Ollaan suunniteltu reissua Nykiin maaliskuussa, mutta pelottaa, että kelit ovat silloin loskaiset ja sateiset. Kaupunkihan on mahtava, mutta mietityttää että rajoittaako kelit sitten jotenkin meidän lomareissua...? Kun vaihtoehtona olisi lähteä Thaimaahan, mutta se paikka on jo käyty läpi, ja NYC kiinnostaisi hurjasti. Olisi kiva jos jollakin olisi kokemuksia Nykistä maaliskuussa!
Millainen New York maaliskuussa?
natte
75874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
haluatteko rantalomalle vai kaupunki lomalle?NYC ilmastohan on melkein sama kun suomessa maaliskuussa eli räntää ja loskaa..miltäs Miami kuullostaa?Suosittelen jos ette siellä käyneet.N.Y:ssa on parempi käydä kesällä tai syksyllä.
Niin, jos haluatte rantalomalle, menkää rannalle. Mistä tiedät, että kaupunki on mahtava, jos et ole käynyt? Jos loska pelottaa, kannattaa mennä rantalomalle. Jos pelkää, että kelit pilaavat loman, ei kannata lähteä mihinkään.
olin itse nykissä viime vuonna maaliskuun loppupuolella/huhtikuun alussa. Ilma oli viileän keväinen, välillä tuuli aika napakastikkin ja sadetta tihkutteli muutaman kerran muttei missään nimessä mitään räntäkelejä enää. Joinakin päivinä aurinko paistoi niin että jengi kulki t-paitaisillaan ja central parkissa loikoiltiin ottamassa aurinkoa, toisina päivinä taas sai vetää takin kunnolla niskaan. Elikkäs aika vaihtelevaa tuo sää, mutta mene ihmeessä, tuohon aikaan turisteja ei ole vielä niin paljoa joten hosteleissa tilaa, ja nähtävyyksiin pääsee ilman sen kummempia jonotuksia. Pidä hauskaa !!
Voi kiitos paljon asiallisesta viestistäsi. JOs vielä luet näitä kirjoituksia, niin mieleeni tuli vain että missä yövyit reissullasi ja minkälainen hintataso oli? Olen tässä katsellut paljon eri vaihtoehtoja ja mukaviakin on löytynyt, mutta jos sinulla on omakohtaisia kokemuksia jostain hyvästä yöpaikasta, niin kuulisin mielelläni.
NIin ja vielä kerran kiitos pirteästä vastauksestasi, piristi kovasti päivääni! :)
Olin siellä kerran maaliskuussa, ja satoi lunta, päivittäin.
yövyin Hostel Chelseassa (www.chelseahostel.com) 8.avenuen ja 20:n kadun kulmassa. Tosi kiva ja edullinen paikka ja hyvä sijainti metroaseman läheisyydessä (jolle pääsee suoraan JFK:n lentokentältä). Vierestä löytyy myös kioskeja, halpoja ruokapaikkoja ja jokunen baarikin. Yö neljän hengen dormissa maksoi silloin 25$ mutta nyttemmin hinta on tainnut nousta muutamalla taalalla. Alakerran keittiö (jossa ilmainen kahvi ja tee ja täydet ruuanlaittomahdollisuudet jääkaappeineen) suuri plussa, kuten myös keskiviikkoillan ilmaiset pitsat hostelin puolesta :) Hostelin alakerrasta löytyy myös kaapeli tv, maksullinen netti ja respasta pankkiautomaatti. Paikka oli mielestäni turvallinen, joskin hiukan meluisa mutta eihän nykiin nukkumaan mennä muutenkaan. Lähtöpäivänäni alakertaan alettiin asentamaan lukollisia safety boxeja vieraiden käyttöön. Suoraan hostelia vastapäätä on myös poliisiasema joten turhia ei tarvinnut pelätä. Suosittelen lämpimästi !! :)
Olen myöskin saanut sen käsityksen että paljon tätä halvemmalla et manhattanilla yövy. Muuten tietysti new york on kallis paikka, tosin ruokaa saa halvalla esim chinatownista ja keskikaupungin kebabkojuista, eivätkä pienet dineritkään kalliita ole. Jos et ole turhan nirso niin mahan saa täyteen 6-9 taalalla mikä tarkoittaa perus kinkkisapuskaa, hampurilaisia, pitsaa tai shish kebabia. Baareissa on suht hintavaa, tosin drinkitkin ovat sitten vahvempia kun viinaa kaadetaan lasiin vapaalla kädellä suunnilleen sen perusteella että miellyttääkö asiakkaan naama vai ei :) Tipit on kuitenkin syytä muistaa aina, ja taksit on halpoja (ja metro turvallinen ja yksinkertainen käyttää).
Vaatteet manhattanilla ovat aika kalliita mutta jo esim brooklynistä löytää suht edullisia vaatekauppoja. Piraattilevyjä, -kelloja ja -vaatteita kaupataan joka kadunkulmassa varsinkin chinatownissa. Kaikenkaikkiaan rahaa meni yli kahdessa viikossa (sisältäen ihan kaiken yöpymiset mukaanlukien) noin 1000€, tosin baareissa tuli juostua melkein joka ilta ja palatessa kassit oli täynnä uusia vaatteita :). Hauskaa matkaa !
Ilma on aika samanlaista kun Hesassa, saatta olla tosi kylma ja lunta tai ei. Maaliskuu on aika ikava kuukausi taalla pain. Vaikka paljon voi toki tehda huonollakin ilmalla. Jos lamminta haet, suosittelen maaliskuussa Floridaa tai Californiaa.