Paljonkos maksaa jos ammattilaisella leikkuuttaa hirvet kg/hinta?Kiitoksia tiedoista!
Paljonko leikkaus maksaa?
tarvii leikkaajan
152487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Meilläpäin anpuja hoitaa metässä puukkotyöt,ennenkuin muut ehtii paikalle.Sitten lihat reppuun,ja kenen vuoro on saada osuutensa ,paloittelee loppuun kotona.Heikosti on asiat jos SUOMALAINEN MIES ei saa lihoja eikä polttopuita metästä...pullamösssöt.
Hirven toisellakymmenellä ollessani,enollut ikinä nähnykkään teurastamista.Niinvain revin elukan palasiksi.Kantoapua sain sitten kotoa,ku oli 3kilometria tielle matkaa,Ja oli toukokuu.
Te 2 ette tiedä yhtään mitään lihanleikkuusta.Valistan teitä idiootteja-hirvestä "löytyy" mm.pihvilihaa,paistia,sisä/ulkofilettä,pataruokiin soveltuvaa lihaa,keittoon..Olkoon.
Te paksukallot "leikkaatte"hirveä kirveellä,hah hah-onhan tuo satoja kertoja nähty!..Sitten keitetään paistia hah hah!
Ottaisitte oppia avaajasta,hän jättää työn suosiolla ammattilaiselle:paljon viisaampi kuin te 2 pöljää..
on otettu ammattilainen lihamestari yhdella lihaosuudella porukkaan, vaikkei ole itse metsästäjä. Viiden vuoden kokemuksella kaikki ovat olleet tyytyväisiä, eikä turhia "paskapaloja" ole tullut kellekään.
On sormet vuoroin perseessä tai suussa
vanhavitsi, oksennusta haluavalta kaupunkilaisviherpiipparien kotiinpaluureissulta. Älä vaan sekoita päätäsi ylipitkien sanojen lukemisessa.
jaha-kirveellä siis paloittelit?Oletpas kova mies.Oliko oma kirves vai lainasitko naapurilta?
Ni kirrveellä hutkin palasiksi.Oli kotimökissä sen verran monta syöjää ,että kattila ol kymmenen litran.
jäätyneitä peuran ruppeja, niin lihan keltut vaan lenteli. Se oli silloin seiskytluvun taitteessa, kun ensimmäiset peuraluvat tuli. Siitä on menny aikaa ja onneksi on opittu lihan leikkuutakin. Veitsellä menee lahtivajassa, sen jälkeen vakuumipakkaukseen. Ajat ja tavat on aikaa myöten tosiaan muuttuneet ja nykyään syödäänkin laatulihaa. Joskus -80 luvun alussa meillä oli porukassa ammattileikkaaja joka opetti meitä muutaman vuoden, että tuo leikkaaminen käy jo melkein kaikilta. Kyllä se on viisauden alku jos haluaa oppia leikkaamisen, tai jos ei itsellä aikaa, maksaa ammattimies kehiin.
Joilla itsetunto ei ole kohillaan.Eikö saatana sitä voi mitään itse opetella,aina pitää kyliltä kysellä.
Turhaa kysellä, jos voi kantapään kautta oppia. Sellanen oppi kun lopulta menee perille, ei helposti unohdu. Varsinkin lihan leikkaaminen on niin helppoa, että tuskin kannattaa keneltäkään kysyä. Tosimiehet vetelee hirvet palasiksi vaikka moralla yön pimeydessä, synkässä korvessa. Vähän nahkaa auki ja fileet rinkkaan, vaimitäne nytoli.
Oppisopimuksella menee vain pari vuotta kun nautaelukoita opiskelee leikkaamaan..Eri leikkaustapoja/yhdistelmiä on satoja ja kun annetaan lista mitä asiakas haluaa niin..
Tällä palstalla tuntuu "itseopiskelleita" huippuammattilaisia vain olevan?!
Atrialla Nurmossa saatte 20-25e urakassa kun olette noin ammattilaisia!Tosin siellä porsasta leikataan ainoastaan mutta onhan se toki helpompi-kun se on niin paljon hirvielukkaa pienempikin..Suosittelen että menette sinne töitä kysymään,katotaan kuinka pitkään pysytte linjalla.
Tietysti niin pitkään kuin haluatte,olettehan itseopiskelleita liha alan ammattilaisia!Helppoa rahaa,menkää jo!!
Menee seassa,kuka niitä pimeässä erottaa.Ku minä ensmäisen sian kajautin kasikakkosella,siinä isäukolla silmät täytty liikutuksen kyynelistä, ja sementtipölystä.
Tämä saatanamies toisen polven sotaveteraani.Onnoi jutut senverta karkeita.
Oli poijalle irvineet oulussa kavulla kengistä.Oli poika antanut nokkiin niitä.Hyvät Sieviläiset saappaat,ja minun ostamat saatana.