jaha, kun täs ois valmisteilla 2 kerroksinen harkkotalo joka pitäis saada sisältä maalauskuntoon, lähinnä kyselen tasoiteurakoiden hintahaarukkaa. työ ois n.150m2 ja 3 kerran tasoitus etuoikaisu ja lisäksi levyseinien 1 1/2 kertaa tasoitus n. 100m2.
tasoitusta
cura
4916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
juu, tällä alalla nää ns. tasoitegubbet voi pyytää mitä vaan jos itte et tajuu asioista. esim. siihen taloon menee työaikaa n.5-6pv yhdeltä ammattimieheltä elikkä laske hinta sen mukaa. kirjoitan 18v. kokemuksella tasoitetöistä
sain tarjoukset 14-15 euroon. Kaks porukkaa sanoi tekevänsä 135 asuinpinta-alan ja ruiskukaton taloa kolme viikkoa, josta yksi olisi kuivumisviikko (totuus monta päällekkäistä työmaata) Otin kuitenkin halvimman tarjouksen kokonaishinta 3800 alvit siihen päälle.
Tiistaina tuli pari miestä koneineen hommiin ja perjaintaina oli koneet lähteneet. Seuraavalla viikolla tulivat vielä vähän yhtenä päivänä kittaileen. Etuoikaisun tein itse pahimmissa paikoissa ja nyt kittauksia jälkikäteen. Ihmettilin kylläkin, miksi niin iso pönikkä kittiä oli jätetty, kun jälki oli todella hyvää. Itse ei tosiaankaan kannata lähteä tasoituksia tekemään.
Muurarimme ihmetteli, kun sanoin meillä homman hoituneen neljässä päivässä. Hänellä on takkatyö menossa omakotitalossa, johon hävi tekemässä pinnoitteen takkaan ja vielä olivat olleet samat tasoitemiehet työssään kuin slloin, kun takkaprojektia aloitteli, häntä säälitti rakentajat.
mikä teki tolla 3800:lla? KYllä mullekin kelpaa.
Halvoista tasoitemiehistä on paljon puhetta. Olen kuullut, että romanialaiset ja puolalaiset tekevät halvalla, mutta mistä niitä löytää?