MEille on tulossa tänään hamsteri, ja sellaista kysyn, että kun tuo vessan käynti ja sielä on hamsterin vessan hiekkaa, niin kun hamsu käy vessassa ja pitää vessä siivota, niin poistetaanko sieltä vaan ne papanat vai miten tuo vessan siivous toimii? apua kaivatan kiireesti :).
Hei.
5
264
Vastaukset
- kumpi
Onko sinulle tulossa syyrialainen vai kääpiöhamsteri?
Syyrialaisella saa käyttää koko aika chinchillahiekkaa, sinne se tekee pissansa, kakat puruun.
Kääpiölle voi laittaa vessaan esim. puupellettiä rasiaan, johon sen olisi tarkoitus tehdä pissansa. Kääpiölle tarjota piehtaroimiseen 1-2 kertaa viikossa chincillahiekkaa.
Toivottavasti oli jotain apua :)- Hasu.
Venäläinenkääpiöhamsteri meillä on
- Hasu
Juu sen tiedän että sen pitää kylvetä 1-2 kertaa viikossa. Meillä kylpypäivä tulee olemaan keskiviikko. Nyt se on nukkunut ja yöllä käynyt syömässä :). Alku mennyt hyvin.
"Syyrialaisella saa käyttää koko aika chinchillahiekkaa..."
- Syyrialaisella hamsterilla ei saa käyttää chinchillan kylpyhiekkaa koskaan. Se kuivattaa hamsterin ihoa ja ohentaa turkkia. Syyrialainen hamsteri ei edes tarvitse kylpyhiekkaa mihinkään. Jos turkki on rasvainen, on ruokavalion muutoksen paikka, ei kylpyhiekan hankinnan.
Loput Kumpin viestistä on ok.
Käytätkö siis sellaista kissanhiekannäköistä niin sanottua hamsterinhiekkaa, jota mahdollisesti tuli miniminipussillinen vessalaatikon mukana? Jos kyllä, varaudu henkisesti ja taloudellisesti suureen rahanmenoon. "Hamsterinhiekan" käyttämistä ei suositella jo pelkästään sen korkean hinnan vuoksi, mutta myös siksi, että sen turvallisuudesta ei ole takeita. Jos hiekka paakkuuntuu joutuessaan tekemisiin nesteen kanssa, se tekee saman myös hamsterin pikkuisissa suolissa. Tästä seuraa suolitukos, joka on kuolemaan johtava, jos sen oireita ei huomaa heti ja osaa antaa niihin oikeaa hoitoa. Kehotan siis sinua vaihtamaan vessan kuivikkeen puupuristepelletteihin, joita myydään sekä kissanhiekaksi että lämmitykseen. Lämmitykseen tarkoitetut puupelletit ovat kilohinnaltaan halvempia ja ne ovat riittoisampia (isompi pellettikoko ja säkki), ja niitä voi ostaa useimmista rauta- ja sekatavarakaupoista.
Vessalaatikko puhdistetaan siten, että koko laatikon sisältö kipataan kompostiin tai pieninä määrinä vessanpytystä alas (jälkimmäinen vaihtoehto, jos ei kierrätä). Sitten laatikko pestään lämpimällä/kuumalla vedellä. Tarvittaessa pesuveteen voi lisätä etikkaa, joka liottaa pahimmat virtsan kalkkijäljet. Sitten laatikko kuivataan ja täytetään uudestaan puhtailla pelleteillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201301
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1221163Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä481133- 1381013
- 99853
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten317802Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82714Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54636Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49619Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592