Jos jalka

toisen tanssijan jalkaan, niin eikö anteeks pyyntö riitä?? Eilen pavilla jalkani vahingossa osui jonkun naisen jalkaan ja nainen kiljaisi lujaa. Pyysin kyllä anteeksi, mutta ämmä vaan tuijottaa vihaisena. Ei mulla oo silmiä takana ja en voi vahingolle mitään. Olen itsekin saanut monta kertaa jalkaan osumia ja tiedän että kukaan ei potki tahallaan.
81770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mikään riitä. Jokainen parisuhteessa elävä/elänyt mies tietää, että anteeksipyyntö on naisen lepyttämisessä yhtä tyhjän kanssa. Pitää lahjoa ja kehua ja ylentää nainen prinsessaksi ja alentaa itsensä maan matoseksi.

Äänestä
  • Tuo on kyllä totta! Kyky antaa ja pyytää aidosti anteeksi on tosi iso asia.

    Vihainen nainen, hoitaa vihaisuuden syitä, tilanteissa ja täten on varmaan ulkona aitoudesta.

    Vilpittömyys on vihan vihollinen.

    Äänestä

Miksi potkit toisia tanssilattialla? Siksi, että joku toinen on joskus potkinut sinua???

Äänestä

kuinka anteeksipyyntöön reakoidaan. Ensinnäkin anteeksipyyntö on hyvä esittää niin että potkun kohteeksi joutunut huomaa sen. Ei niin että potkun saanut on selkä pyytäjää kohti. Silloin ei potkituksi tullut tiedä anteeksipyynnöstä mitään ja on kiukkunen sen vuoksi. Jokainen kokee potkun eritavalla. Potkijasta saattaa tuntua osuma hipaisulta, mutta pahaan kohtaan osuessaan hipaisukin sattuu. Tansseissahan pätee samat pelisäännöt kuin rinteessä. Takaa tuleva väistää ja "lukee" edellä menijöiden liikkeitä välttääkseen törmäilyt. Tämä tietysti edellyttää taitoa lukea toisten liikkeitä sekä tarvittavaa näkökykyä kyseiseen toimintaan. Likinäkö tai silmälasit narikassa on pahasta. Kädenalitansseissa kannattaa tanssia ns. jalat maassa eikä kauheasti nostella jalkojaan korkealle poljentoja harrastaen tai taaksepäin ojentaen. Ahtaassa tilassa käsien liikkeet pienemmiksi ja askeleet pienemmiksi sekä silmät myös "selkään".

Tanssikursseilla olIsi hyvä opettaa pienessä tilassa tanssimista. Rajata alue ja siihen parit ahtaasti tanssimaan kädenalitanssilajeja. Ja jokaisesta toiseeen pariin kohdistuvasta osumasta virhepisteitä.

Mukavia tanssihetkiä meille kaikille!

Äänestä

Jättäkää ne vitun korkkarit kotiin ku lähdette tanssimaan. Korkokengät kuuluu kapakkatansseihin.

Äänestä
  • Entä ne tyypit, jotka tulevat tansseihin juoksulenkkareilla ja tanssivat vain laukkujensa ympärillä hytkytellen?

    Mieluummin katson vaikka kymmenen sentin piikkikorkoja, edellyttäen että niillä osataan tanssia...

    Äänestä

  • farkut pois juhlapaikoilta kirjoitti:

    Entä ne tyypit, jotka tulevat tansseihin juoksulenkkareilla ja tanssivat vain laukkujensa ympärillä hytkytellen?

    Mieluummin katson vaikka kymmenen sentin piikkikorkoja, edellyttäen että niillä osataan tanssia...

    Ne nyssykät ja lenkkarit eivät vahingoita ketään, mutta korkokengillä potkiminen voi aiheuttaa vakavia vaurioita joitten paranteleminen ei ole ihan pikku juttu.

    Äänestä

Toisen jaloille tanssiminen on puhtaasti tanssitekniikkavirhe. Jalkaa ei koskaan pidä viedä vartalom alta pois vaan jalan pitää antaa tavallaan roikkua vartalon alla askeleen ottamisen aikana. Vasta aivan askeleen lopussa voi lisätä askeleen pituutta, jos on tarve, mutta silloinkin askeleen pitää edetä lähes lattiaa myöden.

Valitettavan usein tanssikursseilla jätetään opettamatta vartalon alla askeltamisen tekniikka vaikka se on yksi lavatanssin perusteista.

En ole koskaan huomannut hyvän seuraajan askeltavan kenenkään jaloille. Hyvä seuraaja ei vie jalkaa eroon miehen jalasta. Ennakoivilla askeltajilla on suuri riski astua jaloille, koska ennakoiva askel menee hyvinkin paljon edelle suhteessa vartalon liikkeeseen.

Tanssilajiteknisiä eroja tietysti on, mutta yleensä pienemmässä tilassa vienti on suppeaa, niin silloin myös askeleen pitämiseen vartalon alla tulee kiinnittää erityistä huomiota.

Edellämainitut periaatteet koskevat myös avoimen otteen tansseja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vahingossa osuu kirjoitti:

toisen tanssijan jalkaan, niin eikö anteeks pyyntö riitä?? Eilen pavilla jalkani vahingossa osui jonkun naisen jalkaan ja nainen kiljaisi lujaa. Pyysin kyllä anteeksi, mutta ämmä vaan tuijottaa vihaisena. Ei mulla oo silmiä takana ja en voi vahingolle mitään. Olen itsekin saanut monta kertaa jalkaan osumia ja tiedän että kukaan ei potki tahallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu