Philipsin reilu n. 1,5 vuotta vanha telkkari hajosi ja takuuta ei enään ole. Oiskohan siitä mahdollista saada jotain korvauksia, kun ei sen kauempaa kestänyt?
Telkkari hajosi
..........
4307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voit yrittää vedota valmistaja virhevastuuseen. EU direktiivi puhuu 2 vuodesta tai että "jos tavaran kestoikä normaalikäytössä jää lyhyemmäksi kuin mitä ostaja voi yleisen mittapuun perusteella
olettaa". Yleisesti voi minusta olettaa että TV kestää eli 1.5 vuotta.
mielestäni telkkarila on 2 vuodentakuu
1 vuosi myyjältä ja philips antaa toisen vuoden ?
soita käyttöohjeessa olevaan philipsin palvelunumbaan, saat erittäin hyvää palvelua.
Kuluttaja-asiamiehen kautta saat rahat takaisin käyttöhyödyllä miinustettuna. Sillä rahalla saat uuden paremman ja jää rahaa ylikin.
Ota yhteyttä kuluttaja-asiamieheen, ellei konetta saa kuntoon ilman tappioita.
Älä tyydy vaan riitele. Loppuun asti.
Onko tietoa, kauanko lcd-paneelin pitäisi kestää, ennen kuin joutuu itse maksumieheksi?
Ostin otsikon firman töllön 2v 11kk (35kk)sitten, annettiin 36kk:n takuu, ja nyt lcd-paneeli paskana, niin VS ilmoitti, että laitteella oli 24kk:n takuu???? Ei kuulemma ikinä ole ollut 36:kkn takuuta, kuitissa lukee perus - takuu 1 vuosi. Kysyin silloin myyjältä, että eikö tässä ole 3 vuoden takuuta, niin sanoi että juu juu, se VS:n antama takuu, tyhmä tyydyin pelkkään sanaan. Nyt on hieman hankala todistaa tuota myyjän sanaa.
Tosin ajattelin itse kokeilla vielä tuota kuluttajaneuvontaa, luulisi että paneelin pitäisi kestää enemmän kuin 2 v.
Kaotaan mitä tapahtuu...
Niin se ainakin tapahtuu, että kävi miten kävi, VS:n tuotteita en enää ikinä osta.