Luonnonmukainen ja ilmainen hoito kuumiin aaltoihin: laihduta. Minä laihdutin 10 kiloa ja ahdistavan hikoilun sijasta kärvötän nyt peiton alla. Ihanaa!
Kuumista aalloista eroon
11
3021
Vastaukset
- onnistuit laihtumaan
kerro äkkiä ystävä hyvä!
- Tärppästikku
Mikään dieetti ei pudottanut painoa, vaan oli pakko turvautua mehupaastoon, sanokoot kaikki gurut nyt mitä tahtovat.
Mehupaastoa kesti 8 viikkoa, joista viikonloput söin kevyesti, ja arkipäivät olin pelkillä mehuilla. Paastovaikutus on sama, vaikka välillä vähän söisikin.
- Hormoonihurmio
Kunpa se olisikin noin yksinkertaista. Mikähän olisi neuvosi naiselle, jonka BMI on 18, ja joka silti kärsii kuumista aalloista?
Mukava tietysti kuulla, että oma olosi helpottui ja että onnistuit laihduttamaan. Onnittelut siitä! Ei kuitenkaan kannata tarjota kaikille sopivana patenttilääkkeenä sellaista, joka itselle on auttanut, koska nämäkin asiat ovat kovasti yksilöllisiä.
Nykyisin, kun lääkäreitä kuuntelee ja lehtiä lukee tuntuu kuin kaikki maailman vaivat selitettäisiin ylipainolla. On hyvä muistaa, että asiat eivät ole niin yksinkertaisia ja yksioikoisia, hormonaalisiin juttuihin niin kuin moniin sairauksiinkin vaikuttaa kaikkein eniten perimä.- on moneksi
Niinpä. Kun nettiä lukee törmää siellä teksteihin että lihavien ihmisten rasvakudos pystyy erittämään estrogeenia ja näin ollen lihavilla ihmisillä on vähemmän vaihdevuosivaivoja ja samoiten lihavat eivät kärsi vaihdevuosien tuomasta luukadosta.
- rispetktii siskolle
Sisareni, yli 60v, laihdutti 50 kiloa painostaan. On aina kärsinyt myös kuumista aalloista, mutta kun minä sairastuin rintasyöpään, hänkin jätti hormonikorvaushoidot pois. Riski on kuitenkin suurempi jos sisarellakin on ollut rintasyöpä.
Kysyin juuri häneltä onko aallot hävinneet, niin ikävä kyllä ei mitään helpostusta ole tullut.
Mutta ole onnellinen jos sinulla on näin käynyt.:)
Ollessani syöpäpotilaiden sopeutumivalmennuskurssilla (huh mikä nimi), siellä oli hiukan pyöreä sairaanhoitaja, joka myös kertoi ettei vaihdevuosioireet ole niin pahat ylipainoisilla. No tämäkin on yksilöllistä koska minulla kyllä on vaikeat. - Oikukas-Oinas
Olen 46 vuotias ja vaihdevuodet alkaneet vuosi sitten.Lääkärini kirjoitti minulle lääkereseptin,mutta en kokenut vielä tarvetta aloittaa niiden syöntiä.Nyt viimeisen kuukauden aikana oireita jonkin verran,mutta niiden kanssa pärjään.Ylipaino ongelmia minulla ei ole(170cm/68kg).Kuumia aaltoja minuutin/parin kestäviä,sekä yöllä kuuma että kylmä.Onko kellään kokemuksisia luontaislääkkeistä?
- tiedä sanoa
vaikuttavatko luonnonlääkkeet kun oireet alussa tulevat ja menevät miten sattuu. Luulin niiden ensin vaikuttavan kun käytin yhtä luontaistuotetta monta kuukautta, mutta sitten se yhtä äkkiä lakkasi "vaikuttamasta". Ehkä kyseessä oli vain sellainen oireeton kausi, joka sattui juuri päälle samaan aikaan. Kalaöljy ehkä helpottaa, samoin pellavansiemenruohe, ainakin vatsa voi hyvin. Ainoa, joka on todella tuntunut vähän auttavan, on sinkki. Hiukset ja iho ovat pitäneet siitä, samoin B-vitamiinista. Luulisin, että parasta on syödä paljon kotimaisia marjoja ja kasvikisia. Minulla ainakin vaihtarioireet helpottavat syksyisin kun kerään paljon marjoja ja sieniä ja syön kasviksia, etenkin kurpitsaa.
- sun kanssa..
tiedä sanoa kirjoitti:
vaikuttavatko luonnonlääkkeet kun oireet alussa tulevat ja menevät miten sattuu. Luulin niiden ensin vaikuttavan kun käytin yhtä luontaistuotetta monta kuukautta, mutta sitten se yhtä äkkiä lakkasi "vaikuttamasta". Ehkä kyseessä oli vain sellainen oireeton kausi, joka sattui juuri päälle samaan aikaan. Kalaöljy ehkä helpottaa, samoin pellavansiemenruohe, ainakin vatsa voi hyvin. Ainoa, joka on todella tuntunut vähän auttavan, on sinkki. Hiukset ja iho ovat pitäneet siitä, samoin B-vitamiinista. Luulisin, että parasta on syödä paljon kotimaisia marjoja ja kasvikisia. Minulla ainakin vaihtarioireet helpottavat syksyisin kun kerään paljon marjoja ja sieniä ja syön kasviksia, etenkin kurpitsaa.
ensin luulin minäkin, että luontaistuotteet auttavat vv-vaivoissa. Ilmeisesti alkuaikoina vaivat olivat kausiluontoisia, kun menkat silloin tällöin vielä tulivat, niin oma hormoonituotanto pelasi ja esim. hikoilut loppuivat ja kuvittelin l-tuotteiden auttaneen. Nyt, kun ikää on 53 ja vaihtarit kunnolla päällä, niin mitkään luontaistuotteet eivät enää auta(vain kerta toisensa jälkeen rahat menevät hukkaan, kun niitä kokeilee)
Kesällä oli tosi kauhea hikoilu, mutta nyt on helpottanut huomattavasti ilmojen kylmetessä. Noi sun luettelemasi marjat ym. kuuluvat myös mun valikoimaani.
- aina_hiki
Mä laihduin noin 15 kiloa runsaassa vuodessa, ja oikeastaan kuumat aallot alkoivat vasta laihduttuani, 'lihavana' ei ollut aaltoja. yleensä laihat ihmiset palelee mennen tullen mutta minä en. :=(
- mävainen
Kahvi pois. Ja sokeri. Tupakka.
- sinivuokkoset
Luontaistuotekaupan Royal gelee on poistanut hikoilun ja yöllä saanut nukuttua.
Kokeillut olen muitakin luontaistuotteita mutta tämä tehokkain mielestäni.
Haittavaikutuksia en ole huomannut vielä, onko muilla kokemuksia tästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1422653Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3601977- 401707
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii321566Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110918Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772