röyhtäyttäminen

heips.

mitkä on hyviä tapoja saada vauva röyhtäisemään?
tämä on kai aika tärkeetä vatsan väänteiden välttämiseksi.

t. uusi alalla.
72116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nosta vauvasi olkapäätäsi vasten (kasvot sun olkapäätäsi vasten). Voit hiukan taputella pepusta myös, röyhtäisy tulee varmasti.
Huomioi että vauva täytyy olla pystyasennossa.

Äänestä
  • pitääkö tässä asennossa vauvan vatsa olla sun olkapäätä vasten?

    Äänestä

  • johnu kirjoitti:

    pitääkö tässä asennossa vauvan vatsa olla sun olkapäätä vasten?

    Kyllä suurinpiirtein. Kunhan pää ei roiku sun olkapään ulkopuolella. Usein riittää että lapsi on pystyasennossa, niin röyhtäsyt kyllä tulee takuuvarmasti.

    Äänestä

Todella tärkeetä on röyhtäyttää, mutta siihen voi mennä jopa puoli tuntia joskus. Siksi kannattaa röyhtäyttää myös välillä, kun vauva on syönyt toisesta rinnasta ja vaihtaa toiseen.
Itse mokailin alussa röyhtäyttämisen kanssa, ja siksi olen sitä mieltä että röyhtäyttämistä ei koskaan painoteta liikaa.

Äänestä

Moni nostaa vauvan pystyy, olkapäälle. Kuitenkin jos on huono selkäinen, niin monta kertaa päivässä vauvan nostaminen/pitäminen olkapäällä on ergonimisesti tosi paha juttu...

Suosittelen siis tehokasta polvella röyhtäyttämistä. Toimii erityisesti sitten, kun vauva on jo pari kk vanha, ja jaksaa vähän pitää päätään, eikä makaa vain lötkönä spagettina.

Eli aseta vauvan jalat jalkojesi väliin ja vauvan vatsa toiselle polvellesi. Tässä asennossa mahdollinen puklakin tipahtaa näppärästi lattialle, eikä röyhtäyttäjän olkapäälle.:)

Meillä ainakin röyhtäisy tulee paljon nopeamminkin usein polvella. Olkapäällä joutuu pitämään kauemmin.

Äänestä
  • siis tuleeko se tossa asennossa ihan itsestään vai pitääkö vielä avittaa taputtelemalla tms ?

    Äänestä

  • johnu kirjoitti:

    siis tuleeko se tossa asennossa ihan itsestään vai pitääkö vielä avittaa taputtelemalla tms ?

    Kyllä me olemme taputelleet kevyesti selkään. Joskus tulee toki röyhy heti, ilman taputtelua.:) Mutta siis yleensä taputellaan pari minsaa keskiselkää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


johnu kirjoitti:

heips.

mitkä on hyviä tapoja saada vauva röyhtäisemään?
tämä on kai aika tärkeetä vatsan väänteiden välttämiseksi.

t. uusi alalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu