Seremoniamestari häihin

Apua

Mistähän saataisiin seremoniamestari häihin 31.12. keskiseen suomeen? Tarvittaisiin puhetta väliin, (juontoa) hyviä puhelahjoja (hauskuutusta)ja mahdollisesti musiikkiakin.
Laittele viestiä. : )

13

1646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähipiiristä

      varmasti löytyy ja jollei löydy, ilmankin pärjää-

      • Apua

        Halutaan pitää oma lähipiiri vapaana "töistä"!


      • seremonian vetäjä
        Apua kirjoitti:

        Halutaan pitää oma lähipiiri vapaana "töistä"!

        kuulostaa vähintäänkin - teolliselta?
        Teillä lienee siis satoja vieraita ja vaikeasti hallittava juhlatila vai mistä mahtaa olla kyse.
        Vieraana ihmettelisin - suuresti.
        Ja kokisin olevani "firman pikkujouluissa", joissa vieras ihminen yrittää tiivistää tunnelmaa siinä kuitenkaan onnistumatta.


      • Apua
        seremonian vetäjä kirjoitti:

        kuulostaa vähintäänkin - teolliselta?
        Teillä lienee siis satoja vieraita ja vaikeasti hallittava juhlatila vai mistä mahtaa olla kyse.
        Vieraana ihmettelisin - suuresti.
        Ja kokisin olevani "firman pikkujouluissa", joissa vieras ihminen yrittää tiivistää tunnelmaa siinä kuitenkaan onnistumatta.

        Ei tarvitse niinkään olla ammattimainen, vaan ihminen joka omaa hyvät puhelahjat, niitä kun ei meidän suvussa taida olla, ainakaan välttämättä yleisön edessä. Ja sitäpaitsi saapahan sukukin juhlia, eikä tarvitse painaa hiki otsalla töissä : )

        Mielellään myös levyn vaihtoakin voisi tehdä ampua raketteja...


      • kysyjien joukkoon
        Apua kirjoitti:

        Ei tarvitse niinkään olla ammattimainen, vaan ihminen joka omaa hyvät puhelahjat, niitä kun ei meidän suvussa taida olla, ainakaan välttämättä yleisön edessä. Ja sitäpaitsi saapahan sukukin juhlia, eikä tarvitse painaa hiki otsalla töissä : )

        Mielellään myös levyn vaihtoakin voisi tehdä ampua raketteja...

        siis ooksä tosissas, että ottaisit jonku vieraan tekeen noita juttuja TEIDÄN HÄIHIN?
        jo on..


      • Apua
        kysyjien joukkoon kirjoitti:

        siis ooksä tosissas, että ottaisit jonku vieraan tekeen noita juttuja TEIDÄN HÄIHIN?
        jo on..

        Kyllä ollaan tosissamme. Palkataanhan orkestereita ja muitakin, miksei juontajaakin : )


    • haluatko varmasti juontajan?

      Oon samaa mieltä muiden vastaajien kanssa siitä, että ulkopuolinen juontaja tuntuisi vieraista vaivaannuttavalta. Mieluummin vaikka ujo ja/tai esiintymistaidoton sukulainen tai kaveri ähisemään pakolliset, kuin joku vieras (oli kuinka sujuvasanainen tahansa).

      Eikä häissä nyt ole pakko niin kauheasti "juontaa". Voihan ne suunnitella niinkin, että kaikki mahdollinen on painettu ohjelmaan (jos ette olleet ajatelleet niitä tehdä, niin voisi olla hyvä juttu), ja sitten joku aina vaan välissä sanoo: nostetaan maljat, nyt syömään, nyt seuraan häätanssi, nyt kakkua ja pullaa.

      JOS nyt kuitenkin haluatte ns. juontajan, niin rahallahan saa mitä tahansa. Googleta ohjelmatoimisto juontaja, niin pääset alkuun.

    • näät

      Teet niin tai näin, niin aina menee väärin päin!

