Onko kukaan toteuttanut lamellihirsitaloon muuta kuin koneellista ilmanvaihtoa? Jos, niin mistä saa suunnittelijan tähän?
Hirsitalon ilmanvaihto
Lamellista
81947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tinkiä, siinä jos missä säästää väärässä kohti varsinkin jos uudisrakennuksesta kyse. kokonaisbudjetissa kyse on niin pienestä summasta et ei järkee oo. pistä se pari kolme tonnia hyvään ilmanvaihtoon ja nauti raikkaasta ilmasta.
Vaan haluaa perinteisen painovoimasen ilmanvaihdon, niin onnistuuko se uusiin hirsitaloihin?
Ei onnaa vempuloimatta. Eli piirustuksissa pitää olla. Voi jättää laittamatta jos lopputarkaustuksessa ei kitistä. Tai ottaa sen jälkeen pois.
...ja normienkin mukaan koneellinen ilmanvaihto on käytännössä ihan pakollinen minimitaso - etenkin hirsitalossa, jossa tarvitaan tavanomaista parempaa ilmanvaihdon lämmöntalteenottoa (kompensaatio). Ei kannata pohtia muuta kuin koneellista vaihtoa tehokkaalla lämmön talteenotolla.
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Rakenna_hengittavahirsitalo.html
...kaatopaikalle ei ole hyvätapa käydä keskustelua. En lukenut tuolta yhtään mitään, joten arvaan vain että kohdallesi on osunut saastaa ja kuvittelet sen perusteella tietäväsi jotain oheisesta asiasta - itseasiassa homekeskustelu ei liity mitenkään tämän rihman teemaaan.
Mikään tuontyyppinen ongelma ei poista sitä tosiasiaa, että hirsitalo ei täytä energiatehokkuusmääräyksiä ilman reippaanlaista kompensaatiota, eikä ainakaan minulle ole sattunut silmiin kompensaatiolaskelmaa, joka osoittaisi, että hirsitalon saisi määräystenmukaiseksi ilman kunnollista lämmön talteenottoa - ja lämmön talteenoton rakentaminen muuhun kuin koneelliseen ilmanvihtoon, sekin on näkemättä.
mitään energialaskelmiakaan.
Viime syksynä valmistuneessa höylöhirsimökissämme on painovoimainen ilmanvaihto perinteiseen tapaan ja hyvin on toiminut.
En edes tiedä minkälainen olisi 12 v koneellinen ilmanvaihtojärjestelmä ?
ovat kaksi täysin eri asiaa