Selvyyden vuoksi kerron, että säällä tarkoitan säätä ja määllä määtä, eli itseäni Ruuneperiä.
Meillä kaikilla taitaa olla lempivuodenaika. Useimmille se taitaa olla kevät tai kesä, talvikin kelpaa ilmeisesti.
Syksy tuo sanana mieleen rankat sateet ja synkät illat, aamut ja yöt.
Annas olla kun syksyn "ulkonäköä" vähän tarkemmin "syynää".
Tuolla ulkonäöllä tarkoitan lyhyttä ruska-aikaa.
Kun luonto on pukeutunut kauneimpiin syysväreihinsä ja kirkas syysaurinko paistaa kuin ylikirkkaana! Sateet ovat pesseet ilman puhtaaksi.
Mikäs on kulkijan kulkea ja katsella, ei ole kesän hellettä ei pakkasen kylmää kiusana. Hirvikärpäsiä ei oteta lukuun!
Aika moni myöntää syksyssä tämän kauneuden.
Sää ja mää
12
750
Vastaukset
- Tuoksuvattu*
Olin lähdössä lenkille, syksyiseen säähän, sade kun poikkeuksellisesti on muuttunut poudaksi.
Syksyssä on oma viehätyksensä ja sade kuuluu syksyyn. Maa kaipaa vettä, vaikka näin sateisen kesän jälkeen se tuntuu olevan turhaa, mutta aina on luonto mittansa tiennyt.
Pesusienikään ei ime vettä enempää kuin siihen mahtuu, samoin tämä meidän humuksemme, ylimäärä virtaa aina jonnekin.
Kaikkea kuolevaa uusi elämä käyttää luonnossa hyväkseen.
Kaikki kesän värit muuttuvat, osa häviää, osa saa kauniimman värityksen.
Vihreälle nurmikolle sataa jo keltaisia ja punaisia lehtiä, värien kirjo hivelee silmää.
Ainoa asia joka minua syksyssä ei viehätä, on lintujen katoaminen, laulujen loppuminen, koska vain harvat linnut enää konsertoivat koivikoissa.
Tuolla lenkkipolulla on niin äänetöntä. Hiljaisuus viehättää minua, sateen ropina vaikka vain ikkunapellille, tuulen humina puissa ja värit polkujen reunoilla, mikä sen rauhoittavampaa. Syksy vie talveen, pakkanen ei pelota, ja kevät tuo kaiken takaisin...
Kynttilän valo pimeässä syysillassa, pehmoinen peitto harteille, kirja käteen ja nautinto on siinä.
Mää oon kesän lapsi,kaksonen, mutta elän syksyssäkin taysin rinnoin sateestakin nauttien.Ilman viiletessä alkaa myös kodin luonnollinen ilmanvaihto toimia. Kun sisällä on lämpöisempää kuin ulkona, niin pystyvirtaus hormeissa panee sähkötuulettimien propelit pyörimään ilman sähköä.
Kesän kosteus poistuu asunnosta ja koko kesän takerrellet ovet menevät kiinni ja auki kuin itsestään.
Myös ulkoillessa vaatteiden ilmastointi toimii. Varsinkin sen huomaa pyöräillessä. Pyöräilyasun sisällä on lämmintä ja kuivaa.
Syksyinen sää on niin raikas.
Minä tykkään syksystä, vaikka kivaan kevääseen onkin niin turkasen pitkä aika.
Onneksi on netti ja kivat kaverit siellä loskaisen talven varalle.- Tuoksuvattu*
Jopel kirjoitti:
Ilman viiletessä alkaa myös kodin luonnollinen ilmanvaihto toimia. Kun sisällä on lämpöisempää kuin ulkona, niin pystyvirtaus hormeissa panee sähkötuulettimien propelit pyörimään ilman sähköä.
Kesän kosteus poistuu asunnosta ja koko kesän takerrellet ovet menevät kiinni ja auki kuin itsestään.
Myös ulkoillessa vaatteiden ilmastointi toimii. Varsinkin sen huomaa pyöräillessä. Pyöräilyasun sisällä on lämmintä ja kuivaa.
Syksyinen sää on niin raikas.
Minä tykkään syksystä, vaikka kivaan kevääseen onkin niin turkasen pitkä aika.
Onneksi on netti ja kivat kaverit siellä loskaisen talven varalle.Hikisenä mutta onnellisena, 8 km sauvalenkki takana. Kuntosalilla poikkesin ovella, väkeä oli tuvan täydeltä, joten jatkoin kotiin.
Ei tuuli mennyt puseroni alle, hiki pinnassa, sauvoja käyttäessäni käytän ohuita hanskoja kädessä, mutta ihan märkänä nekin. Ainoa kuiva paikka lienee jalkani, koska käytän kesälläkin ihan ohuita villasukkia tossussa, ihme ja kumma, jalka ei yhtään hikoa.
Minulla ei parvekkeen ovi meinaa tulla kiinni, mutta lohduttaudun sillä, että kunhan ilma kuivuu ovikin pienenee aukkoon sopivaksi. Kosteusmittari näyttää huoneilman kosteuden olevan lähes 65% ( 24,1 on sisälämpötila, ulkona 11,1 ) joten ei ihme jos ovetkin ovat turvonneet.
Syksyn iloja ja oloja kaikille. - Satu*
vaikka nykyisin olenkin lyhyesti vaan 'mä', niin se täällä päin Suomea kuuluu, ja siihen sitten on sopeutunut.
