdelta, 200 m päässä Ramblalta-ei paha.
- käynyt
Oltiin tänä keväänä juuri pääsiäisen aikaan barcelonassa neljä päivää. Vähän etukäteen jännitettiin sitä, onko mikään paikka auki. Mutta paikanpäällä ei kyllä pääsiäinen näkynyt samalla tavalla kuin Suomessa. Jopa se uusi ostoskeskus oli auki. Tuntui, että barcelonalaisetkin olivat pyhien kunniaksi lähteneet ostoksille. Kaikki tietenkään eivät olleet auki, mutta siellä on niin paljon muuta näkemistä juuri pääsiäisen aikaan, ettei se haittaa yhtään. Esimerkiksi me mentiin siihen barcelonan katedraaliin kuuntelemaan pääsiäismessua, joka oli aika vaikuttava kokemus. Kannattaa liikkua omatoimisesti metrolla niin näkee mahdollisimman paljon. Ajankohta oli myös siinä mielessä loistava, että tuohon aikaan turisteja ei ollut vielä niin paljoa, mutta paikapäällä oli kuitenkin jo t-paitakelit ainakin muutamana päivänä:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220- 1161220
Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per50963- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40805
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721