Levittääkö myös kuivurit hukkakauraa?

sekaisin menee

viljansiemen jostain syystä vaikka itse yrittää tarkka olla. On sellainen hytinä että kuivuriyrittäjissä olisi jonkun verran syytä tähän asiaan. Samoin kuin hukkakauran kovaan leviämiseen nykyään. Vaikka olisi oma puimuri niin harva enää viitsi pitää omaa kuivuria.

2

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuivurissa jos sitä

      jollain asiakkaalla on. Harva puhdistaa siiloja niin hyvin ja muita paikkoja, niitä mahdollisia koloja kun kuivurilla on!!

      Lopetin rahtikuivauksen viitisen vuotta sitten ja nyt kun olen seurannut hukkiksen leviämistä, niin ratkaisu oli ihan oikea.

      Usein hukkakauran torjunnasta ja tarkkailusta huolehtii ne jotka viljelee tosissaan. Nää harrastelijat monasti ei edes tunne rikkakasveja ja sitten tarjotaan näitä "siemenpankkeja" kuivattavaksi. Melkoista riskipeliä ottaa kuivaukseen näitä.

    • Profarmeri

      on kun kuivurilla ajelee taikka jos jättää ranta-alueelle parkiin että hukkis pesii. Ole tarkkana ja öljyä paikat hyvin. Huono rasvaus ja väärät rengaspaineet nostaa tarttumisriskiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe