Karibian-risteily

Minkälaisia kokemuksia Karibian-risteilyiltä (RCCL tai muut) ? Olemme lähdössä marraskuussa sinne. Ennen sitä Floridaan, mm. Epcot Centeriin. Onko vinkkejä muista kohteista ?
81195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Riippuu paljon iitä painottako laivalla oloon vai satamakäynteihin.

Miamista lähtevillä on useimmiten useampia meripäiviä.
Santo Domingosta lähtevissä voi selvitä yhdellä.

Nyt olemme katsoneet Panamaa.
Yhdistyy risteily ja kaupunkiloma.
Edellinen oli viikko Pienillä Antilleilla, viikko Puerto Platassa.
Lähinnä rantaloma.

Marraskuu on Karibialla hurrikaaniaikaa joten reittimuutoksiin on syytä, huonolla tuurilla, varautua.

Rattoisaa risteilyä teille!
Minusta nämä "oikeat" risteilyt ovat todella rentouttavia.

Äänestä
  • Menemme RCCL:n Liberty of the Seas -laivalla läntistä reittiä Meksikoon jne. Tarkoitus on myös tehdä joku tai joitain retkiä maissa.

    Yhdistämme tähän muutaman päivän oleilun Floridassa ennen risteilyä ja olemme menossa Miamista Orlandoon, ainakin Epcot Centeriin. Onko jotain vinkkejä tältä osin ?

    Äänestä

  • paf kirjoitti:

    Menemme RCCL:n Liberty of the Seas -laivalla läntistä reittiä Meksikoon jne. Tarkoitus on myös tehdä joku tai joitain retkiä maissa.

    Yhdistämme tähän muutaman päivän oleilun Floridassa ennen risteilyä ja olemme menossa Miamista Orlandoon, ainakin Epcot Centeriin. Onko jotain vinkkejä tältä osin ?

    ...eli Libertylla olen lähdössä minäkin lokakuussa Karibialle. Nythän siellä riehuu Gustav; näiden hirmumyrskyjen aikahan on elo-joulukuussa. En osaa olla tästä millänsäkään, kun olin joskus nuorena 60-luvulla laivassa töissä ja myöhään syksyllä pyörimme niillä vesillä ilman ongelmia, vaikka välillä heittelehdittiin aika reippaasti eikä se rahtilaiva ollut läheskään näiden ristelilijöiden kokoa. Matkatoimisto sanoi että reittiä vaihdetaan sään mukaan; kysyin tätä kun matkakumppani alkoi jänistää.

    Olisi kiva kuulla, minkälaisia kokemuksia muuten tällä risteilyllä käyneillä on eli kertokaa, please!

    Äänestä

  • Moikka!

    Tuli paniikki varata matkaa, koska meidän Bangkokin lennot evättiin ensi perjantailta. Sain varattua seuraavan setin ja olisi mukavaa kuulla muiden kävijöiden kokemuksia.

    Olemme siis puolison kanssa lähdössä Dominikaaniseen tasavaltaan. Meillä ei ole aikaisempaa kokemusta ko. paikasta. Onko sieltä mahdollisuutta tehdä laivamatkoja muihin Karibian kohteisiin tai reissua Miamiin, jossa vöisi yöpyä muutaman yön.

    Onko Karibian risteilyt halvempia buukata paikan päältä kuin täältä koto suomesta?

    Olemme reppureissussa: mistä kannattaisi varata hotellit, koska "all include" paketit eivät ole ihan budjetoituja.

    Kiitos vastauksistanne!

    Äänestä

halpaa bissee ja paljon sitä saa tuoda?

Äänestä
  • Jos vesillä haluaa dokata, eikös olis halvempaa hypätä Tallinnan lauttaan ja vetää lärvit siellä? Ja tuodakin saa niin paljon kun jaksaa kantaa. Vai olisko enemmkän hohtoa kaljotella Karibialla? Käsittämätön kysymys.

    Äänestä

Minkälainen tuo marraskuu on ajankohtana oikeastaan säiden puolesta ? Ilmeisesti lämmintä on, mutta ei kai mikään sadekausi tms ?

Äänestä

Erinomaisia kokemuksia. Marraskuun loppupuolelta leppeät ilmat, hienot laivat, hyvin järjestetyt retket. Kaikki toimii mallikkaasti.

Suosittelen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paf kirjoitti:

Minkälaisia kokemuksia Karibian-risteilyiltä (RCCL tai muut) ? Olemme lähdössä marraskuussa sinne. Ennen sitä Floridaan, mm. Epcot Centeriin. Onko vinkkejä muista kohteista ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu