Teflon-suihke sohvan verhoilulle?

Sohvanostaja

Ostin kangaspäällysteisen sohvan, ja myyjä suositteli suojaamaan verhoilukankaan teflon-suihkeella, jotta lika ei tarttuisi kankaaseen ja se olisi helppo pyyhkiä pois.

Onko kenelläkään tiedossa, löytyykö tällaista suihketta esim. tavarataloista, vai mistä olette sellaista löytäneet? Onko esim. jotain tiettyä suihkemerkkiä, jota suosittelette?

Asun Helsingissä.

Kiitos!

2

2956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huonekaluliikkeistä ainakin

      Soft care teflon suihke n.15 euroa. Haisee voimakkaasti n.2 tuntia. Leatermaster hajuton saman hintainen kestää viikon ennenkuin on suojaava. Kannattaa laittaa reilusti esim. käsinojiin ja istuinosiin ei paljon muihin pintoihin, ei merkitystä. Muutamalla vesitipalla voi kokeilla myöhemmin onko tehot tallella muuten ei kaipaa uusimista jos vesi jää pisaralle.

    • muska-marjatta

      Kerrankin voi varmuudella neuvoa hyvän vinkin.... Osta Softcaren Textile Care kit hoitopakkaus tekstiilihuonekaluille, sitä myyvät huonekaluliikkeetkin, ainakin itse ostin samal kun ostin uudet sohvat. Kumma kun ei sulle jo sitä myyjä osannut tarjota. Maksoi viime kesänä 29E ja siin on suoja-aine ja pesuaine,500ml pullot, eli ei kallista, koska on hyvin riittoisaa. Käsittele suoja-aineella kauttaaltaan heti uutena, estää lian tarttumista(tuuleta hyvin, kauhea katku!)Jos likaantuu, voit pestä pesuaineella,kyllä lähtee!Jopa mustekynän jälkikin. Hyvä pakkaus, suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5085
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      145
      2941
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1824
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe