Löysin erään makkaralaadun joka mielestäni oli hyvää. Eräänä päivänä vilkaisin siinä olevaa tuoteselostusta.
Olen aina luullut että makkara sisältää joko sian tai naudan eri osia ja tietysti sitten ne jauhot ja muut lisukkeet.
Tässäpä kerrottiinkin että makkarassa on kanaa, kalkkunaa ja sianlihaa sekä erikseen vielä kamaraa mikä sekin on sikaa.
Olkoon kuinka tahansa, hyvää oli, mutta en arvannut nauttivani niitä aineita juuri tuossa muodossa.
Kannattaa tutustua tuoteselostuksiin niin tietää mitä syö.
Olen aina luullut että makkara sisältää joko sian tai naudan eri osia ja tietysti sitten ne jauhot ja muut lisukkeet.
Tässäpä kerrottiinkin että makkarassa on kanaa, kalkkunaa ja sianlihaa sekä erikseen vielä kamaraa mikä sekin on sikaa.
Olkoon kuinka tahansa, hyvää oli, mutta en arvannut nauttivani niitä aineita juuri tuossa muodossa.
Kannattaa tutustua tuoteselostuksiin niin tietää mitä syö.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä makkaroissa on eroja aivan oikein kirjoitit,tuoteselostus on aina hyvä lukea,sillä saattaahan olla että jossain tuotteessa on sellaista jota ei kaikki kestä tai ovat allergisia,Aivan kun ostaa jahtimakkaraa,niin siinä on paljon muutakin kuin se sipuli,ja jos ostaa sitten sitä itseään sipulimakkaraa niin siinäkin on sen monet lisukkeet.
Siis lukekaamme aina tuoteselostus ja päiväyskin,sitten ehkä tiedämme mitä syömme ja juomme.
Oli hyvä kun kirjoitit tästäkin asiasta.
harvoin tulee katsottua mitä mikäkin ruoka sisältää.
Allergia kokeet minulta on otettu ja en ole niitten mukaan ainakaan millekään allerginen.
Kuitenkin usein huomaan jonkun ruokalajin vaivaavan. Esim. Suuri sipuli määrä paukuttaa hirveästi.
Makkaraa en syö juuri koskaan, mutta juusto on poikaa, enkä kyllä vieläkään tiedä mitä kaikkea tavallinen Edam juusto pitää sisällään.
Siis, ei tule katsottua koskaan näitä tuoteselostuksia. Rasvaprosenttia joskus tarkkailen, mutta en oikeastaan muuta.
niin kyllä noi makkarat on tulleet paljon huonommiksi, viimesen 40-50 vuoden aikana.
Otetaan EM'si vaikka tampereelainen musta / veri makkara . Siinä oli ennen oikein läskin paloja joukossa ja oli hyvää , nyt ei varmasti ole yhtään ja maku on ihan toinen. Vieläkin hyvää , mutta se maku on kyllä aika haalee entiseen verrattua. Vai onko minun makuaistit jo niin paljon huonontuneet?
Sitä nykysin kun pelätään rasvaa, pahemmin kun noita säilöntä aineita.Miksi?
Itse en ole tykännyt lenkkimakkarasta joka sisältää broilerin lihaa. Ja olenkin tuoteselosteesta lukenut ettei siinä vain olisi broileria...
Kunnes eräänä päivänä luin tuoteselosteesta mitä grillimakkaroissa on,(jotka ovat mielestäni paremmalle.) No tietenkin niiden seassa oli broilerin lihaa.
Tuoteselosteita kantsii kyllä lukea ja vähän vertailla keskenään. Ulkomailta tuoduissa kestoelintarvikkeissa on ainakin pitkä luettelo säilöntäaineita.
Tärkeintä kuitenkin lie tarkistaa viimeinen myynti- tai käyttöpäivä. Tuoreemmalla leimalla olevat kun ovat kuitenkin hyllyssä taaempana. Kiireinen koppaa mukaansa sen ensimmäisen tyrkyllä olevan.
kana kaikelta osin on syötävää, mutta sittenkin tulee miettineeksi että mitähän osia tähän makkaraan on laitettu.
On totta että päivämäärä on ehdottomasti tärkein jos aikoo saada tuoretta tavaraa. Yllättäviä asioita silti löytää näistä tuoteselosteista ja niitä lisäaineita, enemmän tai vähemmän, on jokaisessa tuotteessa.
Laukkamakkara. En muista mistä se on alunperin kotoisin. Netistähän sen näkisi.
Kotitekoisella reseptillä tehtynä todella maukasta.
Kieltä, sydäntä, siankylkeä, jauhelihaa, kasleria muunmuassa. Mausteet vielä päälle. Valmis massa sitten vaan siansuoleen. Työlästä puuhaa, jos ei omista sähkökäyttöistä konetta.
Ajatuksena vaan, että onko luomulihaa, mitä syömme vai tuleeko siinäkin lisäaineita jos jonkinlaisessa muodossa.
Laukkamakkara. En muista mistä se on alunperin kotoisin. Netistähän sen näkisi.
Kotitekoisella reseptillä tehtynä todella maukasta.
Kieltä, sydäntä, siankylkeä, jauhelihaa, kasleria muunmuassa. Mausteet vielä päälle. Valmis massa sitten vaan siansuoleen. Työlästä puuhaa, jos ei omista sähkökäyttöistä konetta.
Ajatuksena vaan, että onko luomulihaa, mitä syömme vai tuleeko siinäkin lisäaineita jos jonkinlaisessa muodossa.
tai saa sisältää, on tänä päivänä varmaankin tarkkaan määritelty.
Ns. kestomakkaroissa (metwursti, salami) on yli 90 % täyttä lihaa. Ne savustetaan alhaisessa lämpötilassa ja niistä haihtuu prosessin aikana paljon vettä. Yhden metwurstikilon tekemiseen menee n. 1,5 kg lihaa.
Ruoka- ja leikkelemakkaroissa lihan määrä vaihtelee 45-50 %:n välillä ja niinkuin olit tuoteselostuksesta lukenut, saatetaan makkarataikinaan lisätä naudan- ja sianlihan ohella myös kanaa, kalkkunaaa, kieltä tai kamaraa (joka tässä tapauksessa tarkoittaa vanhojen tai viallisten makkaroitten päitä).
Nuorena tyttönä olin Suomessa erään makkaratehtaan konttorilla töissä ja välillä oli asiaa tehtaan puolelle. Yököttelin kyllä monta kertaa kun halpojen makkaroitten taikinoita sekoiteltiin.
Parhaimpien makkaroitten ja myyntimenestysten reseptit olivat varmassa tallessa makkaramestarin kassakaapissa.
Täytyy sanoa että kyllä makkarat olivat paremman makuisia ennen vanhaan, liekö sitten ollut vielä niin harvinaista herkkua että se oli ylimääräinen mauste. Kauan minäkin raahasin lomareissuilta palatessa saunalenkkiä tänne Ruotsiin, mutta nyt kun suomalaismarkkinat ovat laajentuneet niin voidaan ostaa suomalaismakkaroita täkäläisistä kaupoistakin.
Kirjaviisaus tarttuu, lainausmerkit ja lähde puuttuu.
tuo "viisaus".
Tässä on sinulle lainausmerkit "--" ja lähteenä voit käyttää Mouhijärven lenkin kuoria tai jotakin noista Atrian tuotteista.
Eiköhän se siitä tartu sinuunkin.