Ohjaustehostimen pumppu?

asdaa

Mitenkäs golf/jetta mk2 mallissa ohjaustehostimen pumppu on kiinnitetty moottoriin, kun olisin sellasta asentamassa autoon, jossa ei ennestään ole ollut ohjaustehostinta? Itselläni on jokin aavistus, mutta kysytään nyt täältä. Entä onko kellään kokemuksia moisesta?

3

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harrastus.

      Käyhän tuokin harrastuksesta, mutta ei homma muuten kannata. Pumpun lisäksi tarvitset uuden ohjausvaihteen ja letkut. Niin ja tietysti sen pumpun kiinnityspalikan ja uuden hihnan pyörineen sitä pumppua pyörittämään.

      Tietysti harrastus saa maksaakin, mutta jos osia ei ole valmiina, halvemmalla pääset vaihtamalla auton sellaiseen, missä tehostin on vakiona.

      • asdaa

        autosta saan kaikki nuo osat eli miten golf/jetta mk2 mallissa ohjaustehostimen pumppu on kiinnitetty moottoriin?


      • eli kyllä
        asdaa kirjoitti:

        autosta saan kaikki nuo osat eli miten golf/jetta mk2 mallissa ohjaustehostimen pumppu on kiinnitetty moottoriin?

        sa pulteilla oli. Tehostin jäi meille talliin kun kone myytiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      159
      10205
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      53
      2779
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      76
      2485
    4. 84
      2318
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2066
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1888
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      41
      1352
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1315
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1187
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      863
    Aihe