http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1578275
"Rottweilerit hyökkäsivät kimppuun - nainen yhä sairaalassa."
Taas ikäviä
12
1165
Vastaukset
- pian?
Kai palstan nuori seriffi poistaa tämän keskustelun aloituksen pian? haluaisin tietää, miksi noita väkivaltaisia koiria pidetään ja mistä omistaja, joka ei nähnyt edes tapahtumaa, kykeni päättelemään, että narttu ei purrut. onneksi uros lopetettiin ja raha ratkaisee ongelmat.
- erotti
hyvä, että joku ehti erottaa , kumpi koirista puri. minusta kaikki rotikat ovat samannnäköisiä. hyvä, ettei väärää koiraa lopetettu.
- pahoja ongelmia
nämä rodut on kiellettävä suomessa
sairaita koiria kun ilman syytä hyökkäävät kimppuun
lakia pitäisi muuttaa niin että kun koirasi pääsee irti tai olet sen laskenut irralleen ja hyökkää ihmisen kimppuun puremaan
koiran omistaja laitetaan pahoinpitelystä oikeuteen- p**kele
Ton omistajan voisi lopettaa... Suurimmassa osassa tämmöisiä tapauksia se vika on hihnan toisessa päässä. Tulis sellainen laki, että mahdollisesti vihaisten koirien omistajat lopetetaan, jos sen koirat hyökkää toisen ihmisen päälle! Eikös oliski kivaa...? ;)
- rrh
p**kele kirjoitti:
Ton omistajan voisi lopettaa... Suurimmassa osassa tämmöisiä tapauksia se vika on hihnan toisessa päässä. Tulis sellainen laki, että mahdollisesti vihaisten koirien omistajat lopetetaan, jos sen koirat hyökkää toisen ihmisen päälle! Eikös oliski kivaa...? ;)
Omistajassa vika! Ei osata kouluttaa oikein.
- näissä tapauksissa
vika on varmasti koiran omistajassa. Otetaan vaativa koira ja kohdellaan sitä kuin pientä puudelia. MIETTIKÄÄ TARKKAAN MINKÄ KOIRAN OTATTE!!! valinnan pitää perustua enemmän luonteeseen kuin ulkonäköön.
- VonEnTiedäMitäSanoisin
On se kumma kun yhdelle rodulle sattuu ja tapahtuu jatkuvasti.
Itse olen koirien kanssa ollut tekemisissä koko elämäni ja ainoastaa rotikat saa varuilleen kohdatessa.
Mitä helvettiä tekee koiralla joka koettaa haastaa joka tilanteessa ja dominanssi on suurempi kuin millään muulla rodulla?!
Rotu sopii varmasti joillekkin ihmisille, mutta vähintään 50% omistajista ei tajua mikä heillä siellä narun päässä on. Jos ei ole rahaa bemariin, niin sitten rotikka.
Seuraavaksi joku sanoo kuinka en tajua koirista mitään ja kuinka kivoja pikku äidin mussukoita ne rotikat onkaan. Tietäisittepä vain...- dobberweiler
Luuleko tosiaan että vain muutama rotu hyökkää ihmisen kimppuun? Mietippä hiukan...Suomessa varmaan päivittäin ihminen joutuu koiran puraisemaksi, no jos ei päivittäin niin viikottain. Miksi niistä vain osa kelpaa/uutisoidaan lehdissä? Olisikohan näin että vain doppereiden ja rotikoiden toilailut kiinnostaa/aiheuttaa pelkoa ja pelkohan tunnetusti myy.
Dominassista puheen ollen joka rodussa on dominanssin omaavia koiria, tulee perimästä sudelta. Jos väität muuta et kyllä tiedä koirista mitään.
"Jos ei ole rahaa bemariin, niin sitten rotikka." Mitä tuo nyt tarkoittaa? Voisitko hiukan selventää.
Minua on puraissut kaksi koiraa, arvet on kädessä toisesta hyökkäyksestä jäljellä... jouduin sairaalaankin paikattavaksi. Koira joka minua uri oli spanieli... mitäs siihen sanot? Nehän ne vasta ovat mussukoita.... - ............
dobberweiler kirjoitti:
Luuleko tosiaan että vain muutama rotu hyökkää ihmisen kimppuun? Mietippä hiukan...Suomessa varmaan päivittäin ihminen joutuu koiran puraisemaksi, no jos ei päivittäin niin viikottain. Miksi niistä vain osa kelpaa/uutisoidaan lehdissä? Olisikohan näin että vain doppereiden ja rotikoiden toilailut kiinnostaa/aiheuttaa pelkoa ja pelkohan tunnetusti myy.
Dominassista puheen ollen joka rodussa on dominanssin omaavia koiria, tulee perimästä sudelta. Jos väität muuta et kyllä tiedä koirista mitään.
"Jos ei ole rahaa bemariin, niin sitten rotikka." Mitä tuo nyt tarkoittaa? Voisitko hiukan selventää.
Minua on puraissut kaksi koiraa, arvet on kädessä toisesta hyökkäyksestä jäljellä... jouduin sairaalaankin paikattavaksi. Koira joka minua uri oli spanieli... mitäs siihen sanot? Nehän ne vasta ovat mussukoita....johtui oletettavasti siitä että koirapariskunta suojeli lapsiaan..
- pentujen
............ kirjoitti:
johtui oletettavasti siitä että koirapariskunta suojeli lapsiaan..
vanhemmat http://www.keltainenporssi.fi/ilmoitus/16233941;jsessionid=8238ED73003D84814E60DE89A2311FCC
Myydään:
ROTTWEILER UROS
Osasto: Koirat
Ilmoitusteksti: 2 urosta heti,
Tuotekuvaus: 9 viikon ikäisiä
Hinta: 200 e
Ilmoittajan yhteystiedot:
Puhelinnumero:
Sijainti: Parikkala - stoeten
""Mitä helvettiä tekee koiralla joka koettaa haastaa joka tilanteessa ja dominanssi on suurempi kuin millään muulla rodulla?!""
Olet lukenut keskustelupalstoja ihan liikaa. Ei ne mitään villieläimiä ole, eivätkä ole pyrkimässä maailman valtiaksi sen enempää kuin muutkaan koirat jos niitä ei siihen opeteta. Sen dominanssi ei ole suinkaan hallitsematonta, vaan se on herkkä koira joka oppii nopeasti tavan selviytyä tilanteista.
- rottis
Eiköhän pitkälti vika löydy sieltä narun toisesta päästä! Ei kaikki ole pahoja! Saathan pienestäkin koirasta hyökkäävän mutta niistä ei välitetätehdä numeroa. Mehän omistamme ison "tappajakoira". Näin tuolla kaupungissa huudellaan kun kuljetaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454452Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232899Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412652Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811644Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161528- 501238
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996