Eräällä miehellä oli ullakkolla huone jossa oli katossa yksi hehkulamppu. Valokatkaisija oli asennettu ullakolle vievien rappusten alle. Kun katkaisijan kytki päälle, alhaaltapäin ei voinut mitenkään todeta syttyikö lamppu todella vai ei. Aina joutui kävelemään ylös asti varmistamaan asia. Talon sähkötöistä vastannut asentaja oli lisäksi sijoittanut tämän ulllakkokytkimen viereen kaksi muutakin täysin samanlaista katkaisijaa. Sähköjohdot oli kaikki upotettu seinään eikä niistä voinut päätellä mitään. Nyt kysymys kuuluukin, voiko henkilö joka ei tiedä oikeaa katkaisijaa, varmasti sanoa mikä kolmesta katkaisijasta sytyttää valon, kun hän voi käydä ullakolla yhden kerran sen jälkeen kun hän on painanut katkaisijat haluamaansa asentoon. Henkilö voi painaa alhaalla ollessaan yhtä tai useampaa katkaisijaa, mutta sitten ylhäällä kerran käytyään hänen täytyy varmasti tietää, mikä katkaisija sytyttää valon. Miten henkilön tulee toimia?
kolme lamppua
4
2124
Vastaukset
- välähtääkö
Otsakkeena kysymykseen pitäisi tietysti olla kolme katkaisijaa, vaikkei sillä olekaan mitään tekemistä ratkaisun kanssa. Täsmennän vielä että noita kahta muuta katkaisijaa ei ole kytketty mihinkään, mikä paljastaisi sen etteivät ne voisi olla ullakkohuoneen lampun katkaisijoita. Tähän tehtävään on looginen ratkaisu jonka keksiessään tietää heti osuneensa oikeaan.
- Matikkapää
Aluksi kyseisen miehen pitää painaa oikean puoleista katkaisinta.Kun on kulunut 30 min hän sammuttaa katkaisimen.Tämän jälkeen hän painaa keskimmäistä katkaisinta ja kiipeää ullakolle.Jos valo palaa, hän tietää että keskimmäinen on oikea katkaisin.Jos valo ei pala,hän kokeilee lamppua.Jos se on kuuma,niin oikea katkaisin on oikean puolinen.Jos lammppu on kylmä jäljelle jää vasemmanpuolinen katkaisin.
- välähti
./.
- oiskohan...
Ei mennä ylös ollenkaan.
Katsotaan alhaalla mittaritaulun kiekon nopeudesta kulutuksen kasvusta oikea katkaisija (ne kaksi muuta katkaisijaahan eivät olleet kytketty mihinkään).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3702302IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk591787Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1551389Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.981368- 1541345
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten121182Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021181Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851122Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701077Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan481032