joo eli ei mitään hajuu miten tää linux toimii(käytän tänää ekaa kertaa elämässä) yritys on on ollu kova asentaa tähän tällästä emulaattoria kun SNES9X tiedosto olis tos levyl mutta ei oo niinku pienintäkään hajua miten tällä linuxilla asennetaan ohjelmia tota kuvaketta koht 4 tuntii näpytelly ei paljo lähe asentuu apua!!!
kuinka vaikeeta voi
olla asentaa
231100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Joo-o, nyt taitaa mennä väärinpäin sulla toi homma, parempi lukea itse ohjeita läpi pariin kolmeen kertaan ja kysyt sitten uudestaan.
http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
Katso tuosta kohta "Ohjelmien asentaminen ja pakettivarastot", lue se huolella läpi ja suotavaa olisi kyllä lukea koko hakemisto läpi niin saat juonesta vähän kiinni.
Pienen opiskelun jälkeen kysyt uudestaan tarkentavia kysymyksiä tai jos et ymmärtänyt jotain kohtaa.
luin tän:http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi kolmee kertaa ja kävin sen käskemissä paikoissa mut kun ei osaa niin ei eli voisiko joku sanoa suomeksi miten näitä ohjelmia asennetaan.
Eikös se ole Ubuntun ohjelmissa mukana?
vielä kun olis tos pleikkaris missä mulla on se ubuntu asennettuna ni nettiyhteys ni eihän siin sit mitää oliskaa senkun asentais,mut nyt mul on se ohjelma tossa levyllä mistä en sitä osaa asentaa koska käytän tänään vasta ekaa kertaa koko linuxia eli pieni apu olisi tarpeen.
Ubuntulla asennetaan ohjelmistot yleensä nettiyhteydellä. Lisäksi löytyy Ubuntulle DVD mihin on kasattu tärkeimmät Ubuntun paketit mutta sitä ei taida olla Pleikkarille. Joihin ohjelmiin on asennuspaketteja joita voi asentaa myös levyltä eikä netin ylitse.
Jotta saisit ohjelman toimimaan Pleikkarissa tarvisit Ubuntun versiollesi (onko se 7.10) tehty asennuspaketti (.deb -päätteinen) joka on käännettynä PPC -arkkitehtuurille, koska PS3:ssa on tämä arkkitehtuuri. Todennäköisesti sitä ei ole, joten ohjelma ei ole asennettavissa ilman nettiyhteyttä. Toinen ratkaisutapa olisi hankkia ohjelman lähdekoodit mikäli sellaiset löytyy, ja itse kääntää siitä PS3:lle ja Ubuntun versiollesi toimiva ohjelmatiedosto, mutta tämä on jo sellainen asia jota lähinnä kannattaa harrastella jos on ohjelmointitaitoinen ja Ubuntukin pitäisi silloin jo osata.
Eli pistä vaan se nettiyhteys toimimaan.
ok eli tää onkin näin hankala homma täytyy sitte kyl varmaan unohtaa,aika outoo et pitää olla netti et voit asentaa jonku ohjelman levylt.
Ei ohjelmaa asenneta levyltä. Ohjelman paketti on palvelimella ja se haetaan sieltä koska Ubuntussa on niin paljon ohjelmistoja että ei ne mihinkään CD:lle sovi. Käyttöjärjestelmän ohjelmat asennetaan tietysti ensisijaisesti niistä paketeissa mitä käyttöjärjestelmä tarjoaa.
Kyllä niitä ohjelmia saa asennettua myös asennuspaketeista, mutta kuten jo sanoin niin se tarvitsee sellaisen asennuspaketin. Eli jos sinulla on Ubuntu 7.10:lle (vai mikä nyt onkaan asennettuna) tehty .deb -päätteinen asennuspaketti jossa ohjelma on käännettynä PPC arkkitehtuurille niin asentuu kyllä siitä paketista. Mutta kiinnostaisi tietää mistä sellaisen olet löytänyt jos sellainen on.
On myös mahdollista sekin, että asennuspaketti minkä asentaa jostain muistitikulta/CD:ltä tarvitseekin jotain sellaisia paketteja (esim. jotain ohjelmakirjastoja) joita ei koneella vielä ole jolloin tarvisi taas sitä verkkoyhteyttä. Luonnollisesti haetut paketit jää koneelle ja niitä cachetetaan, että verkkoyhteyttä tarvitsee lähinnä käyttöönottovaiheessa.
Siinä ei kyllä mitään outoa ole, että tarvitsee verkkoyhteys asennuksia varten. Melkein kaikki ohjelmistot kommunikoi nykyään verkon ylitse. Esim. PS3 pelit hakee päivityksiä verkon ylitse ja osa pelistä voi olla palvelinpäässä jos on joku laajennettavampi peli kyseessä.
saapi?
vaikka täältä:
http://dir.filewatcher.com/d/Ubuntu/powerpc/non-free/games/snes9x-x_1.42-2_powerpc.deb.366678.html
neuvo sie miten se deb paketti asennetaan.. mulla ei ole mitään hajua upuntin pakettihallinnasta.
