Miten Bangkokista pääsee helpoiten Kwaijoelle? Sellainen 2pv retki olisi haussa. Myyvätkö paikalliset "matkatoimistot" valmiita retkiä sinne? Lähtöjä varmaan joka päivä? Mitähän maksaa? Muutenkin kaikki kokemukset Kwaijoelta kiinnostaa.
Vastaukset 6
- Erkki/hki
Ainakin se Aurinkomatkojen retki on ihan kiva kuvia majoituksesta tässä http://www.sawasdee.com/hotel/TH_kanchanaburi_junglerafts.html . Hotelleilla on matkailupalveluja, niiltä voi löytyä.
- helahoito kumpiko
Tee-se-itse matka: esim khaosan roadilla myydään ns. mini-van matkoja. Vaivatonta ja helppoa. Voit vaikka lähtopäivän aamuna mennä kysymään. Auto vie minne haluat Kachanaburiin. Jotain 120 bathia ja 2 - 3 tuntia. Katchanaburissa voi mennä omin päin museoihin, hautausmaalle, junalle.
Vai tarkoitatko kokopaketti matkoja? En tiedä niistä kun on niin turhaa maksaa niistä. Kachanaburista ostat esim tiikeritemppeliin matkan. Maksat vain kuljetuksesta ja ostat sisäänpääsylipun portilta. - -Kami-
Paikallisista kojuista saa ostettua retken halvemmalla kuin esim. Aurinkomatkojen kautta. Palvelu ja aikataulut on ainakin meillä ollut aina onnistuneita. Kwaijoen retkelle kannattaa muistaa pakata mukaan taskulamppu, WC-paperia ja riittävästi vettä. Likaisen veden vuoksi päälle ei välttämättä kannata pukea valkoisia vaatteita. Lauttahotelli oli kaiken kaikkiaan mieleenpainuva kokemus, suosittelen!
- Alkup.kysyjä
Kiitos vastauksista. Vinkkejä ja kokemuksia otan edelleen mielelläni vastaan.
Olemme Bangkokissa omatoimimatkalla ja Kwaijoelle täytyisi näin ollen ottaa koko matkustusvarustus mukaan (siis kaikki matkalaukut). Tämän vuoksi kaipaisin valmiiksi järjestettyä retkeä, jottei matkatavaroita tarvitsisi kovin paljon kannella ympäriinsä. Uskon, että matkakojuista löytyy sopiva reissu. Onko retkissä eroja, eri kohteita/aktiviteetteja? Mitä ehdottomasti kannataisi nähdä/kokea Kwaijoella? - sopiva pakettireissu
Alkup.kysyjä kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Vinkkejä ja kokemuksia otan edelleen mielelläni vastaan.
Olemme Bangkokissa omatoimimatkalla ja Kwaijoelle täytyisi näin ollen ottaa koko matkustusvarustus mukaan (siis kaikki matkalaukut). Tämän vuoksi kaipaisin valmiiksi järjestettyä retkeä, jottei matkatavaroita tarvitsisi kovin paljon kannella ympäriinsä. Uskon, että matkakojuista löytyy sopiva reissu. Onko retkissä eroja, eri kohteita/aktiviteetteja? Mitä ehdottomasti kannataisi nähdä/kokea Kwaijoella?Ehdottomasti pakko: tiikeritemppeli.
Se on ehkä ainoa paikka maailmassa, jossa voit ottaa kuvan itsestäsi tiikerin kanssa kaulakkain. Voit vaikka pussata tiikeriä. Kukaan ei usko kuvaa kun näytät sitä. Jokainen kysyy: mietn uskalsit olla noin lähellä tiikeriä. Kokemuksesta voin sanoa, että jopa thaikut ihmettelevät sitä. Ja hienointa on saada silittää pentuja. Uskomattoman suloisia kissimirrejä!
Ilman muuta loydät bangkokista sopivan valmisreissun. Thaimaa on aina niin helppo turistille. - vähän surullinen
sopiva pakettireissu kirjoitti:
Ehdottomasti pakko: tiikeritemppeli.
Se on ehkä ainoa paikka maailmassa, jossa voit ottaa kuvan itsestäsi tiikerin kanssa kaulakkain. Voit vaikka pussata tiikeriä. Kukaan ei usko kuvaa kun näytät sitä. Jokainen kysyy: mietn uskalsit olla noin lähellä tiikeriä. Kokemuksesta voin sanoa, että jopa thaikut ihmettelevät sitä. Ja hienointa on saada silittää pentuja. Uskomattoman suloisia kissimirrejä!
Ilman muuta loydät bangkokista sopivan valmisreissun. Thaimaa on aina niin helppo turistille.Minusta tiikeritemppelillä oli vähän surullista, kun kissat ihan "väsyksissä", ei ollenkaan tiikerin luonteisia, koska selkeästikin huumattu :( Ei onnellinen paikka. Täysin turisteille suunnattu nykyisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1401021Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1171007En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213738- 62688
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä25686- 135676
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57612- 38578
En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29522