Kuumista aalloista eroon

Tärppästikku

Luonnonmukainen ja ilmainen hoito kuumiin aaltoihin: laihduta. Minä laihdutin 10 kiloa ja ahdistavan hikoilun sijasta kärvötän nyt peiton alla. Ihanaa!

11

3038

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistuit laihtumaan

      kerro äkkiä ystävä hyvä!

      • Tärppästikku

        Mikään dieetti ei pudottanut painoa, vaan oli pakko turvautua mehupaastoon, sanokoot kaikki gurut nyt mitä tahtovat.

        Mehupaastoa kesti 8 viikkoa, joista viikonloput söin kevyesti, ja arkipäivät olin pelkillä mehuilla. Paastovaikutus on sama, vaikka välillä vähän söisikin.


    • Hormoonihurmio

      Kunpa se olisikin noin yksinkertaista. Mikähän olisi neuvosi naiselle, jonka BMI on 18, ja joka silti kärsii kuumista aalloista?

      Mukava tietysti kuulla, että oma olosi helpottui ja että onnistuit laihduttamaan. Onnittelut siitä! Ei kuitenkaan kannata tarjota kaikille sopivana patenttilääkkeenä sellaista, joka itselle on auttanut, koska nämäkin asiat ovat kovasti yksilöllisiä.

      Nykyisin, kun lääkäreitä kuuntelee ja lehtiä lukee tuntuu kuin kaikki maailman vaivat selitettäisiin ylipainolla. On hyvä muistaa, että asiat eivät ole niin yksinkertaisia ja yksioikoisia, hormonaalisiin juttuihin niin kuin moniin sairauksiinkin vaikuttaa kaikkein eniten perimä.

      • on moneksi

        Niinpä. Kun nettiä lukee törmää siellä teksteihin että lihavien ihmisten rasvakudos pystyy erittämään estrogeenia ja näin ollen lihavilla ihmisillä on vähemmän vaihdevuosivaivoja ja samoiten lihavat eivät kärsi vaihdevuosien tuomasta luukadosta.


    • rispetktii siskolle

      Sisareni, yli 60v, laihdutti 50 kiloa painostaan. On aina kärsinyt myös kuumista aalloista, mutta kun minä sairastuin rintasyöpään, hänkin jätti hormonikorvaushoidot pois. Riski on kuitenkin suurempi jos sisarellakin on ollut rintasyöpä.
      Kysyin juuri häneltä onko aallot hävinneet, niin ikävä kyllä ei mitään helpostusta ole tullut.

      Mutta ole onnellinen jos sinulla on näin käynyt.:)

      Ollessani syöpäpotilaiden sopeutumivalmennuskurssilla (huh mikä nimi), siellä oli hiukan pyöreä sairaanhoitaja, joka myös kertoi ettei vaihdevuosioireet ole niin pahat ylipainoisilla. No tämäkin on yksilöllistä koska minulla kyllä on vaikeat.

    • Oikukas-Oinas

      Olen 46 vuotias ja vaihdevuodet alkaneet vuosi sitten.Lääkärini kirjoitti minulle lääkereseptin,mutta en kokenut vielä tarvetta aloittaa niiden syöntiä.Nyt viimeisen kuukauden aikana oireita jonkin verran,mutta niiden kanssa pärjään.Ylipaino ongelmia minulla ei ole(170cm/68kg).Kuumia aaltoja minuutin/parin kestäviä,sekä yöllä kuuma että kylmä.Onko kellään kokemuksisia luontaislääkkeistä?

      • tiedä sanoa

        vaikuttavatko luonnonlääkkeet kun oireet alussa tulevat ja menevät miten sattuu. Luulin niiden ensin vaikuttavan kun käytin yhtä luontaistuotetta monta kuukautta, mutta sitten se yhtä äkkiä lakkasi "vaikuttamasta". Ehkä kyseessä oli vain sellainen oireeton kausi, joka sattui juuri päälle samaan aikaan. Kalaöljy ehkä helpottaa, samoin pellavansiemenruohe, ainakin vatsa voi hyvin. Ainoa, joka on todella tuntunut vähän auttavan, on sinkki. Hiukset ja iho ovat pitäneet siitä, samoin B-vitamiinista. Luulisin, että parasta on syödä paljon kotimaisia marjoja ja kasvikisia. Minulla ainakin vaihtarioireet helpottavat syksyisin kun kerään paljon marjoja ja sieniä ja syön kasviksia, etenkin kurpitsaa.


      • sun kanssa..
        tiedä sanoa kirjoitti:

        vaikuttavatko luonnonlääkkeet kun oireet alussa tulevat ja menevät miten sattuu. Luulin niiden ensin vaikuttavan kun käytin yhtä luontaistuotetta monta kuukautta, mutta sitten se yhtä äkkiä lakkasi "vaikuttamasta". Ehkä kyseessä oli vain sellainen oireeton kausi, joka sattui juuri päälle samaan aikaan. Kalaöljy ehkä helpottaa, samoin pellavansiemenruohe, ainakin vatsa voi hyvin. Ainoa, joka on todella tuntunut vähän auttavan, on sinkki. Hiukset ja iho ovat pitäneet siitä, samoin B-vitamiinista. Luulisin, että parasta on syödä paljon kotimaisia marjoja ja kasvikisia. Minulla ainakin vaihtarioireet helpottavat syksyisin kun kerään paljon marjoja ja sieniä ja syön kasviksia, etenkin kurpitsaa.

        ensin luulin minäkin, että luontaistuotteet auttavat vv-vaivoissa. Ilmeisesti alkuaikoina vaivat olivat kausiluontoisia, kun menkat silloin tällöin vielä tulivat, niin oma hormoonituotanto pelasi ja esim. hikoilut loppuivat ja kuvittelin l-tuotteiden auttaneen. Nyt, kun ikää on 53 ja vaihtarit kunnolla päällä, niin mitkään luontaistuotteet eivät enää auta(vain kerta toisensa jälkeen rahat menevät hukkaan, kun niitä kokeilee)

        Kesällä oli tosi kauhea hikoilu, mutta nyt on helpottanut huomattavasti ilmojen kylmetessä. Noi sun luettelemasi marjat ym. kuuluvat myös mun valikoimaani.


    • aina_hiki

      Mä laihduin noin 15 kiloa runsaassa vuodessa, ja oikeastaan kuumat aallot alkoivat vasta laihduttuani, 'lihavana' ei ollut aaltoja. yleensä laihat ihmiset palelee mennen tullen mutta minä en. :=(

    • mävainen

      Kahvi pois. Ja sokeri. Tupakka.

    • sinivuokkoset

      Luontaistuotekaupan Royal gelee on poistanut hikoilun ja yöllä saanut nukuttua.
      Kokeillut olen muitakin luontaistuotteita mutta tämä tehokkain mielestäni.
      Haittavaikutuksia en ole huomannut vielä, onko muilla kokemuksia tästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2732
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      343
      2474
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2154
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1906
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1685
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1589
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1470
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1429
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1385
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1176
    Aihe