Asennetaan klikkaamalla sitä pakettia. Jos siinä on riippuvuuksia sellaisiin paketteihin joita ei koneessa ole niin ne tarvitsee myös. Jos puuttuvat paketit on Ubuntun omia paketteja ja ne sattuu olemaan palvelimella niin taas tarvisi verkkoyhteyttä että Ubuntu pistää puuttuvat paketit koneelle tai sitten tarvisi myös niistä paketeista asennuspaketit, mutta kyllä se sanoo sitä asennuspakettia avattaessa ihan selkeästi tuollaiset.
Eipä siinä mitään ihmeellistä ole, että jotkut ohjelmat tarvitsee lisäpaketteja koneelle. Esim. Windowseissa pelit tarvitsee DirectX:ää ja sellaista pitää laittaa koneelle ja se tulee Windows Updatesta.
Nuo asennuspaketit näyttää olevan vuodelta 2004, eli vanhoille Ubuntun versiolle, että se voi vaikuttaa asiaan. Ohjelmat kun on Ubuntussa mukana niin niistä ei sitten uudempia asennuspaketteja välttämättä ole kun tarkoitus olisi asentaa normaaliin tapaan sieltä valikosta ruksimalla.
Suosittelen nyt sitä verkkopiuhan tökkäämistä PS3:n siksi aikaa että saat asennukset tehtyä.
kattonu miltä vuodelta mokomat olivat.. tarkoitus oli vain laittaa linkki että löytyy niitä paketteja muualtakin kuin "pakettivarastosta"..
ja onkos käynyt mielessäsi, että kaikilla ei välttämättä ole sitä nettiyhteyttä?
kyllä ne ohjelmat saa ihan levyltäkin asennettua ilman sitä verkkojohtoa. mulle on tuo upuluntun asennus systeemi vähän "outo", joten en tähän lonkalta mitään heitä.. vois olla parempi jos joku joka sitä enempi on käyttänyt niin neuvois..
Valitettavasti asia nyt vain on niin kuin M-Kar sanoi, Ubuntu on VAHVASTI tarkoitettu verkossa käytettäväksi joten se internetyhteys nyt vain olisi suotava. Saatavilla on kyllä ubuntun DVD-levyjä joissa on koko pakettivarasto matkassa mutta koska en sellaista systeemiä ole käyttänyt niin en oikein osaa sanoa mistä niitä nykyään saa tai saako sellaista PPC:lle. Tietty pakettilähteet löytyvät aloittajan PS3:lta paikasta /etc/apt/sources.list josta voi yrittää luntata apuja.
Ellei löydä mistään valmista DVD-levyä niin sellainen pitää sitten tehdä itse mutta sekin edellyttää verkkoyhteyttä ;D Mielestäni aloittaja on tehnyt siinä virheen että on lähtenyt asentamaan itselleen outoa käyttöjärjestelmää peräti erikoiseen ympäristöön ja homman suunnittelu on jäänyt selvästi hieman puolitiehen.
Noita ylimääräisiä paketteja voi tietenkin erikseen ladata hakemistoon /var/cache/apt/archives mistä apt löytää ne tai sitten imuroidessaan asentaa ne suoraan Gdebillä mikäli se on asennettuna, onko se nykyäään oletuksena, en ole ajatellut asiaa mutta taitaa olla.
Jos haluaa ladata jostakin paketit ihan erikseen niin riippuvuudet voi selvittää seuraavasti, tämä on Debian Lennystä mutta toimii samoin Ubuntussa
koti@debian:~$ apt-cache depends snes9x-x
snes9x-x
Riippuvuudet: libc6
Riippuvuudet: libgcc1
Riippuvuudet: libstdc 6
Riippuvuudet: libx11-6
Riippuvuudet: libxext6
Riippuvuudet: libxxf86dga1
Riippuvuudet: libxxf86vm1
Riippuvuudet: zlib1g
Ehdotukset: zsnes
Ristiriidat:
Ristiriidat:
Ristiriidat:
Ristiriidat:
Ristiriidat:
koti@debian:~$
Tässä vielä pari linkkiä dvd:n luomiseksi en tiedä onko niistä hyötyä kun en jaksanut ihan loppuun perehtyä asiaan sillä minä käytän Debiania ja Ubuntua kuten niitä on tarkoitettu käyrtettäväksi, verkossa ;D ;D
http://blog.mypapit.net/2007/03/put-apt-get-repository-on-dvdcd-ubuntudebian.html
http://ubuntu.wordpress.com/2006/12/11/create-dvds-with-all-of-ubuntus-packages/
No nyt noista riippuvuuksista jäikin versiot pois, PAHUS, tällä komennolla sitten paremmin
koti@debian:~$ apt-cache showpkg snes9x-x
Package: snes9x-x
Versions:
1:1.5-1 (/var/lib/apt/lists/ftp.fi.debian.org_debian_dists_lenny_non-free_binary-i386_Packages)
Description Language:
File: /var/lib/apt/lists/ftp.fi.debian.org_debian_dists_lenny_non-free_binary-i386_Packages
MD5: 18a1e33fc65ea65c078450094d7065ed
Reverse Depends:
gsnes9x,snes9x-x
Dependencies:
1:1.5-1 - libc6 (2 2.3.6-6) libgcc1 (2 1:4.1.1-12) libstdc 6 (2 4.1.1-12) libx11-6 (0 (null)) libxext6 (0 (null)) libxxf86dga1 (0 (null)) libxxf86vm1 (0 (null)) zlib1g (2 1:1.2.1) zsnes (0 (null)) snes9x-common (0 (null)) snes9x-server (0 (null)) snes9x-fx (0 (null)) snes9x-svga (0 (null)) snes9x-opengl (0 (null))
Provides:
1:1.5-1 -
Reverse Provides:
koti@debian:~$
niin perseestä voi olla ettei noita paketteja saa muualta kuin pakettivarastosta verkon kautta?
