Koneenvaihto

Heathrowlla

Olen ensi vuoden alussa matkustamassa Ausseihin yksin ja hieman koneenvaihto mietityttää.
Useimmat lennot menevät Lontoon Heathrown kentän kautta.

Onko vaihto helppoa ja nopeaa? Matkustaisin Helsingistä Lontooseen Finnairilla ja vaihdan British airwaysin Melbournen lentoon. Aikaa on noin 3 tuntia. Pitääkö vaihtaa terminaalia? Ehtivätköhän matkatavaratkaan mukaan seuraavaan koneeseen?

Olen kuullut kommentteja Heathrown kaaottisuudesta, mikä saa minut hermoilemaan. Kokemuksia haluaisin kuulla.

5

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helppoa ja nopeaa

      Itselläni ainakin Heathrow'lla vaihdot ovat sujuneet nopeasti. Terminaalia joudut vaihtamaan, mutta se hoituu bussikuljetuksella. Aikaa sulla on ihan riittävästi, sillä kentällä lähtöportit ilmestyvät näytölle vasta kun vajaa tunti on koneen lähtöön, itselläni oli alle 2 tuntia vaihtoaikaa ja jouduin jopa odottelemaan. Ajasta ei ole kiinni matkatavaroiden siirtyminen, joskus ne vain eksyvät jonnekin muualle... tuossa ajassa kyllä ehtii mutta ei se takaa sitä että ne ovat jatkolennolla! Vaihtovaatteet kannattaa siis ottaa mukaan käsimatkatavaroihin.

      Olen myös kuullut tuon kentän kaaottisuudesta enkä tiedä mistä ne jutut tulevat. Turvatarkastuksen jonot ovat pitkät mutta jono kulkee ihan reippaasti koko ajan eteenpäin.

      Nimim. neljästi Heathrow'lla eikä kertaakaan mitään ongelmia.

    • selvittää

      että onko sinulla lennot samalla lipulla vai Hki-Lontoo ja Lontoo-Sydney? Jos on samalla niin laukut menee automaattisesti mutta muuten joudut itse ne siirtää. 3 tuntia riittää hyvin ja seuraa vain muita ihmisiä mihin ne menee ja linja-autolla vaihdat terminnaalia. On hyvä selvittää mistä jatkolento lähtee, 4 2 terminnaali jne?
      Vaihtoaika on kyllä ihan minimi sillä jos Suomen kone on 30 minuuttia myöhässä niin tulee jopa kiire. Tulomatka voi olla hankalampi kun aussin kone voi olla paljonkin myöhässä?

    • AussieLife

      Ma menin reittia Helsinki-HongKong-Sydney ja mun mielesta se oli hyva reitti. Oon kuullut kaikkee juttuu miten paljon pitempaan menee menna euroopan reitteja... mulla oli vaihto Hong Kongissa 1h. Molemmat lennot oli 8-10h ja koko matka yhteensa kesti 26h.ainut jossa piti oottaa oli helsinki-vantaa kun tulin joensuusta aamukoneella.jos yksin matkustat nii suosittelisin kyl tota reittia minka ite otin, ja ihan suht halvallakin irtos finnairilta, 1130e. Laukut ja kaikki meni suoraan joensuusta sydneyhin ilman mitaan ongelmia.

      • Lontoo

        Aivan hullua ensin lähteä vastakkaiseen suuntaan
        ja sitten taas takaisinpäin kun voisi Suomesta lentää
        Finnairilla vaikka HongKongiin josta
        Qantasilla suoraan perille.


      • Melbourne kutsuu
        Lontoo kirjoitti:

        Aivan hullua ensin lähteä vastakkaiseen suuntaan
        ja sitten taas takaisinpäin kun voisi Suomesta lentää
        Finnairilla vaikka HongKongiin josta
        Qantasilla suoraan perille.

        Olen itse menossa joulukuussa Ausseihin. Pohdiskeltuani reittiä ja vertailtuani erilaisia vaihtoehtoja sekä vaihdettuani mielipiteitä tuttavien kanssa jotka asuvat Ausseissa, päädyin kuitenkin lentämään Lontoon kautta. Loppujen lopuksi ei noissa lentohinnoissakaan ole huikeasti eroa, jos muistaa että kaikissa tarjoushinnoissa ei ole veroja eikä palvelumaksuja. Eikä se kenttä ole niin kaoottinen, opasteet löytyvät ja terminaalit ovat 2 ja 4 joissa tarvii liikkua. Olen itse menossa Ausseihin ensimmäistä kertaa, ja suuntana on Melbourne. Siellä onkin jo omat oppaat odottelemassa. Viivyn perillä kuukauden ja tarkoitus on reissata mielialan mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      3042
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      71
      2911
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1842
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      19
      1762
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      27
      1671
    6. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1667
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1630
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1317
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1293
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1289
    Aihe