      Eli jos löyt homman kaasolle/sukulaiselle, niin olet orjapiiskuri ja tyranni-morsian. Katsos kun vieraat eivät ole työorjia.

      Mutta auta armias jos ehdotatkin ulkopuolisen palkkaamista, niin jo on vierailla vaikeaa.

      Eli sitä saat mitä tilaat. (Kun järjestät häät-ettäs kehtaat-niin paskaa tulee niskaan joka tapauksessa.)

      • Apua

        Niin näyttää olevan! Johtuisiko siitä että jotkut ovat kateellisia, että häitä järjestää ja vielä sellaisia kuin itse haluaa. Pitäähän nyt toki paskaa heittää, mutta onneksi se ei mun hääiloa pilaa. : )


      • yksi aiemmista kommentoijista
        Apua kirjoitti:

        Niin näyttää olevan! Johtuisiko siitä että jotkut ovat kateellisia, että häitä järjestää ja vielä sellaisia kuin itse haluaa. Pitäähän nyt toki paskaa heittää, mutta onneksi se ei mun hääiloa pilaa. : )

        ei tämä ole paskan heittoa vaan yritys vinkata sinulle vaihtoehdoista, jotta SINUN juhalasi onnistuvat.
        Niin monissa piinallisissa yritysjuhlissa / harjannostajaisissa ja muissa tilaisuuksissa olen istunut, että tiedän, mimmoisia juontajia tarjolla on ... ja ne eivät oikeasti sovi hääjuhlaan, joka on intiimi perhejuhla! Perhejuhla! Intiimi! Teidän näköinen! Teidän juhla! Eikä mikään persoonaton pakkopulla, jossa vieras ihminen höpöttää mitä sattuu.


    • idea!!!

      Jos sukulaisista tai tuttavista ei löydy seremoniamestaria on todellakin hyvä idea palkata ulkopuolinen. Teen työkseni häitä, joten tiedän mistä puhun. Seremoniamestarin tulee olla perillä koko illan kulusta mm. ruokailun rytmitys, puheet, hääleikit, aikataulut, yms. Sillä, että illan 'juontaja' on ulkopuolinen, ole mitään merkitystä. Ovathan häissä ainakin puolet tuntemattomia toisilleen. Tärkeää on löytää teidän tyyppisenne seremoniamestari. Häissä on tärkeää, että jollain muullakin on homma hanskassa kuin hääparilla, jotta he voivat keskittyä täysillä omaan suureen juhlaansa ja että häiden tyypillinen alkujäykkyys jäisi mahdollisimman lyhyeksi. Ideanne on siis loistava ja toivottavasti löydätte tyylisenne ihmisen johtamaan seremonioitanne! Iloista Hääjuhlaa teille!!

    • Anonyymi

      Suomalaisissa häissä ei olla kovin totuttu ammattilaisseremoniamestareihin. Taitava seremonia mestari tekee juhlista huolettomat eivätkä vaivaannuttavat. Eikä tarvitse kuormittaa vieraita huolehtimisella eikä tarvitse itse panikoida, vaan saa keskittyä juhlimiseen ja nauttimiseen. Pohjoisessa on ainakin www.huolettomatjuhlat.fi joka tekee seremoniamestarin palveluita ympäri Suomea.

      Kaikkea ei tarvi tehdä ite, vaikka haluaa oman näköiset juhlat. Jos haluaa itse tehdä ja sukulaiset talkoilla, niin tottakai on vapaus tehdä niin. Mutta siinäkin tapauksessa ammattiesiintyjän ohjelman vetäminen helpottaa kaikkia osapuolia, aikataulussa pysymistä, Cateringin kanssa kommunikointia.. Juontaja on hyvä olla, varsinkin jos ei ole sitä supliikkia sukulaista juhlaa viemään eteenpäin.

    • Anonyymi

      a.hirviniemi lähtee nykyään halvalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      126
      4629
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3367
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3285
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2905
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2119
    Aihe