omituinen "käyttis"..
no samapa tuo..
suseen ainakin voi laittaa asennuslähteeksi cd:n tai dvd:n ja jos sinne polttaa kaikki tarvittavat paketit niin kyllä ne asentuu ihan mukisematta..
eikö upuntua muka saa toimimaan silleen?
"niin perseestä voi olla ettei noita paketteja saa muualta kuin pakettivarastosta verkon kautta?
Saa niitä käännettyä itse jos haluaa. Sen kun lataat ohjelman lähdekoodit netistä ja käännät PPC:lle. Näin siis niiden pakettien kanssa jotka on käyttiksessä jo valmiina. Ohjelmistot jotka ei kuulu käyttikseen sitten on saatavilla asennuspaketteja.
Mutta netti on joka paikassa ja netin yli muutenkin ohjelmat jaetaan. Ubuntu ei ole mikään hemmetin dossi mihin tungetaan ohjelmat korpulla, eli nettipiuha kiinni vaan ja käyttää normaalisti. Yhden ohjelmiston asennus käy parissa sekunnissa mikä onkin ideana tuossa. Samassa ajassa on Ubuntulla ohjelma käyttövalmiina kun Googlella onnistuu etsimään jotain. Näin hommat tehdään vuonna 2008.
"omituinen "käyttis".."
Markkinoilla on aika vähän sellaisia käyttiksiä mitkä ei tarvisi nettiä asennuksissa. En tiedä mitä ihmeen Amigaa olet tottunut käyttämään.
Tottakai saa toimimaan.
Järjestelmä->Ylläpito->Ohjelmalähteet
ongelma?
totta vitussa se netti on nykyisin aika hyödyllinen tuohon ohjelmien asentamiseen ja huomattavasti helpompi, mutta asennuksia voi tehdä muillakin tavoilla kuin silleen.
mikä on korppu?
en ole koskaan myöskään amigaa omistanut..
eikös tuo aloittaja just kysellyt miten asennetaan ilman sitä verkko piuhaa niitä ohjelmia? onko se jotenkin vaikeaa neuvoa ja olettaa että joka vekottimelle on jokaisella netti mahdollisuus?
kuvittele nyt vaikka että siinä ps3:ssa ei olisi verkkomahdollisuutta..onhan siinä, mutta jos ei olisi..
"Saa niitä käännettyä itse jos haluaa."
sitähän minäkin..
siitä vain sitten aloittaja imppaamaan sopivat paketit(mistä lie?) ja eikun asentamaan..
nettiä tarvis mihin?
ainiin.. en tietenkään osaa sanoa löytyykö tuolle ppc:lle kaikki tarvittavat paketit valmiiksi vai pitääkö tuhertaa..
vieläkään en omista amigaa :)
atari oli, mutta muuton mukana se hävis jonnekin.. kuusnepa meni kaatopaikalle..
ota ihan iisisti siellä eläkä hermostu
on, ja vakava! Heeeeeeeeeeeeeeeeehehehehehehehehe
Ei kyllä ihan nyt siltä vaikuta ;D
onhan mulla ongelmani..
onneksi ne ei sentään ole lähelläkään sinun ongelmiasi ;)
tapahtunut monta vuotta. Miksi nyt ei tapahdukkaan niin kuin olen sen tottunut tapahtuvan?
P.S. Asensin just Linuxin, enkä jaksanut paljoa ottaa siitä selvää. Mikään ei toimi sillain niin kuin Windowssissa? Missä vika? Auttakaa!
Itse pelailen Super Nintendo pelejä sen kautta ja hyvin on toiminut. Onko tuo Snes9x sitten jotenkin erillainen tai parempi?