Siis tarkoitin: "..kesän lapsi mä oon, villi luonteeni on..."
Kesä on aina kesä, mutta kyllähän syksyn kypsyys ja väriloisto myös elämyksiä antavat, kauempana tuikkii lupaavasti joulu ja talvi , - ja sitten se kevät: uusi syntyminen elämään. - Satu*
Satu* kirjoitti:
vaikka nykyisin olenkin lyhyesti vaan 'mä', niin se täällä päin Suomea kuuluu, ja siihen sitten on sopeutunut.
Siis tarkoitin: "..kesän lapsi mä oon, villi luonteeni on..."
Kesä on aina kesä, mutta kyllähän syksyn kypsyys ja väriloisto myös elämyksiä antavat, kauempana tuikkii lupaavasti joulu ja talvi , - ja sitten se kevät: uusi syntyminen elämään....mutta ei sillai pahasti, koska uudistuminen
edellyttäkin vanhan kuolemista.
Siksi kai se kevään kohina tuntuu ihmisessä niin voimakkaana.
- Katicat2
Olen syntynyt oikeaan paikkaan maapallolla, sillä pidän vaihtelusta. Siihen sisältyy myös vuodenaikojen vaihtelu ja ilmojen/ säiden/kelien vaihtelu. Ja koskaan ei oikeastaan ole etukäteen varmasti tiedossa millainen talvi tai kesä on tulossa. On siis pientä jännitystä ja arvailua ja ennustelua. Tämä kaikki puuttuu joillain leveysasteilla.
Tervetuloa syksy, lehahtakoon luonto ruskaan hetkeksi ennen lepoon vaipumistaan. Minunkin on sitten pakko alkaa näitä sisätöitä tekemään. Paljon on kesältä rästiin jäänytkin, kun pääasiassa ulkoilmassa on tullut liehuttua.
Olen omaksunut asenteen, etten valita ilmoista. Eihän sillä mitään voita. Mutta iloni tuon ilmi ihanasta auringonpaisteesta ja lämmöstä. Valolla on iso merkitys minulle ainakin. Joudunpa kirkasvalolla paikkaamaan auringonvalon vähäisyyttä pimeään aikaan.- Satu*
tuli mieleeni teidän kaikkien kolmen viesteistänne!
Sävellys on myos kaunis. Satu* kirjoitti:
tuli mieleeni teidän kaikkien kolmen viesteistänne!
Sävellys on myos kaunis.On omat kivat puolensa. Syksykin on -omalla tavallaan- mukava. en kuulu niihin joita se masentaa ,päinvastoin. Metsä on syksyllä parhaimmillaan, ja sen antimet.
Runsaan sateen vuoksi tuskin näemme kaunista ruskaa,eikös ne viisammat sano niin !
Ja eihän se maakaan tolkuttomasti sitä vettä ime, tulvaa ja lätäkköä on siellä sun täällä.
Anteeksi, kun noin realistisia puolia asioista kaivoin esille. Yhdyn kuitenkin edellisiin noista ihanista kynttilä illoista ja lukuhetkistä. Monta kivaa asiaa on joita voi tehdä, vaikka sataisi, ja nauttia tekemisistään ja siitä ropinasta ikkunalaudalla.- Hintriika*
meri-kukka98 kirjoitti:
On omat kivat puolensa. Syksykin on -omalla tavallaan- mukava. en kuulu niihin joita se masentaa ,päinvastoin. Metsä on syksyllä parhaimmillaan, ja sen antimet.
Runsaan sateen vuoksi tuskin näemme kaunista ruskaa,eikös ne viisammat sano niin !
Ja eihän se maakaan tolkuttomasti sitä vettä ime, tulvaa ja lätäkköä on siellä sun täällä.
Anteeksi, kun noin realistisia puolia asioista kaivoin esille. Yhdyn kuitenkin edellisiin noista ihanista kynttilä illoista ja lukuhetkistä. Monta kivaa asiaa on joita voi tehdä, vaikka sataisi, ja nauttia tekemisistään ja siitä ropinasta ikkunalaudalla.Kun ulkona sataa ja myrskyää, voi ajatella: "Olen minä sentään onnellinen, että minulla on katto pääni päällä."
Joskus kyllä harmittaa, että kesä ei aina olekaan kesä eikä talvi ole talvi, kuten ennen oli. Muutoin minäkin tykkään, että vuodenajat vaihtuvat (edes almanakassa).
- Mallamargareetta
Joka vuodenajassa on oma kauneutensa, odotellaan nyt värikylläistä, kuulasta syksyä.
En vain myönnä, että se olisi vielä käsillä : koko tienoo on kuin yhtä vehreää golfviheriötä!
Terv. Mallamargariini ;)
(ja minä kun pullankin voilla leivon)- ullapulla*
tykkään syksystä ,kaikissa vuodenajoissa on kaunista ,täällä vaan talvi tuppaa oleen kuraa,ja aina vaan kuraa. se vähä lumi mitä tulee sulaa kohta.
Siellä Suomessa sentään taitaa lumikin pysyä maassa.
- pongailija
Luontovoittoisia nuo jutut täällä. Minä koitan pongailla enemmän tekemisiä ja muuta. Mutta meillä on tuo sää niin määräävä tekijä. Miten onkii, vaikka aina on satanut ja kylmä ollut, ettei ole keksitty ratkaisua. Ulkoilmaan on kova kaipuu. Ja hyvä sää on harvinaista herkkua. Vai onko vaatimukset liian kovat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591184Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83613Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45552Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501
